İltihaplar

Karaciğer İltihabı Tedavi Yöntemleri

Karaciğer İltihabının Nedenleri,Karaciğer İltihabı ve Tedavi Yöntemleri, Karaciğer İltihabı Tedavi Teknikleri,Karaciğer İltihabına Geleneksel Tıp Yöntemleri

Siz değerli okurlarım için karaciğer iltihabı tedavi yöntemleri hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda karaciğer iltihabı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Karaciğer iltihabının belirtileri ve sebeplerini inceledikten sonra tedavisi noktasında baş vurulacak yöntemlerin incelenmesi çok önemlidir. İyi okumalar dilerim.

Karaciğer İltihabının Nedenleri

  1. Virüs, bakteri ve çeşitli parazitler
  2. Sürekli kullanılan bazı ilaçlar
  3. Alkol
  4. Karaciğer yetmezliği
  5. Sarılık gibi sebepler, karaciğer iltihaplanması yapan sebeplerdir.

Karaciğer İltihabı ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğer İltihabı ve Tedavi YöntemleriKaraciğer vücudumuzdaki temel fonksiyonları gerçekleştiren organımızdır. Vücuttaki zararlı unsurları arındıran ve vücudun yağ seviyesini düzenleyendir. Vücudun düzgün işlemesini sağlayan bu organ zarar görebilir. Kötü beslenme, aşırı yağ, fazla alkol tüketimi, işlenmiş gıda ürünleri ve pek çok ilaç kullanımı nedeniyle karaciğerde iltihaplanmalar görülebilir. Karaciğer iltihabına tıpta “hepatit “denir ve virüs yol açar. İki tip hepatit vardır: Hepatit A ve Hepatit B olmak üzere bulaşıcı alanları farklıdır. Hepatit A bulaşıcı virüsten kaynaklanırken Hepatit B ise kan yoluyla bulaşır. Başlarda iştahsızlık, halsizlik, kusma, ateş olan belirtiler zamanla kendini sarılığa bırakır. Sarılıktan sonra karaciğerin hacim ve hassasiyetinde değişimler gözlenir.

Karaciğer iltihabı  tıptaki adıyla hepatomegalidir. Ağrıya neden olur ve her duruma özel olarak doktorların verdiği tedavi farklılıklar göstermektedir. Hepatit b için bazı kullanılan ilaçlar; Allokhol, Fort Mezim, Panzinorm, Flamin,Holenzim, Essentiale forte, mısır boyun, Helichrysum özü.

Karaciğer İltihabı Tedavi Teknikleri

Karaciğer iltihabı tedavisinin başlangıcı doktorun karın röntgeni istemesiyle başlamaktadır. Sonrasında Abdominal  ultrason testinden sonra net için karın mrı çektirilir.  Hastada toksit hepatiti olduğu düşünülürse hemogram, hepatit markerleri, idrar tahlili, karaciğer fonksiyon testleri ve koagülasyon gibi laboratuar testleri yapılmaktadır. Hastaya toksit hepatit teşhisi konduktan sonra bilinen bir tedavisi olmadığı için doktorun neden olan maddeyi ortadan kaldırıp karaciğerin toplanması işleminin kendiliğinden olması beklenir. Hastalığın ağır olduğu durumlarda ise hastaneye kaldırılarak gözetim altıda tedavi edilmesi gerekir. Sorumlu madde ortadan kalktıktan sonra hasta iyileşme gözlemlenir çünkü karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Ancak çok ağırlaşmış ise karaciğer yetmezliği ve siroz hastalıkları gözlenir. Siroz hastalığında doktorun kararı ile hastanın karaciğer nakli düşünülebilmektedir.

Karaciğer İltihabına Geleneksel Tıp Yöntemleri

Karaciğer İltihabına Geleneksel Tıp YöntemleriGeleneksel tıpta karaciğer hastalıklarında arı ürünleri kullanılmaktadır. Karaciğer hücrelerinde koruyucu fonksiyonların yeniden canlanmasında büyük rol oynar. Ayrıca arıların topladığı polen kronik hepatit tedavisinde iyi sonuçlar vermektedir. Hepatit ve diğer karaciğer hastalıklarında doğal meyve ve sebze sularının özellikle; erik, karpuz, kavun, havuç, pancar, kabak, turp suları büyük rol oynamaktadır. Kurutulmuş otlardan hindiba otu demlenerek günde birkaç kez tüketilebilir. Karahindiba kökü tozu dövülerek karışımlar hazırlamakta mümkündür. Enginar suyu ile limon suyu da ideal doğal yöntemlerdendir. Enginar besin öğeleri içeriği bakımından zengin bir sebze olduğundan ve karaciğeri temizleyip safranın kolay akışını sağlamaktadır. Rendelenmiş havuç ve pancar salatası vitamin ve mineralce fazla olduğundan iltihapla savaşabilecek bir öğün olabilir. Sabahları aç karnına tüketilen bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir miktar limon karaciğerin iyileşme döneminde büyük etki gösterir. Bu sıvı karışımı karaciğeri temizleyici ve yenileyici gibi görebilirsiniz. Günlük olarak uygulandığında iltihaplanmada azalma görülecektir.

Karaciğer hasarını önlemek için doymuş yağ tüketimi azaltılmalıdır. Kırmızı et, margarin, kızartılmış ürünler sağlık açısından zararlıdır. Yağlı et yerine tavuk, hindi ya da balık ürünlerini kullanılabilir. Aşırı A vitamini kullanımı karaciğer hücrelerinde yıkıma yol açabilir. Yüksek oranda A vitamini bulunduran gıdalar arasında yağlı süt ve yumurta bulunduğu için az tüketmeye ya da yumurtanın sarılarını ayırmaya özen gösterilmelidir. Fazla tuz tüketimi vücuttaki su miktarını tuttuğundan dokulardaki ödem oluşumunu hızlandırır. Tuz tüketimine dikkat ederek sıvı birikimini ve şişliğini kontrol altında tutabilir karaciğerin rahatsızlık durumunu koruyabilirsiniz.

 

Yazımız umarım karaciğer iltihabı hakkında sizlere yeterli bilgi sunmuştur. Karaciğer vücudumuzu arındırın organdır ve sağlığı aksatılmamalıdır. Her zaman bir doktora danışarak bu hastalıklara karşı önlem almalısınız. Konumuzla alakalı olarak da aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Karaciğer İltihabı

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close