Sancılar

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın Ağrısı, Şiddetli Karın Ağrısının Sebepleri, Karın Ağrısı Nasıl Geçer, Karın Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler, Hafif Seyreden Karın Ağrısı İçin Doğal Yöntemler

Siz değerli okurlar için karın ağrısı nasıl geçer hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda karın ağrısı nedir, şiddetli karın ağrısının sebepleri nelerdir, nasıl geçer, tedavi yolları, karın ağrısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir sorularına cevaplar aradım. Biliyoruz ki karın ağrısının bir sürü sebepten kaynaklı yaşanabilmektedir. Bende bu noktada en önemli ve sık rastlanan karın ağrılarının sebeplerini ve tedavi yöntemlerini inceledim. İyi okumalar dilerim.

Karın AğrısıKarın Ağrısı

Karın sancısı diğer adı ile karın ağrısı hemen hemen her yaşta ve cinsiyette görülen huzursuzluk, rahatsızlık ve kramp hissi veren bir problemdir. Karın ağrıları tek başına oluşan bir sorun değildir,altında yatan başka hastalığın belirtisi olabilir. Unutulmaması gereken bir durum ise Karnımız asla sebepsiz yere ağrımaz. Karın ağrısına neden olur sorusuna cevap vermek gerekirse, ayaklarımızın üşümesi, midemizi üşütmek, bozuk gıdalar, sindirilmesi zor gıdalar almak, bağırsak tembelliği, gastrit, regl, başlıca bilinen karın ağrısı şikayeti sebepleri arasında sayılır.-

Karın ağrıları şikayetiniz devamlı oluyorsa ve kronik bir hale geldi ise mutlaka dahiliye uzmanına görünmenizde fayda vardır. Yapılacak ayrıntılı tahliller sonucu uygun tedavi ile sorun ortan kaldırılmalıdır. Genelde şiddetli karın ağrısı problemlerinden mutlaka rahatsızlığın altında yatan asıl neden bulunmalıdır. Erken alınacak tedbirler ile daha büyük bir sağlık sorunun önüne geçebilirsiniz. Şiddetli karın ağrısı asla ihmale gelmez.

Şiddetli Karın Ağrısının Sebepleri

Normal karın ağrıları fazla uzun sürmez en fazla 1 yada 2 gün içerisinde geçmektedir. Şiddetli karın sancısı karın bölgesinde başladığında kişiye rahatsızlık vermektedir. Şiddetli karın ağrısı mide delinmesi, mide kanaması, yada apandisit, pankreas iltihabı, safra kesesi iltihabı rahatsızlıklarından birinin belirtisi olacağınızdan mutlaka bir hekime görünmekte fayda vardır. Şiddetli karın ağrısı nasıl geçer sorusuna genel olarak verilen cevap karın bölgesine sıcak su uygulamasıdır ama bu durum apandisit ile alakalı ise daha tehlikeli bir durumu girmiş olabilirsiniz.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

  • Eğer ayaklarınızı üşüttüyseniz bu sonucunda ilk ağrıyan bölgeniz karın bölgeniz olacaktır. Ayaklarınıza sıcak su uygulayarak karın ağrısını durdurabilirsiniz.
  • Yediğiniz gıdalar sonucu bağırsaklarınızda gaz sıkışması olabilir. Bağırsaklarınızı boşaltmanız karın ağrınızın durmasını sağlayacaktır.
  • Üşütmeye bağlı karın ağrınız var ise sıcak içecekler ve bitki çayları midenize iyi gelecektir.
  • Gaz sancısına karşı karın ağrısı yaşıyorsanız sırtınıza sıcak su torbalı uygulamanız rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Sıcak süt ve limon ılık su karışımıda karın sancısına iyi gelmektedir.Karın Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Karın Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Karın ağrısı ile beraber seyreden ishal bazen daha istenmeyen zor durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Geçmeyen karın ağrısı ve ishale karşı bal, tarçın, nane ve papatya çayı  bitkileri iyi geldiği bilinmektedir.

Hafif Seyreden Karın Ağrısı İçin Doğal Yöntemler

Nane karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Bir tutam kuru yada yaş nane ile beraber bir adet limon kesilerek bir kabın içerisinde kaynatılır.  Hazırlanan karışım gün içerisinde tüketebilirsiniz. Karın ağrısı şikayetini hemen kestiği ve mideyi rahatlattığı bilinmektedir. Bu yöntemin diğer adı ise Ahmet Maranki yöntemidir.

Karın ağrısı geçirmek için bir diğer yöntem ise portakal kabuğu ve rezene karışımıdır. Belli miktarda portakal kabuğu ve rezene kaynatılarak her gün içilirse karın ağrısı kesilir.

Karın ağrısı nasıl tedavi edilir diye merak ediyorsanız genelde doktorlar çörek otu ve bal karışımının karın sancısı için iyi geldiğini söylemektedirler. Az miktarda çörek otu ile bir miktar bal karıştırılarak içilir genel ağrı olduğu zaman aç karınla almanız tavsiye edilir. Her derde deva olan çörek karın ağrısınada iyi gelmektedir.

Hafif Seyreden Karın Ağrısı İçin Doğal YöntemlerKarın ağrısını geçiren bitkisel yöntemler arasında bulunan bitki çayları mutlaka denenmelidir. Papatya, biberiye, lavanta, nane, yeşil çay, fesleğen, mürver çiçeği, ile yapılan çayları içmek çok etkilidir.Mümkünse bu çayları içmeyi alışkanlık haline getiren.

Karın ağrısını ne keser sorusuna verilecek bir diğer cevap ise bitkisel yağlardır. Kekik yağı, biberiye yağı özelikle çocuklarda karın ağrısını geçirmek için göbeğine yada ayaklarının altına sürülür. Büyüklerde karın ağrısını geçirmek için bir bardak suya 10 damla damlatılarak içilir.

  • Sıcak havlu yada su torbasını karnınızın üzerine koyarsanız ağrısı kısa sürede geçer.
  • Doğal bitki çaylarını gün içerisinde tüketebilirsiniz.
  • Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış anason katarak günde 3 ögün tüketin.
  • Eğer isal iseniz kesinlikle gazlı içecekler suları, ve soğuk su içmeyin.
  • Muz, elma, şeftali, zeytin, patates püresi, haşlanmış patates, demli çay ishalin geçmesine yardımcı olur.

Yukarıda size verdiğim öneriler orta ve hafif dereceli karın ağrılarını geçirmek için uygulayabileceğiz yöntemlerdir. Unutulmaması gereken kural ise karın ağrısı sık sık tekrar ediyor ve rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir hekime görünmekte fayda vardır.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close