İltihaplar

Kas İltihabı

Kas iltihabı Nedir?,Kas İltihabı Belirtileri,Kas iltihabı Tanısı,Kas İltihabı Tedavisi

Sizler için kas iltihabı nedir hakkında bir makale oluşturdum. Yazımda Kas İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl olmalıdır? sorularına cevap aradım. Kas iltihabı kaslarda meydana gelen iltihaptır ; bu iltihaplanma bakterilerden, virüslerden ve parazitlerden kaynaklanabilmektedir. Kas iltihabı tedavisi noktasında doktora kesinlikle gitmelisiniz. İltihaplanmanın durumuna göre fiziksel ve ilaç tedavisi uygulaması doktor tarafından belirlenir.

Kas iltihabı Nedir?

İskelet sistemimizle aynı anda çalışan ve destekleyen kaslar, vücudun hareket kabiliyetini sağlayan en önemli faktörlerdendir. Kasların vücuttaki oranı cinsiyete göre değişkenlik göstermektedir. Erkek vücudunun yaklaşık yüzde 40 ‘ı kaslardan oluşmaktayken, kadın vücudun da ise bu oran yüzde 25 – 30 arasındadır. Organlar, dışarıdan görülen ve vücudu sarmalayan kaslar çeşitli kas yapılarından oluştuğu için, miyozit yani kas iltihabı birçok sistemi ve tüm vücudu ilgilendiren bir hastalıktır. Hastadan hastaya değişik belirtiler gösterebilir. Miyozit; iltihaplara, ilaçlara, hormonlara veya romatizmal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca çeşitli parazitler, bakteriler ve virüsler de kas iltihabının nedenleri arasında sayılabilir. Genetik yatkınlıkta önemlidir. En çok raslanan türü ise romatizmal olanıdır. Bağışık sisteminin aşırı güçlü olması ve vücudun buna bağlı olarak ürettiği bazı maddeler kas liflerini zarar uğratır. Ayrıca iltihaba sebep olur.

Kas İltihabı Belirtileri

Kas İltihabı BelirtileriBelirtileri zamanla ve giderek artan kas güçsüzlüğüdür. Kaslarda ağrı o kadar belirgin değildir. Eklem ağrıları ve şişlikleri, zonklama, yanma, uyuşma, yorgunluk, uyku bozuklukları, nefes darlığı da semptomlar arasında sayılır. Genelde çizgili kaslarda görülür. Çizgili kasların olduğu yerler ise; kol, bacak, sırt, mide, yutak, solunum yolu, göğüs ve parmaklardır. Kas iltihabında ise bu kasların gövdeye yakın yerlerinde olan taraflarında görülür. Bacak ve kollarda işlevsizlik göze çarparken, solunum yolu veya yutak gibi yerlerde oluştuğunda yutma güçlüğü ve nefes darlığı hissedilir. Bu belirtilere eklenen deri bulguları da olursa kas iltihabının diğer bir çeşidi olan dermatomiyozit hastalığının habercisi sayılabilir. Deride kızarıklık ve pullanma ek olarak vardır. Ciltte oluşan bozukluklar, kaslarda başlayacak olan şikayetlerden önce çıkabilir. Tırnak çevrelerinde sebepsiz kanamalar, derinin aniden kuruyup, çatlaması, el ve ayakların uçlarının soğuktan beyazlaşması, morarması, güneş ve ışığa karşı hassasiyet, eklemler üzerinde lezyonlar görülebilir.

Kas iltihabı Tanısı

Hastalığın tanısında çeşitli kan tahlilleri gereklidir. Sağlam kas hücrelerinin içinde bulunan bazı maddelerin kana karışması, kaslarda hasar olduğunun göstergesi sayılır.Sağlıklı insanlarda kesinlikle görülmez. Kasların düzgün çalışıp çalışmadığı ise EMG (elektromiyografi) denen bir testten geçirilerek anlaşılır. Bu test sırasında hasta olduğu düşünülen kasa küçük iğneler batırılıp, elektrik verilerek, geçen akımın iletiminin düzgün olup olmadığı test edilir. Şüpheli vak’alarda ise biyopsi alınarak kasın incelenmesi istenebilinir.

Kas İltihabı Tedavisi

Kas İltihabı TedavisiKas iltihabı tedavisi ise ilaç ve fizik tedavi esastır. Hastalığın bulunduğu yerde kas kaybı ve güçsüzlük olmaması için hareketler vardır. Bunu fizik tedavi uzmanının gözetimi altında düzenli olarak yapmak gerekir. Eğer fizik tedavi ve hareketler bırakılırsa kas iltihabının bulunduğu uzvu kullanmamaktan dolayı geri dönüşü çok zor olan bir yola girilebilinir. İlaç ile de aynı zamanda bağışık sisteminin ürettiği fazla maddeler kontrol altına alınır. Ayrıca kortizonlu ilaçlar tedavinin temelini oluşturur. Tedavi süreci uzundur. Kortizonun uzun süre kullanımı ise vücutta hasarlara yol açabilir. Buna da önlem olarak çeşitli kanser ilaçlarıyla birlikte kullanılır. Sürekli kan testleri tekrar edilerek kasın yapısında bulunan maddelerin kandan yok olup olmadığı gözlenir.

Günlük hayatı etkileyen kas iltihabı sırasında hastalar genelde depresyona yakalanır. Bunun için de ayrıca antidepresanlar önerilir. Uyku bozukluğu da hastalık ile birlikte seyredebilir. Çok şiddetli ağrılar görülmese de bazen hastanın ağrı eşiğinin düşük olmasından dolayı kas içine ağrı kesici uygulanabilinir. Kasları sıcak tutma, kas gevşeticiler, haricen uygulana kasları rahatlatan kremler, masaj, küvet içinde sıcak banyo ise süreci en hafif şekilde geçirmeyi amaçlar.

 

Yazımız burada sona ererken iltihabın özellikle kaslarda olanın size sıkıntı çıkarması dahilinde doktorunuza danışarak tedavi seçeneklerini belirlemeniz yerinde olacağını belirtmek gerekir. İltihap sadece kasalarda değil parmaklarda, tırnakda ve diğer vücut yüzeylerinde de görüldüğü gibi içeride de görülebilir. Bundan kaynaklı dikkatli olmanız gerekmektedir. Şimdiden acil şifalar diler, konumuzla alakalı aşağıdaki yazılara da göz gezdirmenizi öneririz.

Kanda İltihap

Ayak Parmağında İltihap

Ayak Tırnağı İltihap

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close