Sancılar

Kasık Sancısı Prostat Kanseri Belirtisi Olabilir

Kasık Sancısının Sebepleri, Prostat Kanseri Teşhisi,Kasık Sancısı Prostat Kanseri Belirtisi Olabilir

Siz değerli okurlar için kasık sancısı prostat kanseri belirtisi olabilir hakkında bir yazı hazırladım. Öncelikle yazımda kasık sancısı neden olur üzerine bir kaç sebep sıraladım. Bunların ötesinde esas konumuz olan prostat kanseri belirtisi olarak incelediğim konuma detaylı bir bakış sundum. Umarım faydalı olabilmişimdir. iyi okumalar dilerim.

Kasık Sancısının Sebepleri

Kasık sancısının  sayılamayacak kadar çok sebebi olabilir, bunların neredeyse tamamı genital bölgeden dolayı kaynaklanmaktadır. Sonradan ise idrar yolları veya iskelet sisteminden sebep olabilir. Sancının şiddetli mi ya da hafif mi yoksa aniden mi ortaya çıktığıyla ilişkili olarak çeşitli tedavi yöntemleri izlenmektedir. Aniden  ve çok yüksek  başlayan sancılar çok tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Kadınların yaşadığı regl sancıları ergenlikten itibaren her kadında görülen olası bir haldir. Bunun dışında yaşanan sancılar da uygun tedavi yöntemine doktor belirlemektedir.

Prostat Kanseri Teşhisi

Prostat Kanseri TeşhisiErkeklerde üreme sistemine bağlı olan bir salgı bezinde, prostat bezinde kanserin ortaya çıkmasıyla oluşan bir kanser türüdür. Prostat bezindeki hücrelerin değişim geçirerek normal hallerinden farklılaşması söz konusudur. Bu değişime uğramış hücreler bazı vakalarda sadece prostat beziyle bağlı kalmamakta, vücudun diğer bölgelerine de yayılabilmektedir. Bu hücrelerin yayıldığı diğer bölgeler özellikle kemikler ve lenflerdir. Bu hastalık diğer kanser türleriyle bulaşıcılık açısından aynı özelliği tşır, yani bulaşıcı değildir. Belirtileri ise cinsel organda ağrı, idrara çıkma zorluğu ve sık sık idrara çıkma hissi, ereksiyona bağlı işlev bozuklukları gibi problemlerdir. Fakat bunlar ve bunlara benzer problemler ancak hastalığın ilerleyen devrelerinde ortaya çıkmaktadır.

Kasık Sancısı Prostat Kanseri Belirtisi Olabilir

Hastalığın risk faktörlerinden bahsetmek gerekirse :

Yaş: Prostat kanseri açısından yaş arttıkça prostat kanseri oranının arttığı gözlemlenmiştir. 45 yaşının altında nadir görülür.

Aile Öyküsü: Ailenin herhangi bir bireyinde prostat görülmesi diğer bireyler için de riskin yüksekliğini gösterir.

Irk: Özellikle Afrikalı Amerikalılarda beyaz Amerikalılara göre daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.

Belirli prostat değişiklikleri: Prostatik intraepitelyal neoplazisi olan hücrelerinin oranı yüksek olanlarda prostat kanseri görülme oranı daha yüksektir. Mikroskopta bu hücreler de anormal gözükür.

Diyet: Hayvansal gıda tüketen insanların, normal diyet uygulayan bireylere göre daha fazla prostat olduğu gözlemlenmiştir.

Prostat kanserinin coğrafi dağılımı ülkeden ülkeye değişim göstermektedir. Genel olarak taban ve tavan ülkeler analizi yapmak gerekir ise en az görülen ülkeler Güney ve Doğu Asya’da iken, özellikle Avrupa’da, en sık olarak da Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmektedir.

Her hastalık türünde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Özellikle 45 yaş üstü erkek bireylerin düzenli olarak ürologlarına giderek test yaptırmaları hastalığın erken tedavisi için önem arz etmektedir.

 

Bu gibi hastalıklarda erken teşhis ve tedavinin önemli olduğunu hatırlatarak doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Bizler sadece sizlerin meraklarını gidermek için araştırmalar sonucu elde edilen bilgileri aktarmaktayız. En güvenilir bilgi doktorlardan alınır. Sağlıklı günler diler, yazımızla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Prostat İltihabı

Hamilelikte Kasık Sancısı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close