İltihaplar

Kekik Yağı Sağlık Faydaları

Kekik Yağı Nedir? ,Kekik  Yağı Sağlık Faydaları

Karşımızda yine baharat ve çay olarak kullanılan bir bitkiden elde edilen yağ yazısı bulunmaktadır; kekik yağı. Bu makalede sağlık açısından faydalarından bahsedeceğimiz kekik yağı ayrıca hoş kokusu ile bilinmektedir. Bizler elimizden geldiği kadar sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Kekik Yağı Nedir? 

Kekik YağıKekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarından ve sürgünlerinden gelir. Botanik olarak Origanum vulgare olarak bilinen kekik, nane ile aynı aileden bir çiçekli bitkidir. Genellikle yemeklere lezzet veren bir bitki olarak kullanılır.Avrupa’ya yerli olsa da, şimdi tüm dünyada yaygın bir şekilde yetiştirilir ve kullanılır. Kekik Yunanlılar ve Romalılar antik çağda tıbbi amaçlar için kullandığı beri popüler olmuştur. Aslında, kekik ismi Yunanca “dağ” anlamına gelenö   “ganos”  kelimesinden türemiştir.  Kekik yağı, bitkinin yapraklarını ve sürgünlerini hava ile kurutmak suretiyle yapılır. Kuruduktan sonra yağ ekstrakte edilir ve buhar damıtma ile konsantre edilir. Yağ, güçlü antioksidan özelliklere sahip ve kokusundan sorumlu fenoller, terpenler ve terpenoidler olarak adlandırılan bileşikleri içerir ;

  • Carvacrol: Kekik yağında en fazla bulunan fenoldür. Birkaç farklı bakteri türünün büyümesini durdurduğu gösterilmiştir.
  • Timol: Bağışıklık sistemini destekleyip toksinlere karşı koruyabilen doğal bir antifungaldir.
  • Rosmarinic asit: Serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Kekik  Yağı Sağlık Faydaları

Kekik yağının sağlık açısından bir çok yararı vardır. Bu yararlar aşağıda alt başlıklar halinde ele alınmaktadır.

Kekik Yağı Solunuma Yardımcıdır

Kekik  yağı, solunum yollarında ve sinüslerde rahatsız edici mukus ve balgam birikimini ortadan kaldıran veya gevşeten bir balgam söktürücü olarak hareket edebilir. Aynı zamanda, öksürük uyarıcılarını uyarabilen iltihaplı akciğerler ve boğaz için rahatlatıcı bir balsamdır. Bu nedenle, kekik esaslı solunum rahatsızlıklarının semptomlarını önler ve tedavi eder.

Kekik Yağı Anti-inflamatuardır 

Kekik  yağının, çeşitli nedenlerden kaynaklanan iç ve dış birçok inflamasyonun yatıştırılmasına yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.  Topikal olarak uygulandığında, uygulanan bölgede kızarıklık ve tahriş azaltabilir ve ayrıca artrit veya yaralanma ile ilişkili ağrıyı azaltabilir. Tüketildiği zaman, vücudun her tarafına yayılmış olmasına rağmen, aynı etkiye sahiptir, bu nedenle ağrı ve rahatsızlığı çabuk olarak rahatlatmayacaktır.

Kekik Yağı Enfeksiyonları Önler 

Kekik YağıKekik  esansiyel yağı sizi idrar yolu enfeksiyonu, tifo, kolera, yaralar, cilt enfeksiyonları ve gıda zehirlenmesi gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur.  Ayrıca, kekik antibakteriyel etkileri sağlık üzerinde engelleyici bir etkiye sahip değildir, bu nedenle, savunmasız olmanın kötü etkilerinden muzdarip değilsinizdir.Kekik yağının Staphylococcus aureus enfeksiyonunu önlemeye yardım eden antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu düşündürmektedir.

Kekik Yağı Antifungal’dir 

Virüsler, bakteriler, mantarlar ve protozoa  bulaşıcı hastalıklardan sorumlu olan dört ajandır. Bunların dışında, hem iç hem de dışsal olan en korkunç ve ölümcül enfeksiyonların bazılarından mantarlar sorumludur. Kulak, burun ve boğazda çirkin, ağrılı ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabilirler; bunlar erken tedavi edilmezse beyine ulaşabilir ve ölümcül olabilir.Birçok mantar enfeksiyonları da bu mantarlardan kaynaklanır. Kekik esansiyel yağı, içeride veya dışarıda düzenli olarak kullanıldığında, vücudu bu mantar enfeksiyonlarının çoğuna karşı etkili bir şekilde koruyabilir.

Kekik Yağı Antiviral’dir 

Kekik esansiyel yağı viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan antiviral özelliklere sahiptir.   Bu, soğuk algınlığı, kabakulak, kızamık, su çiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer problemlere karşı bağışıklığınızı güçlendirdiği anlamına gelir. Bağışıklık sistemindeki bu artış ölümcül viral enfeksiyonlara ve hatta otoimmün hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Kekik esansiyel yağı ayrıca vücudun ana savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve işlevini de uyarır.

Kekik Yağı  Antiparaziter Özelliktedir 

Kurtlar, tenyalar, bitler, yatak böcekleri, sivrisinekler ve pire gibi birçok parazit türü insan vücudunun içinde veya dışında yaşar. Bu parazitler insan vücudunu bir besin kaynağı olarak ve bulaşıcı hastalıkların bir gemisi veya taşıyıcısı olarak kullanırlar. Kekik esansiyel yağı, yutulduğunda, bağırsak solucanlarını ortadan kaldırabilir ve dışarıdan uygulandığında, bitleri, yatak böceklrini, sivrisinekleri ve pireleri etkili bir şekilde uzak tutar. Bu nedenle, organik böcek spreylerinin ve böcek kovucularına bir bileşeni olarak kekik esansiyel yağının bulunması  iyidir.Arıca kekik yağı bağırsaktaki zararlı parazitlerin büyümesini engelleyebilir. Ayrıca, mide-bağırsak hastalıkları ve sızan bir bağırsak riskini azaltmaya yardımcı olur .

Kekik Yağı Kanseri Önler 

Çalışmalar , kekik yağında bulunan aktif bir bileşik olan karvakrolün anti-tümör özelliklerine sahip olduğunu ve kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.  Daha spesifik olarak, kekik esansiyel yağı, hastalıklara neden olan ve vücudu izleyen serbest radikalleri ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan şekli olan fenoller içerir.

Kekik Yağı Menstüasyonu Düzenler

Bu güçlü yağ, menstüasyonu düzenlemek ve menopozun başlangıcını geciktirmek için faydalıdır. Tıkanıklıklardan muzdarip olanlar da kekik esansiyel yağı kullanarak rahatlama bulabilirler. Bir emmenagog olarak, duygudurum dengesizliği ve hormonal kaymalar dahil olmak üzere, yaklaşan menopoz semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kekik Yağı Anti-alerjik’tir

Bu, kekik esansiyel yağının sedatif ve anti-inflamatuar özelliklerinin bir başka yanıdır. Alerjiler, vücudun dış uyaranlara karşı hiper reaksiyonlarıdır. Doğada bir yatıştırıcı olan kekik esansiyel yağı, bu aşırı duyarlılığı yatıştırır ve alerji belirtilerinden kurtulmayı sağladığı bilinmektedi . Anti-inflamatuar kalitesi sayesinde, alerjilerin şiddeti azaltılabilir, bu da anafilaktik şoklar veya boğazda şişme gibi reaksiyonlar için önemlidir.

Kekik Yağı Sindirimi Destekler

Kekik esansiyel yağı sindirim sularının salgılanmasını artırarak sindirimi destekleme yeteneğine sahiptir . [9] Ayrıca, besinleri emmeye yardımcı olan besin sindirilebilirliğini ve enzimleri artırır. Bu, yiyeceklerden aldığınız besinleri en üst düzeye çıkararak sağlığınızı iyileştirebilir!

 

Kekik yağının sağlık açısından bu faydaları umarım işinize yarar ve yağı kullanmanızı sağlar. Yazımızla ilgili aklınıza takılan soruları bizlere yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz. 

Sağlık için Zeytinyağı

Cilt için Hindistan Cevizi Yağı

Nane Yağı Faydaları

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close