İltihaplar

Kemik İliği İltihabı Nedir?

Kemik İliği İltihabı Nedir, Kemik iliği İltihabı Belirtileri, Kemik İliği İltihabı Tanısı, Kemik İliği İltihabı Tedavisi

Siz değerli okurlar için kemik iliği iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda kemik iliği iltihabı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar aradım. Farklı sebeplerden kaynaklı olabilen kemik iliği iltihabı oldukça problemli bir süreç yaşatır. Kemik iliği belirtileri ile karşı karşıyaysanız vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir. Kemik iliği iltihabının tedavisi ilaç ile gerçekleştirilir bundan kaynaklı doktora başvurmak çok önemlidir. İyi okumalar dilerim.

Kemik İliği İltihabı Nedir

Kemik İliği İltihabı Nedir

Kemik iliği iltihabı yumuşak dokuda oluşan çıban, sıyrıklar gibi cilt problemlerinden yayılabileceği gibi, kırılmış kemik uçları veya operasyon geçirmiş kemiklerde görülür. Deride açılan derin yaralar, yabancı cisim batmaları, ısırılmadan dolayı açılan delikler, vücudun herhangi bir yerinde bulunan bakteriyel, viral veya mantara bağlı iltihaplar, kan yoluyla taşınarak, kemiğin deforme olmuş yerine yerleşerek üremesi sonucu gelişebilir. Bu üreme deforme olmuş kemik iliğinde dolaşımın etkin olmamasından dolayı ölü hücre birikiminden kaynaklanır. Kemikte kalınlaşma ve süngerimsi yapı oluşur.

Sürekli damar yolunun açık olması gereken hastalar risk altındadır. Diyalize giren kişiler, sonda takan yatan hastalar, uzun süre kortizon alınması ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen ilaçlarlar veya kanser, organ nakli gibi yaşanan ağır hastalıklar da kemik iliği iltihabının oluşmasına sebep olabilir.

Kemik iliği İltihabı Belirtileri

Kemik iliği iltihabı belirtileri arasında iltihap bulunan yerde hassasiyet,şişlik, değişkenlik gösteren cilt yüzeyi, ağrı,  düşüp çıkan inatçı ateş vardır. İltihapla birlikte görülen ödem ve buna bağlı olarak gelişen hareketlerde kısıtlılık ya da iltihaplı olan uzvun hiç hareket edememesi gibi sıkıntılı durumlar da birlikte gelişir. Ayrıca çevresinde bulunan eklemleri ya da kemikleri de etkiler. Yavaş yavaş geliştiği için ilk başta semptomlar göz ardı edilir. 2-3 ay içerisinde ise tüm belirtiler kendini gösterir. Bazen çok şişmeden dolayı, açık yara ya da ameliyat yerinden dışarı doğru iltihap akabilir. Küçük yaşta olan çocuklar ve 50 yaş üzeri yetişkinlerde oluşma olasılığı daha fazladır.

Kemik İliği İltihabı Tanısı

Kemik İliği İltihabı TanısıKemik iliği iltihabının tanısı ilk başta kan tahlili yapılır. Lenfosit ve lökosit yüksekliği iltihabın ne kadar çok olduğunu ve buna karşın vücudun ne kadar çok defansa geçtiğini açıklar. Çok fazla akyuvar üretimi bazen kansızlık yani anemi tablosunu da beraberinde getirir. Kandaki C reaktif protein yangının şiddetini ifade eder. Ayrıca sedimantasyon hızı da kontrol edilir. Kemik iliğine bağlı şişliğin en fazla olduğu yere iğne ile girilerek kan örneği alınır. Bazen yumuşak dokudan örnek almak yeterli olurken, bazı durumlarda ise kemiğe kadar girip, esas kaynaktan örnek almak hem daha sağlıklı sonuç hem de kullanılacak ilaçlara için kaynak teşkil eder. Buradan çıkan sıvıya kültür tahlili yapılarak bakteriden dolayı üremiş olan iltihap çeşidi için ilaç ve antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Röntgen filminde kemikte ne kadar deformasyon olduğu izlenir. Yaklaşık 25 günü bulmayan kemik iliği iltihapları ise röntgende belli olmaz. Bilgisayarlı tomografi yardımıyla da yumuşak doku da incelenir. Detaylı araştırma yapılmak istenildiğinde ise manyetik rezonansta kemik iliği de dâhil bütün bölge incelenir. Özelikle omurgada oluşan kemik iliği iltihaplarında oldukça etkilidir. 3 boyutlu çekilebilen kemik sintigrafisinde kanserli oluşumlar ile sadece deformasyona uğramış kemikler arasındaki farklılık gözlenir.

Kemik İliği İltihabı Tedavisi

Kemik İliği İltihabı TedavisiÇoğu zaman uzun süren antibiyotik tedavisi hastalığı iyileştirir. En az 2 ay sürer. 1 yıla kadar sürekli antibiyotik kullanımı da vakaya göre değişkenlik gösterir. Çok uzun süre fark edilmeyen kemik iliği iltihaplarında ise kemiğin tamamen yapısının bozulmuş olmasından dolayı ameliyat önerilir. Buna kemik ölümü de denir. Kemik içinde olan iltihaplar komşu eklemlere de yayılabilir. Çocuklarda gelişen kemik iliği iltihabı, büyüme dönemlerine denk geldiği için, özellikle kol ve bacak kemiklerinde oluşmuşsa gelişme ve zaman gibi büyümeyi gösteren faktörlere etki eder. Çok nadir olmakla birlikte kemik iliği iltihabının oluşturduğu açık yaralar cilt kanserlerine sebebiyet verebilir.

Kurumayan iltihaplar, hiçbir antibiyotiğe yanıt vermiyor anlamındadır. Antibiyotiklerin çok uzun süre kullanımı ise karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozar. Ayrıca bağışıklığı olumsuz etkiler. 1 seneyi geçen tedavilerden sonra hala iltihap devam ediyorsa, iltihabın bulunduğu kemik ve çevresindeki doku vücuttan uzaklaştırılır. Aksi halde ölümle sonuçlanabilir. Kanın ihtiyacı olan oksijeni sağlamak ve kemik yapısını canlandırmak için hiperbarik oksijen tedavisi uygulanabilir.

Yazımız her ne kadar kemik sağlığı açısından bir konuya değinmiş olsa da sizler doktorunuza danışmanız gerektiğini ve acil önlem almanız gerektiği unutmayınız. Acil şifalar diler, yazımız ile alakalı aşağıdaki yazılarımıza bakmanızı öneririz.

Kemik İltihabı

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close