İltihaplar

Kemik İltihabı

Kemik İltihabı, Kemik İltihabının Belirtileri, Kemik İltihabının Tedavisi, Kemik İltihabı Tedavisi ve Korunma Yolları

Siz değerli okurlar için kemik iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda kemik iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Kemik iltihaplanması, tüm vücudumuzda olabilecek iltihaplanmalara benzer bir iltihaplanmadır. Bu noktada kemik iltihabının sebeplerine de uzun uzadıya değindim. Çünkü biliyoruz ki sebeplerini öğrenmek aynı zamanda kemik iltihabı hastalığından korunma yollarını da bize gösterecektir. Ayrıca şunu belirterek başlıyorum yazıma; iltihaplanmalar arasında bulaşıcı olan nadir bir rahatsızlık olduğu için ayrı bir önem göstermelisiniz. İyi okumalar.

Kemik İltihabı

Kemik İltihabı

Kan yolu ile geçen kemik iltihabı hastalığına tıp literatüründe hematojen osteomiyelit adı verilmektedir. Aynı zamanda geçirilen kazalar sonucunda oluşan kırıklardaki açıklıklardan veya cerrahi tedavisi sırasında kemiğin dış ortam ile buluşmasında kemik iltihabı sorunları oluşabilmektedir.

Aynı zamanda şeker hastalığı, bir takım kan hastalıkları, yoğun derecede alkol kullanımı, sigara, aşırı kortizonlu ilaç alımı da kemik iltihabı hastalığına neden olmaktadır. Beslenme bozuklukları da kemik iltihabı hastalığı oluşturmaktadır. Ancak normal düzeydeki beslenme bozukluğu değil de örneğin Afrika’da yaşanan sorunlar gibi beslenme sorunları kemik iliği hastalığına neden olmaktadır.

Kemik İltihabının Belirtileri

Kemik iltihabının belirtileri sıralamasında genel olarak kızarıklık, şişlik, ağrı, baskı uygulandığı zamanda bölgenin aşırı derece ağrıması ve belli bölgelerin işlevini yitirmesi kemik iltihabı hastalığının temel belirtileri arasında sayılmaktadır.

Kemik İltihabının Tedavisi

Kemik iltihabının tedavisi cerrahi müdahale ile gerçekleşmektedir. Bu müdahalede narkoz ile hasta bayıltılır ve kemik iltihabı olan bölgeye iğne ile girilerek o bölgedeki iltihaba neden olan tüm irin boşaltılır. Kemik iltihabının tedavisinde kemikte bu bölgede bazen irin birikimi olmamaktadır. Veya farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bunun için tedavi öncesi de son derece önemli olmaktadır. Gerekli testlerin ve röntgenlerin çekilmesinden sonra irinli bölge tam olarak bulunmaktadır. Kemik iliği tedavisinde genellikle genel anestezi uygulanmaktadır.

Kemik İltihabı Tedavisi ve Korunma Yolları

Kemik İltihabı Tedavisi ve Korunma Yolları

Kemik iliği hastalığı yetişkinlerde farklı, çocuklarda farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Bu hastalığın iki farklı şekilde gerçekleşmesi iki farklı tedavi yönteminin de uygulanmasına neden olmaktadır. Kemik iltihapları oldukça zorlayıcı bir hastalık olmasından dolayı en kısa süre içerisinde teşhisi konulmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Aksi durumlarda daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Kemik iltihabının tedavisi süresince uzman kontrolünde hareket edilmeli ve bu süreçler hem ilaç tedavisi ile hem de diğer yöntemler ile desteklenmelidir. Kemiklerin gelişmesi ve bu tür sorunların oluşmaması için özellikle de küçük yaştaki çocukların beslenmesine dikkat edilmelidir. Kemiklerin korunması ve gelişmesinde anne sütü çok önemli olduğu gibi aynı zamanda ilerleyen yaşlarda kalsiyum alımı da oldukça etkili olacaktır.

 

Yukarıda da aktardığımız gibi kemikte meydana gelen iltihap durumu ciddiye alınmalıdır. Bu gibi durumlar doktorunuzdan yardım istemeyi unutmamanız gerekmektedir. İltihap durumlar bazen ciddi olabilmektedir. Sağlık açısından bu durumlarda çok dikkat edilmelidir. Konumuzla alakalı aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Kemik İliği İltihabı Nedir?

Beyin İltihabı

Kanda İltihap

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close