Sancılar

Kolik Sancısı

Yeni doğan bir bebeğin yaptığı ilk işlerden biride hemen ağlamaktır. Doğum yaptıktan sonra eve geldiğinizde ağlayan bebekle baş etmek zorundasınız ve bu konuda büyük ihtimalle yalnızsınızdır. Her bebek ağlar hatta ağlaması da normaldir. Ama bazı bebekler bu konu anne ve babalarına büyük zorluklar çıkararak onlara anne, baba mutluluğunu bir türlü yaşatmazlar.

Sizlere bu konuda kısaca yardımcı olmaya çalışalım; Yeni doğan bir bebek eğer hasta değilse belli başlı nedenlerden dolayı ağlar bunlar;

  • Bebeğin açıkması
  • Gaz sancısının olması
  • Altının pislenmesi, altı pis bir bebek asla rahat duramaz ve uyuyamaz
  • Bulunulan ortamın sıcak yada soğuk olması
  • Bebeğin uykusunun gelmesi. Bebekler sessiz ortam da daha rahat uyurlar.
  • Kakasını yapamaması, bu durum çık sık rastlanan bir durumdur. Yeni doğan bebeklerde anal darlığı sonucu uzun ıkınmalar ve zorlamalara rağmen kaka yapamama durumudur. Ayrıca kaka yapamaması gaz sorunununda ortaya çıkmasına neden olur böyle bir durumda mutlaka  doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Yukarıda saydığım maddeler bebeğin her ağlamasında mutlaka kontrol edilmeli ve sorun ortan kaldırılmalıdır. Yukarıda sorun yada sorunlar ortadan kaldırılması durumunda bebeğin ağlaması kesilecektir.

kolik nedir, kolik
Kolik bebek

Kolik Nedir? Yeni Doğan Bebeklerde Kolik

Kolik aslında basit gaz sancılarından farklıdır. Kolik nedir sorusuna cevap vermek gerekirse, Tıp dilinde kolik tanımı ise:  Bir bebeğin hiç bir rahatsızlığı bulunmadığı halde 3 hafta üst üste, her haftada en az 3 gün  ve gün içerisinde an az 3 saat ağlama nöbetine tutulmasına kolik denir. Kısaca buradan da anlaşıldığı gibi her bebek kolik tanımına girmez bebeğin gazı olması kolik olarak adlandırılamaz.

Bebeklerde gaz sancıları genel olarak 2 yada 3 haftada ortaya çıkmaya başlar. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkan ama akşam üzeri daha yoğun görülen gaz sancıları günde ortalama 2 ile 4 saat arasında sürer. Gaz sancısının olması bir hastalık belirtisi değil bir süreçtir. Tıbben neden halen bulunmuş değildir. Genel olarak yanlış emzirme hataları, burun tıkanıklığı ve emerken sütle beraber fazla miktarda hava çekmek gazı artırır. Ayrıca anne sütünü sindirirken ortaya çıkan gazlar, annenin beslenme düzeni, uyku düzeni koliği artırdığı bilinmektedir.

Koliğin en şiddetli olduğu dönem 6 ile 8 haftalar arasındaki dönemdir. Bu dönemde gaz ile beraber geğirti olurken sıklıkla kusmalarda görülmeye başlar bebek emdiği sütü geri kusar. Bu durum bebek 3 ile 4 aylık olduğunda azalmaya başladığı ve sonrada kaybolduğu görülmüştür.

Koliğin başlayacağı zamanlarda bebeği sıcak su ile banyo yaptırmak rahatlatacaktır. Ayrıca dikkatini çekecek şeyler ile oyalamak bebeği rahatlattığı bilinmektedir. Kolik tedavisi mutlaka doktorunuza danışmalısınız sizlere önereceği bebek çayları ve bitkisel ilaçlar bu durumu azaltacaktır ama bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir.

Bir diğer öneri ise koliğin şiddetlendiği dönemlerde bebeği araba ile gezdirmek rahatlatıcı etki göstermektedir. Canını açıtmayacak şekilde oynamak yada müziğin açarak ve dikkatini çekmek etkili olabilir.

 

 

Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close