İltihaplar

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?, Orta Kulak İltihabı Belirti ve Bulguları Nelerdir?, Kulağa Su Kaçmasını Önleyin, Kulak İltihabına İyi Gelen Bitkiler?

Orta kulak iltihabında hastalığın neden kaynaklandığının saptanması önemlidir. Bazen östaki borusundan akış gerçekleştiğinde ilaç kullanılmayarak tedavi olunabilir. Orta kulak iltihabını tedavi etmek için; boğaz veya bademcik iltihabı gibi nedenlerden oluşmuşsa antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücüler yaklaşık 10 gün kadar kullanılmalıdır. Bu yazımızda sizlere orta kulak iltihabı nasıl geçer, orta kulak iltihabı nasıl anlaşılır, orta kulak iltihabı nasıl olur gibi sıklıkla sorulan soralara cevap vermeye çalışacağız.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Alerjik durumlarda ise antihistaminiklerden faydanılmalıdır. Orta kulak iltihabının çeşidini anlamak için kulak içine bakmak gereklidir. Bu işlem için kullanılan otoskop denilen aletle kulak zarına bakılır. Bakteri nedenli iltihaplarda kulak zarının kızarmış, bombelemiş ve şişmiş olduğu doktor tarafından tespit edilir. bazı durumlarda kulak zarından hafif bir akıntı görülür. Bu akıntıdan kültür yapılarak hangi antibiyotiğin daha iyi çalışabileceği saptanabilir. Eğer östaki borusunun tıkanmasından dolayı oluşan iltihap varsa kulak zarının içe göçtüğü belirlenir

Valsalva denilen bir yöntemle östaki borusunun açılması sağlanabilir. Bu sayede genize doğru akan iltihap serbest hale geçer. Bu uygulama için önce bir derin nefes alınır ve ağız kapatılır. Nefesi az az burundan vermeye çalışırken burunda kapatılır. Bu sayede solunum yoluna az bir basınç yapılır ki östaki borusu açılır. Birkaç deneme de açılmıyorsa fazla zorlamamak gerekir. Orta kulak içindeki basınç artarak daha fazla ağrıya sebep olabilir.

Orta Kulak İltihabı Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Orta kulaktaki sıvı kulak zarına baskı yaparak ağrıya yol açar. Yaşı ilerlemiş çocuklar ağrı yaşarken küçük çocuklarda kulak çekiştirme veya huzursuzluk şeklinde belirtileri bulunmaktadır.

Çiğneme, emme gibi orta kulak basıncında değişikliğe yol açan hareketler ağrının artmasına yol açmaktadır. İştahsızlık ve uykusuzluk da sıklıkla rahatsızlık sürecinde yaşanmaktadır. Orta kulak basıncı çok yükselirse kulak zarı delinmelerine yol açabilir ve dış kulakta iltihaplı veya kanlı akıntı yaşanmaktadır. Kulak zarının delinmesiyle beraber ağrıda ani bir azalma yaşanmaktadır. Ayrıca ateş, bulantı, kusma baş dönmesi ve işitme kaybı da belirti olarak yaşanabilir.

Kulağa Su Kaçmasını Önleyin

Banyo yaparken kulağa su kaçırmamak ayrıca yazın yüzülen özellikle havuz suyunun temizliğine dikkat edilmelidir. Havuzun kirli olduğunu düşünüyorsanız çıkar çıkmaz duşun altında kulağınızı yıkayıp suyu boşaltınız. Suyun basınçlı olmamasına dikkat ediniz. Banyodan çıkınca kulak çubuğu yardımıyla fazla suyun uzaklaştırılması ve ayrıca dışarı akan kulak kirinin temizlenmesi orta kulak sağlığı açısından önemlidir.

Kulağa Su Kaçmasını ÖnleyinOperasyon gerektiren orta kulak iltihaplarında genellikle kulak zarına minik tüpler takılır. Kulakta birken suyun kolayca drene olmasını sağlar ve havalanır. Bu tüpler sonra kendiliğinden düşer. Kulak zarına çizik atıp içerdeki iltihabın dışarı doğru akıtılması için diğer bir yöntemdir.

Orta kulak iltihabından dolayı kulak zarı yırtılırsa kanla beraber yeşil bir akıntı gelir. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Kötü olanlar yırtıklar cerrahi yöntemle dikilir. Az bir yırtık var ise antibiyotikli kulak damlalarınla bakteri oluşmadan kapanması sağlanır.

Kulak İltihabına İyi Gelen Bitkiler?

Orta kulak iltihabı basit bir hastalık gibi algılansa da tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir. Yüz felci, menenjit, iç kulağa yayıldığında sürekli baş dönmesi, beyin apsesi gibi ölümcül ve tedavisi zor hastalıklarına neden olabilir. Bu sebepten dolayı kulak iltihabı mutlaka ihmal edilmemeli gereken tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Peki kulak iltihabına iyi gelen bitkiler, kulak iltihabına bitkisel çözümler nelerdir. Kulak iltihabı nasıl geçer sorusuna verilecek cevap çok basittir;

  1. Orta kulak iltihabına iyi gelen evde yapılabilecek bitkisel kürler vardır. Bunlardan en popüleri soğan kürüdür. Soğanın suyunu çıkarmak için katı meyve sıkacağı kullanılır. Genelde dışta kalan kahverengi kabuğu çıkardıkta sonraki tabaka kullanılmalıdır. 5-6 damla az bir miktar gerekli olduğundan tek bir soğan tabakası yeterlidir. Soğan suyu bekletilemez. Çok çabuk bozulur. Uygularken kulağa damlatmak ya da kulak çubuğuna emdirilip kulağı temizlemek gerekir. Hem ağrıyı hem de iltihabı geçirir.
  2.  Kulak içine doğru damlatılan birkaç damla alkol hem bakterileri öldürür hem de içeride hapsolan sıvının dışarı akmasını sağlar.
  3.  Virüsten kaynaklı orta kulak iltihaplarına ise oksijenli su çok iyi gelir. Damlalık ile birkaç damla damlatıp sonra suyun dışarı çıkması sağlanmalıdır.
  4.  Diğer bilinen bir kür ise sarımsaktan meydana gelir. Bir diş sarımsağın rendelenerek bir gece zeytinyağı içerisinde bekletilmesiyle elde edilen doğal sarımsak yağını süzerek 3-4 damla kulağa damlatmak yeterlidir. Zeytinyağının antiseptik yapısı, sarımsağın anti bakteriyel özelliği birleştiğinden etkisi çok çabuk görülür.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda hareket etmeden önce bir doktora danışmanızda fayda vardır. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Dış Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close