İltihaplar

Makatta İltihap

Makatta İltihap, Makatta Görülen İltihabın Nedenleri Nelerdir?, Makatta İltihap Belirtileri Nelerdir?, Makat İltihaplanmaya Sebep Olan Rahatsızlıklar

Siz değerli okurlar için makatta iltihap hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda makatta iltihap nedir, neden olur, ağrısı var mıdır, hangi ağrıyla karıştırılabilir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Konuyla alakalı en çok sorulan soru herhalde temizlik noktasıdır. Yani temizleyemedim de ondan mı bu problemi yaşadım sorusudur. Bu sorulara ve diğer tüm sorulara ayrıntılı cevaplar sunmaya çalıştım. Fakat şunu söyleyebilirim bu konuda herhangi bir sorun yaşarsanız yani makatta iltihap değil makatta yaşanabilecek tüm problemlerde mutlaka hızlıca doktora gitmelisiniz. İyi okumalar.

Makatta İltihap

Makatta İltihap

Halk dilinde makatta iltihap olarak anılan perianal apse, anal apse ve anorektal apse çok fazla görülen rahatsızlıklar arasında değildir. Genellikle kanallardaki salgı bezlerinin tıkanması sonucu oluşan bu iltihaplanma çeşidi, kendisini makat çevresinde irin toplanması olarak gösterebilir.

Makatta iltihap rahatsızlığı için mutlaka doktor tedavisine ihtiyaç vardır. Genellikle antibiyotik ve cerrahi müdahale yöntemi ile tedavi edilen bu rahatsızlık doktorların çok kolay yolla tedavi ettiği hastalıklardır. Fakat bu rahatsızlıkta hijyen çok önemlidir. Genellikle mikrop kapmaktan, makat bölgesini temiz tutmamaktan dolayı oluşan hastalığa yakalanmamak isteyen kişiler hijyene dikkat etmelidir.

Makatta Görülen İltihabın Nedenleri Nelerdir?

Bu rahatsızlık küçük çocuklarda ve erkeklerde çok fazla görülmemekle birlikte kadınlarda 50 yaşından sonra oluşabilen rahatsızlıklar arasındadır. Çok fazla sulu dışkı nedeni ile de görülebilen bu rahatsızlık, ishal rahatsızlığından kişinin kendisini korumasıyla ve taharet temizliğine dikkat etmesi ile oluşumu başlamayan bir rahatsızlıktır.

Pelvik inflamatuar hastalıklar nedeni ile oluşan iltihaplar, bağırsak enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, şeker hastalığı, makat çatlağındaki iltihaplanmalar ve makat çevresindeki kıllarda bulunan ter bezi tıkanıklığından dolayı görülebilen hastalıklardan birisidir. Bazı makat iltihapları hiçbir şekilde sebep yokken de oluşabilir.

Makatta İltihap Belirtileri Nelerdir?

  • Makat bölgesinde şişlik
  • Makat bölgesinde şiddetli ağrı
  • Durdurulamayan bir kaşıntı
  • Kötü kokulu akıntı
  • Dışkılama zorluğu
  • Üşüme
  • Titreme
  • Halsizlik

Makat İltihaplanmaya Sebep Olan Rahatsızlıklar

Halk dilinde basur olarak bilinen hemoroid de bir çeşit iltihaplanma sayılabilir. Bu rahatsızlık sebebi ile de makat çevresinde iltihaplanma oluşabilir. Anal Füssür yani makat çatlağı rahatsızlığı kabızlık dolayısıyla oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığın ilerlemiş olanlarında makat iltihaplanmalarına rastlanabilir.

Tıp dilinde anal polip olarak bilinen makat içinde et beni büyümesi rahatsızlığı, et beninin mikrop kapması nedeni ile çevresine iltihap yayan bir hastalık haline dönüşebilir. Anal polip rahatsızlığı kaşıntı, tahriş, kızarıklık sebebi ile şişlik ve iltihap oluşturur. Parazitler makat çevresinde oluşan, sık görülen rahatsızlıklar arasında sayılabilir. Tedavi edilmeyen parazit rahatsızlıkları da makat çevresinde iltihaplanmaya sebep olabilir.

 

Genelde bölgesinden kaynaklı çekinceleri olması sebebi ile hastaların doktora geç gitmesi için sonuçlanan bu durum hakkında sizlere umarım yeterli bilgiler vermiş ve tedavi görmeniz için ikna etmişizdir. Acil şifalar diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Makatta Ağrı, Kaşıntı, Yanma

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close