Makatta ağrı, kaşıntı ve yanma sebepleri ve tedavi yöntemi

Makat ağrısı ve makat ağrısında neler yapılmalıdır

Makat kaşıntı ve yanma pek çok nedenden dolayı ortaya çıkar. Sık sık makat ağrısından yakınıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurup, 5 dakikalık muayene sonucunda konulan teşhis doğrultusunda tedavi olunmalıdır.

Makat ağrısı neden oluşur? Makat ağrısına neden olan hastalıklar nelerdir?

Genelde kabızlık, taşlaşmış dışkı, ishal, basurlar, makatta bulunan çatlak, apse veya fistül gibi nedenlerden dolayı makat ağrısına günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda genelde dışkılama sonrasında veya az önce bıçak saplanmasına benzer bir ağrı görülür. Bazen bir iki dakika bazen de birkaç saat süren bu ağrılar için, vücut sıcaklığında ya da biraz daha fazla olan sıcaklıkta olan oturma banyoları tavsiye edilir.Sıcaklık 36 ile 38 arasında olmalıdır.Bir leğen veya küvete doldurulan su da en az 5 dakika, en fazla 20 dakika oturmak yeterlidir. Sıcak su buradaki kan akşını hızlandırıp, makatı gevşeterek rahatlatır. Makatta iltihabik bir durum ya da apse var ise sıcak su banyosu sakıncalıdır. İltihaba veya apseye neden olan bakterilerin uygun ortam bulup çoğalmasını sağlayabilir. Bundan sonra da daha ciddi durumlar ortaya çıkar. Apse büyür ve daha ağrılı bir hal alabilir.

makatta şiddetli ağrı, makatta batma hissi
makatta şiddetli ağrı

Makatta bulunan apselerin ağrı şekli ise uykudan uyandıran türdendir. Apseler için genelde soğuk uygulaması daha iyi gelmektedir. Direkt cilde temas etmeden ve 5 dakikayı geçmeyecek şekilde uygulanmalıdır. Genelde 1 hafta 10 gün içinde apsenin içi kendinden boşalır. Bunun haricinde hekim tarafından verilen antibiyotikler apsenin içindeki iltihabı kurutur. Kıl dönmesi, başka şekilde meydana gelen apseler veya ilaç tedavisine cevap vermeyen türler ise cerrahi müdahale içinin boşaltılması gerekmektedir.

Makat’ta çatlak neden olur

Makat çatlaklarında bulunan ağrı ise sıklıkla kabızlıktan şikâyet eden kişilerde, dışkılama yapıldıktan sonra ortaya çıkar. Ayrıca ishal olan kişilerin kendilerini kasmasından dolayı da oluşabilir. Hamilelikte ve normal doğum yapan kadınlarda da görülür. Kabız olan kişilerin böyle durumlarda lifli yiyecekler yemesi ayrıca bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Böylece dışkının vücuttan çıkması rahat bir hale gelir. Bu da çatlağın daha fazla büyümesini önler. Ağrılar dayanılmayacak noktaya geldiğinde ise botoks tedavisi  uygulanmaktadır. Bağırsak sağlığına dikkat edilmediğinde ve yeme alışkanlıkları değişmediği takdirde çatlaklar tekrar etmektedir.

Halk arasında bilinen basurlar diğer adıyla hemoroidler, tuvalete gitmeden de kendini sıkma ile dışarı çıkabilirler. Makat tarafından dışarıda bırakıldığında ise ağrıya neden olur. Dışarı çıkan hemoroid ne kadar büyük olursa ağrı da o kadar şiddetli hissedilir. Bazen kendi kendine kaybolsa da bazen de cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir.
Kabız insanlarda sıklıkla görülen diğer bir ağrılı makat hastalığı ise makatta kan pıhtılarının toplanmasıdır. Ikınmaktan dolayı makatta bulunan kılcal damarların patlaması sonucunda kan çıkışı olur. Daha sonra pıhtılaşan kan burada hapis kalır. Şişlik ve ağrı bu kan pıhtıları cerrahi yöntemle boşaltılmadan geçmez. Dikişsiz, 1 cm lik bir delikten kanı pıhtıları hekim tarafından vücuttan uzaklaştırılır.

makatta yanma hissi ve batma
makatta yanma hissi ve batma

Kadınlarda görülen, makatı destekleyen kas grubunun adıyla anılan levator ani sendromu, levator kas grubunun spazm geçirmesinden kaynaklanmaktadır. Bunu tetikleyen neden bilinmemektedir. 20 dakikadan daha fazla süren genelde otururken oluşan ağrılardır. Ağrı başladığında içilecek çeşitli ağrı kesiciler ya da sıcak su banyosu hastaya iyi gelmektedir. Eğer bu ağrılar 20 dakikadan kısa sürüyorsa proktalgia fugax denir. Proktalgia fugax , levatör ani sendromunun aksine erkeklerde de görülür. Sanki hep dışkı varmış ve tuvalete gidilmesi gerekiyormuş hissi verir. Aslında bağırsak boştur. Levator sendromu gibi nedeni kesin bilinmemekte olup, yapılan çeşitli tetkikler sonucunda hastalarda iç ve dış makat kaslarında kalınlaşma görüşmüştür. Ayrıca kuyruk sokumunda bulunan bölgedeki bir sinir grubunun bozulması da bu hastalığa neden olabilmektedir. Kramplar şeklinde dalga dalga gelir. Verilen çeşitli ağrı kesiciler sayesinde kramplar giderilir.

Hiç kesilmeyen makat ağrıları ise omurga veya omurilik basısı söz konusu olabilir.

Makat ağrısıyla gelen ciddi hastalıklar nelerdir?

Makat ağrılarını hafife almamak gerekir. Daha ciddi olan çeşitli kanser türleri de makatta ağrı verebilmektedir. Bunların arasında yer alan makat, rektum, mesane, rahim, prostat kanserleri sayılabilir. Ayrıca anüse bağlanan bağırsağın son bölümünde oluşan ülserler şiddetli makat ağrılarına neden olabilir. Bunların dışında crohn hastalığı, makat yoluyla cinsel ilişki, makatta yaralanmalar, kuyruk sokumunda oluşan hasarlar ve kemik ağrısı, makatın son 15 cm de bulunan iltihaplar, cinsel ilişki yoluyla bulaşan herpes virüsleri makat ağrısının nedenleri arasında sayılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir