İltihaplar

Meme İltihabı

Meme İltihabı, Meme İltihabı Belirtileri, Meme İltihabı Tedavisi, Meme İltihap Türleri

Siz değerli okurlar için meme iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda meme iltihabı nedir, neden olur, tanısı nasıl konur, türleri nelerdir, nasıl tedavi edilmelidir gibi sorulara cevaplar aradım. Meme iltihabı belki de meme kanserinde sonra kadınlarda en çok karşılaşılan bir sağlık sorunudur.  Meme iltihabı ancak ultrason yardımıyla saptanabilmektedir. Tedavisi noktasında da mutlaka doktora gidilmelidir. İyi okumalar.

Meme İltihabı

Meme İltihabı

Meme iltihabı genellikle yeni doğum yapmış annelerde görülür. Emzirip ya da emzirmemek önemli değildir. Bu dönemde süt bezleri oldukça aktiftir. Hormonlar yardımıyla sürekli süt üretimi devam eder. Küçük göğüslü ya da meme ucu küçük olan kadınlarda daha sık karşılaşılır. Düzenli emziremeyen, yeni doğum yapıp henüz emzirmeye alışamayan ya da bebekleri sütten kesen kadınlarda oluşma olasılığı daha yüksektir. Bu akut dönem ise doğumu takip eden ilk 3 aydır. Doğumla ve doğum sonrası koşuşturma ile de bağışıklığın düşmesi her türlü iltihaba vücudu açık hale gelir.

Belirli nedenlerde emziremeyen kadınlarda meme şişerek, meme uçları ve yüzeyinde çatlaklar oluşur. Bu çatlaklardan çeşitli bakteri, virüs veya mikroplar içeriye girerek, aslında kendi kendine de akışa geçebilen sütün, süt kanallarından geçmesini engelleyerek içeriye hapseder. Sayılan mikroorganizmaların üremeleri için son derece elverişli ortam ortaya çıkar.

Meme İltihabı Belirtileri

Meme iltihabına verilen diğer tıbbi isim ise mastitdir. Mastite yakalanan kadınlarda halsizlik, mastit oluşan memede hassasiyet, kızarıklık, ateş ve memede aşırı büyüme göze çarpar. İçerdeki şişliğin artmasıyla da ele gelen ve dışarıdan gözlenebilen yumru da izlenebilir. Ultrason ile bakıldığında ise büyüklüğü net olarak görülür.Bulaşıcı  asla değildir. Bir göğüsten diğerine atlamaz. Tıkanıklık ve mikroorganizma üremesi esastır. Ayrıca bazen meme ucundan iltihap gelmesi durumu da yaşanabilmektedir.

Meme İltihabı Tedavisi

Meme İltihabıMeme iltihabına yakalanan kadınlar hemen uzman doktora gitmelidir. Aksi halde içerde büyüyen iltihap yüzünden bebeğe bakamaz duruma gelinebilir. Hastaneye yatabilir. Bebeğe zarar vermeyen antibiyotikle tedavi edilmeye çalışır. İlerlemiş vakalarda ise bu mümkün olmayabilir. Daha kuvvetli antibiyotikler kullanmak gerekebilir. Bu da bebeğe süt verememek anlamına gelir ki, en çok anne sütüne ihtiyaç duyulan dönemdir. Bilindiği üzere anne sütünün yerini hiçbir takviye gıda tutmaz. Bu yüzden bebeğin sağlığı da düzeni de bozulabilir. Peki meme iltihabı nasıl geçer yada meme iltihabı nasıl boşaltılır sorusuna cevap vermek gerekirse;

İltihap devam ederken mutlaka o meme boşaltılmaya çalışılmalıdır. Bebeğin emmesinde bir sakınca yoktur. Eğer kanal açılırsa, zaten süt kendiliğinden akışa geçtiğinden sorunda ortadan kalkacaktır. Emzirirken sıkıntılı ve acılı bir durum ortaya çıkar. Bebek memeyi yeteri kadar güçlü ememiyorsa , memeden süt çeken pompalar kullanılmalıdır. Bu işlemi yaparken sütün kanaldan akış yönüne doğru, masaj yapılarak, basınç katkısı sağlanabilir. Yapılan masaj tek yönde olmalıdır. Süt kesesinden meme ucu doğrultusunu takip etmelidir. İlk başta az az gelse de daha sonra normal akışa geçebilir. Ayrıca emzirme döneminde bol sıvı tüketilmesinin bilindiği üzere, mastit oluştuğunda ise bu tüketim daha da arttırılmalıdır. Normal gribal enfeksiyon meydana gelmiş gibi düşünülerek bol bol istirahat edilmelidir. İlaç tedavisine başlanıp, ilk antibiyotiği aldıktan 48 saat sonra hastada rahatlama görülür. Ancak 15 gün aksatmadan ilaç tedavisine devam edilmelidir. Antibiyotikler bittikten sonra ise mutlaka kontrole gidilmelidir.

Meme İltihap Türleri

Meme İltihap TürleriEmzirme dışında oluşabilen meme iltihapları da vardır. Bunlarda süt akışı olmadığı için tedavi yöntemleri biraz farklıdır. Genelde bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Tekrarlayan iltihabik durumlar ve bununla birlikte oluşan abselerde görülür. Bazen meme kanseri ile karıştırılabiliyor. Özellikle biopside apsenin içeriği mutlaka saptanmalıdır, zaten bunu uzman doktorunuza yapacaktır. Bu apselerin çeşitli tahliller ve ultrasonda iyice bakıldıktan sonra boşaltımı ve içinin temizliği yapılır. Gerekli ilaç tedavisi de bu duruma eşlik eder. İltihaplı romatizma, yoğun sigara tüketimi, hormonal değişiklikler, A vitamini eksikliği, diyabet gibi hastalığa sahip kadınlarda görülür. Daha çok orta yaş yada menapoz öncesi dönemlerde rastlanır. Sürekli tekrarlayan durumlarda ise ameliyat yapılır. Bazı tekrar eden tip mastitler ise daha ciddi olan hastalıklardan tüberküloz, tifo, mantar, parazitlere bağlı nedenlerden olabilir. Tüm meme iltihaplarında ortak belirti ağrı, kızarıklık ve ateş ortaktır. Çok yaygınlaşan apseler var ise tedavi şekli farklılaşır.

Yazımız burada sona ererken vücutta meydana gelen iltihaplar hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Kanda İltihap

Gebelik Döneminde İltihap

Göbek Deliğinde İltihap

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close