İltihaplar

Mide İltihabı (Gastrit) Belirtileri ve Tedavisi

Mide İltihabı(Gastrit), Mide İltihabı Belirtileri Nelerdir?, Mide İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siz değerli okurlar için mide iltihabı (gastrit) belirtileri ve tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Mutlaka bu rahatsızlığa yakalanmadan önce gastrit kelimesini duymuşsunuzdur. Yazımda mide iltihabı(gastrit) nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Gastrit hastalığı esasta diğer adından da anlaşılacağı gibi midenin iltihaplanması halidir. Mide iltihabı yaşadığınızda mutlaka doktora görünmeli ve tedavisini doktor kontrolünde gerçekleştirmelisiniz. İyi okumalar.

Mide İltihabı (Gastrit)Mide İltihabı

Asıl temeli gastrit adı verilen bir mide rahatsızlığı olan mide iltihabı, genellikle mide astarı iltihaplanması üzerine oluşan bir tür iltihaplanma üzerine belirti gösteren mide rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkların temel sebebi bakterilerden oluşmaktadır. Bakteriler aynı zamanda mide temelli bir rahatsızlık olan ülserinde baş yapıcıları olarak bilinmektedir. Bakteriler mide iltihabını neden olabilirken, aynı zamanda birçok etkende buna sebebiyet verebilmektedir. Bunlardan bazılar aşırı ve sürekli alkol kullanımı, travma düzeyinde veya farklı yaralanmalardan dolayı, sürekli antibiyotik kullanımı ve midenizi kötü şekilde etkileyecek alerjik yiyeceklerden de meydana gelebilmektedir. Mide iltihabı Türkiye’de son derece yaygın bir rahatsızlıktır.

Bu gibi rahatsızlıklar öncesinden var olan fakat belirli aralıklarla ortaya çıkan kronik gastrit olup, aynı zaman’da bir ikinci tür ise aniden ortaya çıkması ile bilinen akut gastrit türleridir. Kronik gastrit belirli aralıklar ile yavaşça ortaya çıkan bir midem iltihaplanması olduğu gibi aynı zaman’da kendini tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Bunların yanı sıra birçok kişide bulunan gastrit bu tür rahatsızlıkları getirmediği halde, önlemi öncesinden alındığı takdirde tedavisi kısa süreli ve kesindir. Mide iltihaplanması kadın ve erkeklerde aynı sıklıkla görülebilir, bu iltihap türünün cinsiyetlere göre bir farklılığı yoktur.

Mide İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  • Mide bulantısı ve kusma halleri
  • Yemek esnasında mide bulantıları ve iştahsızlık hissi
  • Mide kısmında şişkinlik ve sıkça geğirme isteği
  • Vücutta kilo kaybının yaşanması
  • Yemek yedikten sonra genellikle karın üst bölgelerinde oluşan yanmalar ve sancı şikayetleri
  • Yemek sonrasında hazımsızlık

Hemen üstte belirttiğimiz belirtiler en çok akut gastrit türünde seyir göstermektedir. Aynı zaman’da bu tür haznesinde bilinen belirtiler içerisinde yer aldığından dolayı akabinde rahatsız olan kişinin kusma esnasında veya nefessizlik esnasında balgam atması sonucu tükürükle ya da kusmukla birlikte gelen kan mide iltihabının yanı sıra mide kanaması geçirilmesinin de en büyük belirtisi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra bu ve benzeri bir şekilde kusma esnasında hastanın kusması ile gelen kan yoğun ve koyu renklere sahipse mutlaka en kısa sürede hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınması gerekmektedir.Gastrit Belirtileri

Ayrıca yukarıda hazımsızlık, kusma, mide yanması ve diğer benzeri olayların kişilerde seyir göstermesi illa mide iltihaplanması gibi bir rahatsızlık oluştuğunu ifade etmemektedir. Birçok kişi de günümüzde bu rahatsızlıklar bulunmakta ve mide iltihaplanması teşhisi konulmamaktadır. Fakat bahsettiğimiz belirtiler 7-8 günden fazla kendini tekrar ediyor ve halsizlik git gide artıyorsa bu gibi durumlarda en kısa sürede mutlaka alanında uzman ve tecrübe sahibi iyi bir doktora görünerek tedavi görmeniz sağlığınız için oldukça önemli bir konudur.Sitemizden izleyerek rahatınıza erişebilirsiniz.

Mide İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?Mide iltihabı tedavisinde nasıl bir yol izleneceği, tamamen mide iltihabının sebebine göre değişmektedir. Eğer mide iltihabının sebebi mikrobik bir durumsa, tedavi süreci 14 gündür. Bu süreçte ikisi antibiyotik olmak üzere toplamda dört farklı ilaç kullanılır. Bu tedavi süreci sonrasında başarı oranı %90’ın üzerindedir. Mikrobik mide iltihabı haricindeki mide örtüsünü zayıflatan gastrit türlerinin yaygın bir tedavi yöntemi yoktur. Bu süreçte B12 vitamin eksiliği veya demir eksikliği gibi sebepler yüzünden çeşitli takviyeler yapılır. Eğer kişinin ailesinde mide kanseri yaşanmışsa, kişi bu tehlike altındaysa tedavi son derece kritiktir.Gastrit tedavisi

Uyarı: Mide iltihabı uzun vadede kesin olmamakla birlikte mide kanserini tetikleyebilir. Bu sebeple tedavi edilmesi, doktor kontrolünden geçmesi son derece kritiktir. İnternetten öğreneceğiniz bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye lütfen çalışmayın. Bizler, sadece sizlere bir ön bilgi sunarak şikayetlerinizi anlamlandırarak doktora başvurmanıza yönlendirmek amacıyla bu bilgileri paylaşıyoruz.

 

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Mide İltihabı Nedir?

Mide İltihabı ve Gastrit Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close