İltihaplar

Mide İltihabı “Gastrit” Tedavisi

Mide İltihabı, Gastrit Komplikasyonları, Mide İltihabının Belirtileri Nelerdir ?, Mide İltihabı (Gastrit) Tedavisi

Siz değerli okurlar için mide iltihabı tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda mide iltihabı nedir, neden olur, tedavisi nasıl gerçekleşir, belirtileri nelerdir, teşhisi nasıl gerçekleştirilir gibi sorulara cevap aradım. Mide iltihabı dediğimiz hastalığın bildiğimiz adı gastrittir ve halk ağzında da mide nezlesi denmektedir. Gastrit çağımızın problemidir diyebiliriz. Çünkü çağımızda psikolojik rahatsızlıklara bağlı mide hastalıkları hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu noktada mide iltihabı diğer adıyla gastrit bu psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak yaşanabilmektedir. Sizlere yazımın tamamında bu rahatsızlığı, belirtileri ve tedavi sürecini anlatmaya çalıştım. Yazıma başlamadan şunu da belirtmek isterim ki bu problemle karşılaştığınızda kesinlikle doktora görünmelisiniz. İyi okumalar dilerim.

Mide İltihabı

Mide iltihabı son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiş, yaşadığımız çevre ve tükettiğimiz besinler nedeniyle hayatımızı zorlaştıran, tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır.Kısaca vücudumuzda bulunan boşaltım sistemi görevlerini gerektiği gibi yerine getirmez.  Bilimsel açıklamasını yapmak gerekirse, Gastrit ve Mide nezlesi olarak da bilinir. Mide veya bağırsakların çeşitli mikroorganizmalar sebebiyle enfeksiyon kapması sonucu meydana gelir.

Mide İltihabıBazı durumlarda kişiden kişiye bulaşırken, tedavisi oldukça kolay bir rahatsızlıktır. Mide iltihabı, Gastrit veya Mide Nezlesinin en önemli sebeplerinden biri besinler tüketilirken ve hazırlanırken temizliğe gerekli önemin verilmemesidir.

Gün içinde vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerde de sıkça bulunan bakteriler, mide iltihabına neden olabilir. Örneğin, et ve süt ürünlerinde bulunan Stafilokok ve Salmonella bakterileri Gastrit’ e sebep olabilir.

Suda bulunan Sigella bakterisi mide iltihabına neden olur. Gerekli ilaçlama ve temizliği yapılmayan havuzlarda da bulunan Sigella bakterisi en yaygın şekilde bulaşan bakteriler arasında yer almaktadır.

Salatalarda yetişme aşamasında yapılan ilaçlar nedeniyle bulunan E. Coli bakterisi mide nezlesine neden olur.

Gastrit Komplikasyonları

Gastrit”mide nezlesi” tedavi gerçekleştirilmezse  mide ülserine ve mide kanamalarına yol açabilmektedir. Bazı kronik mide iltihapları, özellikle mide astarında yaşanan incelme ve mide astarı hücrelerinizde değişiklik bulunuyorsa mide kanseri riski artar.

Mide iltihabı tedavisi gerçekleştirilmesine rağmen belirtilerde bir iyileşme yaşanmıyorsa mutlaka bu durumu doktorunuza bildirin.

Mide İltihabının Belirtileri Nelerdir ?

En yayın belirtileri arasında, bulantı ve hazımsızlık yer almaktadır.Mide iltihabı bulaşmasının ardından, kişiyi zaman zaman kusturarak, iştah kaybına yol açar. Halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrılarına neden olur.

Mide iltihabı tedavisi kolay bir hastalık olurken, tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir. Mide nezlesinin ilerlemesi üzerine kan kusma ve dışkıdan kan gelme gibi belirtiler başlar. Hastalık düzenli olarak tekrar edilirse en kısa sürede aile hekimine başvurulması gerekmektedir.

Mide İltihabı (Gastrit) Tedavisi

Mide İltihabı (Gastrit) TedavisiMide iltihabı hastalığı yüzünden zor günler geçiren hastanın, öncelikli olarak bir hekime gözükmesini tavsiye ediyor. Doğru tanının ardından gerekli tedavi işlemi uygulanmaktadır.

Diğer yandan, mide iltihabı alternatif tıp adını verdiğimiz, bir nevi evimizde bulunan doğal ilaçlarla ilede tedavi edilebilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus hastanın yediklerine ve içtiklerine özen göstermesidir. Bol bol su tüketmesi gerekirken, bitki çayları önemli oranda hastalığı azaltmaktadır. Düzenli beslenmeli, vücuda ve mideye zararlı (Sigara, alkol ve Fastfood ) besinlerden uzak durmalıdır.

 

Mide iltihabı ciddi bir konudur ve yukarıdan da anlaşılacağı gibi aksatılmamalı hemen bir doktora danışılmalıdır. Bu açıdan sadece size faydalı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Umarım işinize yarayacak bilgiler vermişizdir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Mide İltihabı Nedir?

Mide İltihabı (Gastrit) Belirtileri ve Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close