İltihaplar

Mide İltihabı Nedir?

Mide İltihabı,Gastrit,Mide İltihabı Tedavisi,Mide İltihabına Ne İyi Gelir

Siz değerli okurlar için mide iltihabı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda mide iltihabı nedir, tedavisi nasıl yapılır, çeşitleri nelerdir, mide iltihabına iyi gelen besinler hangileridir, ne iyi gelir sorularına cevaplar aradım. Mide iltihabı oldukça sık karşılaşılan bir mide problemidir. Aynı zamanda mide iltihabına ne iyi gelir diyorsanız ; tuz, zencefil, şeytantersi, elma sirkesi olarak sıralayabiliriz. Bunların nasıl uygulanması gerektiğine dair uygulamaları da sizlere aktaracağım. İyi okumalar dilerim.

Mide İltihabı

Mide iltihabı veya mide duvarı iltihabı halk arasında mide ekşimesi olarak bilinir. Tıp dilinde adı gastrittir. Gastrit sancılı bir rahatsızlıktır ve beslenme düzeni bu durumda büyük önem taşır. Yenilen gıdalar mide içerisinde ya da mide duvarında bir hassasiyete sebep olabilir. Bu yüzden mide problemi yaşayan kişilerde genel olarak bir diyet programı verilir ve kişinin diyetine ömür boyu sadık kalınması gerekir. Aksi takdirde sıkıntılar devam edecektir. Mide iltihabı sadece bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar neticesinde olmaz. Travmatik olayların yaşanması, ağrı kesicilerin aşırı kullanımı ve aşırı alkol tüketimi gibi faktörlerde mide duvarında hassasiyete sebep olur.

Gastrit

GastritGastrit çeşitli şekillerde görülebilir. İlk etapta ortaya çıkması akut gastrit olarak adlandırılır. Tedavi altına alındığı sürece ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaratmaz. Ancak ilerlemiş gastrit kronik gastrit olarak adlandırılır. Kronik olan gastrit: en az üç yıl bu şikayetlerin devam etmesi neticesinde olur. Belirtileri ise, midede ekşime, yemek sonrası sancı ve hazımsızlık, mide bulantısı, mide özsuyununun ağza gelmesi, iştahsızlık ve kilo kaybıdır. Bunlar gastritin tipik belirtileridir. Bununla birlikte birçok farklı belirti de olabilmektedir. Kişinin midesindeki sıkıntıya bağlı olarak artıp azalabilir.

Mide İltihabı Tedavisi

Mide iltihabı tedavisi öncelikli olarak mide koruyucu ilaçlar verilir. Bu şekilde düzenlenen diyetle birlikte mide olabildiğinde rahatlatılır. İlerleyen dönemlerde mide salgısını azaltmaya yönelik ilaçlar verilir. Ancak bu ilaçlar sadece rahatsızlık yaşandığında değil düzenli olarak uzun süreli bir tedavi gerektiren ilaçlardır. Kimi zaman ömür boyunca bu ilaçların kullanılması gerekir. İlaçlar düzenli kullanılmasına rağmen şikayetlerin devam etmesi sonucunda hasta yakın takibe alınır. Şikayetler arttığında ilerleyen dönemlerde kan kusma olayı görülür. Gaitada gizli kan testi ile teşhis konulur. Bu tarz durumlarda acil cerrahi tedavi yapılması gerekir. Eğer mide iltihabı önlenmezse ilerleyen dönemlerde midede bulunan helicobacter pilori adı verilen mide iltihabı kansere sebep olur. Mide kanseri de gastritten daha sıkıntılı bir süreçtir. Bu yüzden iltihabın önlemi alınmalıdır. Yapılması gereken doktor tavsiyelerine kulak asmak ve bunları yaşam ritüeli haline getirmektir. Sağlıkla kalın.

Mide İltihabına Ne İyi Gelir

Mide iltihabı neden olur sorusuna cevap verdikten sonra mide iltihabı nasıl geçer, mide iltihabına ne iyi gelir, mide iltihabına iyi gelen doğal yöntemler ve bitkisel önerilerden bahsetmek istiyorum.

Tuz

Mide İltihabına Ne İyi Gelir

Tuz; mide gribi nedeni ile oluşan kusma ve ishal için etkili bir çözümdür. Su kaybı önler ve bir elektrolit olan sodyum içerir. Ayrıca, tuz enfeksiyon ile mücadeleye yardımcı olur ve sindirim sisteminin pH seviyesini korur.

 • 1 çay kaşığı tuz, 1 litre ya da 4 su bardağı suya eklenir.
 •  İçerisine 2 yemek kaşığı da şeker eklendikten sonra iyice karıştırılır.
 • Bu karışım gün içerisinde birkaç kez içilir.

 Zencefil

Zencefil anti bakteriyel, anti viral, anti inflamatuar ve anti oksidan özellikleri ile mide iltihabında kullanılan çözümler arasındadır. Mide enfeksiyonunu önler ve iltihaba neden olan bakterileri öldürür. Ayrıca ishal, bulantı, kusma ve abdominal krampların sıklığını da azaltır.

 • 1 çay kaşığı kıyılmış taze zencefil kökü, 1 bardak kaynar suya eklenir. Kapağı kapatılarak 10 ya da 15 dakika kadar demlenmesi için beklenir. İçerisine biraz bal eklenerek yavaş yavaş içilir.
 •  Ayrıca, gün içerisinde bir parça taze zencefil de çiğnenebilir.

Not: Yüksek tansiyon hastaları kesinlikle zencefil tüketmemelidir.

 Şeytantersi

Anti oksidan, anti bakteriyel ve anti viral özellikleri ile şeytantersi bitkisi de mide iltihabında kullanılan çözümler arasındadır. Virüs ve bakteriler ile mücadeleye yardımcı olur. İltihabın kurumasını sağlar. Aynı zamanda sindirim sistemini geliştirir ve sindirimi kolaylaştırır.

 • 1/2 çay kaşığı şeytantersi tozu bir bardak sıcak suya eklenir ve iyice karıştırılır.
 •  Mide iltihabına bağlı belirtiler hafifleyene kadar günde 2 kez bu karışım tüketilir.
 • Gastroenterit ve diğer sindirim sorunlarında da tüketilmesi önerilir.

 Elma Sirkesi

 Elma SirkesiElma sirkesi de gastroenteritin birçok belirtisini hafifletmeye yardımcı olur. Mide astarının pH düzeyini yükseltir ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, pektin açısından zengin içeriği ile midede tahrişi azaltır. Karın ağrısı, bulantı ve kusmayı hafifletir. Gaz oluşumunu engeller.

 • 1 çay kaşığı organik, filtre uygulanmamış ham elma sirkesi bir bardak sıcak suya eklenir. Yemeklerden 30 dakika önce içilmesi tavsiye edilir. Düzenli kullanıldığında iltihabın iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Alternatif olarak, 1 çay kaşığı organik, filtre uygulanmamış ham elma sirkesi bir bardak üzüm suyu ile karıştırılarak da içilebilir. Günde iki kez tüketilmesi önerilir.

Yukarıda sizlere anlaştığımız yöntemler doğal ve etki yöntemler ama unutulmaması gereken bir nokta ise bazı durumlarda mide iltihabı sorunu yaşayan kişilerde yan etkileri görülebilmektedir.

 

Yazımız burada sona erirken vücutta görülen iltihaplar hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ağızda İltihap

Göbek Deliğinde İltihap

 İltihap Nedir?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 thought on “Mide İltihabı Nedir?”

 1. hepsini ayni andami kullanmaliyiz bide doktorumuzun verdigi ilaclarla kullansai zarari olurmu

Close