İltihaplar

Nane Yağı Faydaları

Nane Yağı Nedir ? , Nane Yağının Faydaları Nelerdir ? ,Nane Yağının Kullanım Alanları 

Sizlere bu yazımızda bir baharat olarak kullandığınız , salatalarınıza eklediğiniz veya bazen çayını yaparak içtiğiniz naneden elde edilen nane yağı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda ayrı başlıklar halinde hem faydalarını hem de nasıl kullanıldığına ilişkin bilgiler yer alacaktır. Bu açıdan sadece sizi ilgilendiren kısma bakabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Nane Yağı Nedir ? 

Nane YağıNane  yağının birçok kullanım alanı vardır, bu yağın birçok insanın ilaç kabinlerinde bir elyaf olması şaşırtıcı değildir. Ve kesinlikle nefesini ferahlatmaktan çok daha fazlasını yapar! Bulantı ve diğer mide rahatsızlıklarını gidermek, uzun bir toplantıdan önce duyuları açmak ve aşırı çalışan kasları soğutmak için kullanılır (mentol sayesinde). Neyse ki, nane de tıkanıklığı,  baş ağrılarını gidermeye ve PMS’den gelen semptomlarla baş etmeye yardımcı olur.

Nane  yağının diğer esansiyel yağlara göre yoğun  olduğundan  dikkat etmek önemlidir. Jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekli olmasına rağmen, nane yağı topikal uygulaması genellikle güvenlidir. Bazı kişilerin özellikle hassas ciltler ile yanma hissi veya alerjik döküntü yaşanabilir. Ve daha önemlisi, küçük çocuklarda kullanılması asla tavsiye edilmez. Tüm bitki, rahatsızlık verici bir şekilde hafifletirken harika bir soğuma hissi veren lokal anestezik özelliklere sahip organik bir bileşik olan mentol içerir. Ayrıca antibakteriyel, antiviral, anti-inflamatuar, insektisidal, antispazmodik ve karminatif özelliklere sahiptir.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir ? 

Nane yağının bir çok sağlık faydası bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıda sizlere başlıklar halinde sunulmaktadır.

Hazımsızlık için Nane Yağı 

Yatıştırıcı sindirim için en eski ve en saygın otlar biri nanedir. Nane yağı, gaz çıkarmanın (mide veya bağırsaktan gaz veya karın ağrısını veya şişmesini azaltmak için) karminatif bir özelliği olduğu için sindirime çok yardımcı olur.  Karnınıza birkaç damla nane yağıyla masaj yapın, bileklere bir damla koyun veya hareket hastalığını veya genel mide bulantısını yatıştırmak için nefes alın.  Nane çayı uzun zamandır   mide rahatsızlıkları için bir panzehiridir.  Nane yağının solunması da, doluluk hissini tetikleyerek iştahı engellemeye yardımcı olduğu söylenir.  Mentol, burun tıkanıklığı, sinüzit, astım, bronşit ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi birçok solunum probleminden etkili bir şekilde rahatlama sağlar.

Soğuk Algınlığı için Nane Yağı 

Soğuk algınlığı ve öksürük sıklıkla tıkanıklığa neden olur ve yardımcı olmak için doğa nane yağı mentol  bileşeni içerir. Göğüs üzerine 2-3 damla (bir taşıyıcı yağ ile birlikte) masaj yapın veya sinüs ve akciğer tıkanıklığını ortadan kaldırmak için bir nemlendiriciye ekleyin. Başınız dolgunsa veya öksürmeyi durduramazsanız, bir nane uçucu yağ buharını deneyin. Kaynar suyu bir metal veya cam kaseye dökün ve birkaç damla esansiyel yağ ekleyin (okaliptüs ve biberiye yağı nane ile iyi kombinasyonlardır). Kafanızın üzerine bir havlu sürün ve yüzünüzü kasenin üstünden 10-12 inç uzağa yerleştirin ve buharda nefes alın.

Baş Ağrısı için Nane Yağı

Baş AğrısıÖzellikle baş ağrılarına eğilimliyseniz, masanıza ya da çantanıza elinizde nane yağını bulundurmak harikadır. Bu yağın kullanımının, bulantı, kusma, gürültüye duyarlılık ve ışığa duyarlılık gibi tandem semptomları etkili bir şekilde azalttığı da bilinmektedir. Az miktarda badem veya başka bir taşıyıcı yağ ve bir damla nane yağı ile alnınıza, sinüslere (gözlerle temasından kaçının), başın arkasına hafif masaj yapın ve baş ağrısına ve basıncını hafifletmeye yardımcı olun. Topikal olarak uygulandığında, nane yağı, harikalar yaratan yatıştırıcı bir serinlik hissi bırakır.

Strese Karşı Nane Yağının Faydası

Diğer birçok uçucu yağ gibi, nane de ferahlatıcı doğası nedeniyle stres, depresyon ve zihinsel yorgunluktan kurtulma sağlar. Ayrıca endişeli ve huzursuz hissetmeye karşı da etkilidir. Stres hafifletmek için, sıcak bir banyoya eklenen nane, lavanta ve sardunya esansiyel yağlarının kombinasyonu cildin içine çekilirken sertliği azaltır. Uçucu yağlar ile bir   difüzör kullanarak aromaterapi deneyin.

Ayrıca nane yağı, zihinsel berraklığı güçlü bir şekilde etkiler ve geliştirir ve enerji seviyelerini yükseltir.  Konsantrasyonu ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olmak için burnun altına bir damla yağ sürün.
Gün boyunca enerji seviyesini yükseltmek için boyun ve omuzların arkasına tekrar tekrar uygulayın.
Ruh halinizi yükseltmeye ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmak için egzersiz öncesi ve sırasında nefes alın.

Nane Yağı Ağrıları Geçirir

Nane yağı analjezik, anti-inflamatuar ve anti-spazmodik özelliklere sahip olduğu için sadece ağrı ve inflamasyonu hafifletmekle kalmaz aynı zamanda kas kramplarına neden olan spazmları da sakinleştirebilir.Nane yağını masaj yağı (nane yağı da dahil olmak üzere uçucu yağların bir kombinasyonu) olarak kullanırken, cilt gözeneklerini açarak ve yorgun kaslara ve eklemlere rahatlatıcı bir his vererek cildin yüzeyinde dolaşımı uyarma kabiliyeti artar. Bu yağ aynı zamanda hızlı etki için leke tedavisi olarak da kullanılabilir.

Nane Yağının  Kullanım Alanları 

  • Böcek ısırıkları için, kaşıntıyı hızla ortadan kaldırmak için nane  yağını ve lavanta  yağını bir arada kullanın!  Cildinizde  uçucu yağa duyarlıysanız, bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi unutmayın.
  • Kepeği tedavi etmek için şampuanla biraz nane yağı ekleyin.
  • Evinizde karıncalar ile ilgili bir probleminiz varsa, patikalarına nane karışmış bir pamuk topu bırakın.
  • Yorgun,  ağrılı  ve şiş ayaklar için   ayak banyosuna birkaç damla ekleyin!
  • Çöp kutusunda kötü kokuyu gidermek için nane yağı kullanılabilir.

Yazımız burada sona ermektedir. Nane yağının daha bir çok faydası vardır fakat en genel kullanımlarını size burada aktarmaya çalıştık, sağlıklı kalmanız dileğiyle… 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close