Sancılar

Normal Doğum Sancısı

Doğum Sancısı,Normal Doğum Sancısı,Normal Doğum Sancısı Nasıldır?

Siz değerli okurlar için  normal doğum sancısı hakkında bir yazı hazırladım. Biliyorsunuz sitemde yalancı ve gerçek doğum sancısı hakkında bir yazı hali hazırda var zaten. Normal doğum sancısı hakkında yazımda da yalancı doğum sancısını değil normal doğum sancısını daha detaylı incelemek istedim. Yazımı normal doğum sancısı nasıl anlaşılır , nasıl olur , yalancı doğum sancısıyla karıştırmamak için özellikleri farklılıkları nelerdir gibi sorularla makalemi destekledim. Doğum zaten sancılı bir süreçtir. Ama son sancı hepsinden farklıdır.Esasta bu son virajı aldığınızı nasıl anlayacağız sorusuna cevap aradım. İyi okumalar dilerim.

Doğum Sancısı

Normal Doğum Sancısı: Normal doğum; anneye herhangi bir operasyon uygulanmaksızın bebekte bir anormallik olmaması sonucunda gerçekleşen doğum yoludur. Normal doğum anne adaylarının yanı sıra bebekler için de en sağlıklı olabilecek yoldur. Annenin tüm vücut toksinlerinin temizlenmesi ve bebeğin doğar doğmaz anne ile buluşması açısından oldukça tercih edilmektedir. Çoğu anne adayları her ne kadar normal doğum konusunda endişe edip, sezeryan doğumu tercih etmek istese de bebek ve annenin sağlığını tehdit etmeyen durumlarda normal doğum uygulanılmaktadır.

Doğum SancısıBayanların normal doğuma olan ön yargılarının en önemli sebebi sancıdır. Normal doğum sancısı oldukça şiddetli ve eşi benzeri olmayan bir sancıdır. O an herhangi bir işlem yapıldığında dahi anne sancıdan yapılan işlemi hissetmemektedir. Bununla birlikte doktor kontrollerinde normal doğum önerilen kişilerin bu konularda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişiler kimi zaman doğum sancısı ile gaz sıkışmasını karıştırarak bebeği ve kendisini sıkıntılı duruma sokmaktadır.

Normal Doğum Sancısı

Doğum yaklaştıkça bebeğin kafası anne rahmine yerleşmeye başlar. Bununla birlikte bebek son aylarında hızlı bir şekilde büyüme gösterir. İçeri de bulunan alan ona dar gelmeye başlar ve ara ara yalancı doğum sancıları şeklinde anneyi yoklamaktadır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde normal doğum yapacak kişiler için bir tahmini doğum zamanı verilir ve bu süreçte gebelerin erken doğum yapmamaları adına ağır iş yükünden kaçınması istenir. Doğumun yanı sıra, anne vücudu gebelik döneminde oldukça güçsüz kaldığından herhangi bir aktivite bile yorulmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte bebeğin kafasının yerleşimi olacağından dolayı kasıklarda şiddetli sancılar hissedilmeye başlanır. Bunları yaşamamak adına, gebeliğin son dönemlerinde daha sakin bir yaşam önerilmektedir.

Doğum Sancısı ile Diğer Hastalık Sancıları Birbirine Karıştırılmamalıdır

Genellikle günümüzde gebelik düşünen bayanlar bilinçli hareket etmekte ve bu bebek isteğini doktoruna danışarak adım adım gerçekleştirmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olan bayanların, bulunduğu sağlık problemi ile ilgili branşlarla iç içe olup kontrollerini buna göre yaptırması gerekmektedir. Genç yaşta olan gebeliklerde bu tarz sıkıntılara nadir rastlansa da ilerleyen yaşlarda gebe kalan bayanlarda sağlık sorunları oluşabilir. Genel de görülen sağlık sorunlarından belli başlıca safra kesesinde taş oluşumudur.  Safra yollarında meydana gelen ağrı kimi zaman gebelik döneminde fark edilir. Kişi gebe kaldıktan sonra anne ve bebek sağlığını tehdit etmediği sürece herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaz. Gebeliğin sonlanmasının ardından gerekli tedavi başlanır. Ancak bu süreçte bebeğin içeri de büyümesi doğumun habericisi olan bu sancıların da başlamasına neden olur. Bu gibi kronik hastalıklar yada gebelik döneminde farkedilen akut hastalıklarda mutlaka doktor kontrolünde olunup buna gerekli önlemlerin alınması gerekir. Doğum sancısı ile bu gibi sıkıntılar karıştırılmamalıdır.

Normal Doğum Sancısı Nasıldır?Normal Doğum Sancısı Nasıldır?

Doğum sancılı bir süreçtir. Ama annelik iç güdüsü o kadar muazzamdır ki bu sancılı süreçte dişini sıkıp kendisi ve bebeği için en sağlıklı yol olan normal doğumu yapmayı tercih eder. Çekilmez denilen normal doğum sancısı o an çekilir ve sonucunda mucize meydana gelir. Bu süreçte doğum öncesi sancıları az yaşamak adına hamile bayanların oturmasına, kalkmasına bile dikkat etmesi gerekir. Bu konuda gerekli bilgilendirmeler doktorlar tarafından yapıldığı sürece doğuma kadar herhangi bir sancı çekilmez. Kontrollü hareket eden anne adayları, kendisinde ve bebekte herhangi bir patoloji yok ise doğum esnasında sancı çekerler. Siz sağlıklı iseniz, bebeğiniz de sağlıklı olacaktır.

 

Bazı durumlarda yalancı doğum sancısı da kadınlar tarafından yaşanmaktadır. Bunu ayırt etmek adın Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları  yazımıza da bakabilirsiniz. Şimdiden acil şifalar  ve mutluluklar dileriz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close