İltihaplar

Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı Nedir?, Akut Orta Kulak İltihabı, Kronik Orta Kulak iltihabı, Orta Kulak İltihabını Belirtileri,Orta Kulak İltihabının Tanısı,Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Siz değerli okurlar için orta kulak iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda orta kulak iltihabı nedir, belirtileri nelerdir, tanı aşaması, nasıl tedavi edilir gibi sorularla makalemi destekledim. Orta kulak iltihabı en fazla çocuklarda karşılaşılan bir sağlık problemidir. Orta kulak iltihabı çok hızlı ortaya çıkan bir bir sağlık problemidir. Orta kulak iltihabı çoğunlukla kronikleşen bir hastalıktır bundan dolayı çok hızlı da tedavi edilmesi gerekir. Bundan kaynaklı orta kulak iltihabı tanısı ve tedavisi hızlıca gerçekleştirilmelidir. İyi okumalar dilerim.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Orta kulak iltihabı; kulakta kulak zarından hemen sonra gelen kısıma orta kulak denir. Orta kulakta bulunan örs, çekiç ve üzengi yardımı vasıtası ile ses iletişimi sağlanmaktadır. Orta kulaktan geniz boşluğuna doğru uzanan bir kanal vardır bu kanal tıp dilinde östaki borusu denir. Östaki borusunun çok önemli bir görevi vardı buda orta kulağa düzenli hava geçişini sağlayarak kulağın basıncını ayarlamaktadır.-

Orta kulak iltihabı en sık çocuklarda görülen bir hastalıktır ve bu hastalığın tek sebebi bakterilerdir. Orta kulak iltihabı genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar akut orta kulak iltihabı ve kronik orta kulak iltihabı olarak bilinir. Çocuklarda daha sık görülmesinin sebebi çocuklarda östaki borusunun daha kısa olmasıdır. Kısa olan östaki borusuna bakteriler daha kolay yerleşerek çocuklarda orta kulak iltihabı’nın daha sık görülmesine neden olur.

Akut Orta Kulak İltihabı

Akut orta kulak iltihabı; bu iltihap türü aniden meydana çıkar. Genel olarak kişi boğaz enfeksiyonu yaşadığında boğazı şişmeye başlar, bu durum direk östaki borusunun kapanmasına sebep olur. Kapanan östaki borusu ile bakteriler orta kulakta birikmeye başlar. Bunun sonucunda orta kulak iltihabı oluşmaya başlar. Hatalık süreci başlamıştır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Özelikle çocuklarda ağrı rahatsız edecek bir boyuta gelebilir.

Kronik Orta Kulak iltihabı

Kronik orta kulak iltihabı, adından da anlayabileceğiniz gibi zaman zaman tekrar eden iltihaplanma durumudur. Kişide kolay şekilde orta kulak iltihabı olmaktadır. Kronik orta kulak iltihabı genel olarak kronik olup olmadığı hastalığın tekrarlanma sayısını ve sıklığına göre belirlenir. Her sene orta kulak iltihabı olan birine direk kronik hastalık teşhisi konmaz. Genel olarak doktorlar hastalığın oluşum süresine bakarlar eğer 3 ayda bir ortaya çıkıyorsa kronikleştiği kabul edilir. Bu durum ayrıca başka hastalıklarında bulunduğunu gösteren bir durumdur ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Orta Kulak İltihabını Belirtileri

Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse;

  •  Ağrı olur bu durum çocuklarda daha belirgin olur
  • Orta Kulak İltihabını Belirtileri İşitme kaybı oluşur
  •  Ateş
  •  Kulakta dolgunluk hissi meydana gelir
  •  Bebeklerde huzursuzluk

Ağrı  durumu basınç seviyesine göre değişiklik gösterir. Basınç durumu ağrının artması yada azalmasında direk etkilidir. Eğildiğinizde basınç artar oturunca kulaktaki basınç yükselir. bazen yüksel basınçdan dolayı kulak zarı delinebilir. Eğer kulak zarı delinmişse kulakta yeşilimsi ve kanlı bir sıvı gelir

Orta Kulak İltihabının Tanısı

Otoskop denen cihazla kulak muayenesi yapıldıktan sonra orta kulak iltihabının tipi ve tanısı belirlenir. Kulak zarı şişmiş ve kızarma varsa kesin olarak bakteri birikimi olduğu doktorunuz tarafında söylenir. Ama kulak zarı içe doğru çökmüşse bu iltihaplanmaya bakteriler sebep olmadığı belirlenir. Bu durum östaki borunuzun kapandığı gösteren bir durumdur.

Eğer yaşanan bu durum kronik orta kulak iltihabı ile alakalı ise başka muayene yöntemleri eklenir İşitme testi ve işitme kaybının belirlenmesi için detaylı muayene yapılır. Orta kulakta basınç artışı varsa ekstra basınç seviyesinde ölçülür. Hastalığın durumu ve seviyesi yapılacak muayene ile belli olur ve hastanın ameliyat edilmesi gerekebilir.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Akut iltihapla tedavisinde kulakta bulunan iltihaba neden olan bakterilerin yok edilmesine yönelik penisilin türü ilaçlar doktorunuz tarafından verilir. İlaçları düzenli kullanmak çok önemlidir iyileşti diye ilaçları bırakmak hastalığın tekrar nüksetmesine neden olabilir. Düzenli ilaç kullanımı ve yapılan tedavi akut iltihaplanmayı hemen geçirir herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur.

Seröz iltihapta diğer adı ile orta kulakta basınç artışı ilaç ile tedavi edilir, ilaç tedavisi yanıt vermez ise basınç azaltma işlemi uygulanır. Bu işlem için çok küçük bir operasyon yapılır ve kulaktaki sıvı boşaltılır. Bu noktada tedavi asla ihmal edilmemelidir ilerleyen dönemlerde kulakta bulunan kemik eriyebilir ve işitme kaybı ortaya çıkabilir.

Orta Kulak İltihabının TedavisiKronik orta kulak iltihabında ise tekrarlama durumunun daha sık olmasından dolayı ameliyat gerektiren bir durumdur. İltihap diğer organlara yayınla durumunun bulunması ve kemik erimesine neden olur diye müdahale edilmektedir. İşitme kaybı ve menenjit oluşumuna sebep olabilir.

Orta kulak ameliyatı çok kısa süre süren bir işlemdir. Kulak zarının çizilmesi ve kulağa tüp takılması işleminint66t yapıldığı bir ameliyattır. Kulak zarına çizik atılarak kulakta biriken iltihaplı sıvı boşaltılır. Kulakta biriken sıvı aşırı yapışkan halde ise hepsi değilde bir kısmı boşaltılır. Takılan tüp ise kulak zarına hava geçmesin sağlamak amacı ile kullanılan bir tüptür.

Eğer müdahale edilmez ise işitme kaybı her geçen gün artar. İşitme kaybı az ise kulakta sıvı birikimide fazla değil ise acil bir ameliyat durumu yoktur. Ama akıntı fazla ve işitme kaybı var ise acil olarak tedavi yapılmalı ve duruma göre mutlaka ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Orta kulak iltihabının tedavisi ve kendisi hakkında verdiğimiz bilgiler burada son bulmaktadır. Bu gibi durumlarda doktora danışmanız gerektiğini yinelemek isteriz. Yazımızla bağlantılı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Acil şifalar dileriz.

Dış Kulak İltihabı

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kulak İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close