İltihaplar

Orta Kulak İltihabı Nedir ?

Orta Kulak İltihabı,Orta Kulak İltihabı Sebepleri,Orta Kulak iltihabı Nasıl Geçer

Siz değerli okurlar için orta kulak iltihabı nedir sorusu hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda orta kulak iltihabı nedir, nedenleri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Orta kulak iltihabının sebeplerinin de önüne geçmek hastalığın önüne geçmek demektir.Orta kulak iltihabı hastalığını neredeyse herkes hayatında bir kez geçirmiştir. Ayrıca yazıma geçmeden önce şunu belirtmek istiyorum ki çocuğunuzda bu problemle karşılaştığınızı düşünüyorsanız hiç beklemeden doktora gitmelisiniz.İyi okumalar.

Orta Kulak İltihabı

Kulağımız duymamızı sağlamasının yanında, vücut basıncını ayarlamamıza yardımcı aynı zamanda denge merkezini yöneten organdır. Kulak üç kısımdan oluşur. Kulak kepçesinden kulak zarına kadar olan yere dış kulak adlandırılır. Kulak kepçesinin yardımıyla toplanan sesler kulak zarını geçerek orta kulağa iletilir. Kulak zarı ise dış etkenlerden kulağımızı korur. Orta kulak denilen bölge; duyma organımız olan kulağın, sesleri titreşerek algılamamızı sağlayan 3 tane küçük kemiğin bulunduğu yerdir. Bunların adı çekiç, örs ve üzengidir.

Orta Kulak İltihabıOrta kulaktan geçen titreşim halindeki sesler, iş kulağa iletilerek burada salyangoz adı verilen içi su dolu bir yapı ve bunun üzerindeki sinir uçları sayesinde beyne iletir. Salyangozun diğer bir görevi de vücudun dengesini idare etmektir. Sıklıkla sorulan soruların başında gelen orta kulak iltihabı nedir, orta kulak iltihabı nasıl oluşur? yada orta kulak iltihabının nedenleri nelerdir sorusuna cevap bu yazımızda ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Orta Kulak İltihabı Sebepleri

Boğaz ya da bademcik iltihabından sonra oluşan orta kulak iltihabı genelde çocuklarda yaygın olarak görülür. Orta kulaktan genize açılan östaki borusu son derece önemli bir kanaldır. Yüksek irtifaya çıkıldığında ve kulak tıkandığında yutkunarak ya da ağzımızı açarak bu boru sayesinde kulak içindeki basınç dengelenir. Ayrıca burada oluşan vücudun kendi yaptığı sıvıların akıp uzaklaşmasını ve orta kulağın havalanmasını sağlar. Orta kulak iltihabı neden olur sorusuna verilecek cevabın başında ise gerekli önlemler alınmayıp, tedavisine önem verilmeyen boğaz ve bademcik iltihaplarına oluşturan bakterilerin bu kanaldan ilerleyerek içeriye yerleşmesidir.

Orta kulak iltihabının belirtisi ise kulakta ağrı ve duyma kaybı şeklindedir. Bununla birlikte ateş ve kafanızın dik durmadığı zamanlarda ağrının arttığı gözlemlenebilir. Bakterilerin oluşturduğu iltihap yüzünden orta kulağın içi su ve iltihap ile dolarak, basınç oluşur. Kulağa gelen basıncı dengelenemezse kulak zarı delinebilir Çocuklarda sık görülmesinin sebebi ise östaki borusunun son derece kısa ve yatay olmasıdır. Ayrıca bağışıklık sistemlerinin gelişmiş olmaması ve lenf bezlerinin büyük olmasından dolayı östaki borusu ve çevresine daha kolay baskı yapabilmesi orta kulak iltihabına adeta davetiye çıkarır. Bu sayede bakteriler çok çabuk kanaldan ilerleyerek orta kulağa ulaşır.

Geniz eti, alerji, sinüzit veya bu bölgede olan tümörler yüzünden de östaki borusu tıkanabilir. Kirli havuz suyunda yüzmek ve banyoda kulağa su kaçtığında çıkarılmazsa da östaki borusundan akışa geçemeyen ve orta kulağın düzgün hava almamasından dolayı, su bakterilerin çoğalması için ideal bir ortam oluşturur. Derhal kulak içindeki bu su uzaklaştırılmalıdır.

Orta Kulak iltihabı Nasıl GeçerOrta Kulak iltihabı Nasıl Geçer

Senede 1-2 defa olan orta kulak iltihabı bademcik ve boğaz iltihabından sonra ortaya çıkıyorsa kabul edilebilir sınırlar içindedir. Eğer 6 ayda 3 defadan fazla olursa bu oradaki bakterilerin yerleştiğini ya da başka sebeplerden olduğunu düşündürür. Buna kronikleşmiş orta kulak iltihabı da denir. Uzman doktorlarca kaynağının araştırılması gerekir. İşitme testleri, kulak içi basınç ölçümü, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerden yararlanılır.

Orta kulak iltihabına yakalanmamak için öncelikle boğaz ve bademcik iltihaplarına yakalanmamak ya da tedavisinin iyi yapılması gerekir. Kulak temizlemek için kullanılan pamuklu çubuğun tek seferlik olduğu unutulmamalıdır. Temizlerken kulak zarına kadar sokmak hem tehlikeli hem de kulak içindeki atılmak istenen pisliklerin iyice derine itilmesine neden olur. Sigara dumanı ve havası kirli olan ortamlardan kaçınılmalıdır. Sık sık evler özellikle kış aylarında havalandırılmalıdır.

Yazımız burada son bulsa da size daha detaylı bilgiler vermek adına aşağıdaki yazılarımızı önermekteyiz. Fakat hatırlatmak isteriz ki sağlık sorunlarınızda öncelikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Orta Kulak İltihabı

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close