İltihaplar

Papatya Yağı

Papatya Yağı Nedir ? ,Papatya  Yağı Faydaları,Papatya  Yağı Nasıl Kullanılır ? 

Çiçeklerinin son derece güzel olduğu papatyaları ülkemizde bilmeyen yoktur. Papatyalar genelde estetik olmalarından kaynaklı bahçelerimizde olsalar da aslında papatya yağı olarak da kullanılmaktadırlar. Bu yazımızda sizlere papatya yağının faydalarından ve kendisinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Papatya Yağı Nedir ? 

Papatya yağı, Roma ve Alman papatyalarından elde edilir. Roma papatya yağı, sulu bir viskoziteye ve tatlı-elma benzeri bir kokuya sahipken, Alman papatyası daha saman benzeri bir kokuya sahiptir ve kıvamıda daha kalındır. Her iki yağ da mavi renk tonlarıdır. Çiçeğe çok benzeyen bu çeşitlerin her ikisi de sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve hipertansiyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılabilir. Tarih boyunca Mısırlılar, Avrupalılar ve Macarlar bu çiçeğin önemli kültivatörleri olmuştur.

Papatya YağıEski Mısır inançlarında papatya, şifa ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle güneşe ve ay’a adanmıştır. Ateş, anksiyete ve sinir bozukluklarının tedavisinde kullanılmıştır. Alman papatyalarından çıkarılan uçucu yağlar, anti-inflamatuar etkileri kanıtlanmış azulen adlı bir kristal içerir. Uçucu yağlar, buhar damıtma yoluyla papatya bitkisinden ekstrakte edilir. Alman papatya çiçeği% 0,2 ila% 0,4 esansiyel yağı verirken, Roma çiçeği taze çiçeklerinin% 1.7’sini sağlayabilir. Papatya  yağı a-pinen, camfen, b-pinen, bütil angelat, bisabolen oksit A ​​ve B gibi biyokimyasallar açısından zengindir. Papatya  yağları, ılımlılık içinde kullanılmalı ve gebelik sırasında emmenagopik özelliklerine sahip oldukları için kullanılmamalıdır. Bununla birlikte, henüz hiçbir alerji veya yan etki gözlenmemiştir.

Papatya  yağı aşırı terapötik özelliklere sahiptir ve anti-enflamatuar ve antidepresan oldukları bilinmektedir. Bu yağ hem zihin hem de vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve bazı durumlarda diş çıkarma ve diğer problemler sırasında çocuklar için kullanılabilir.

Papatya  Yağı Faydaları

Belki de papatya, tarih boyunca böylesine çarpıcı bir bitki olmasının nedenlerinden biri, çok çeşitli koşulları tedavi etme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Sindirimi iyileştirmekten kanserle savaşmaya kadar bu güçlü bitkisel yağ, faydaları oldukça çeşitlidir.

Papatya Yağı Sindirimi Destekler

Papatya yağı sindirim sıkıntılardan ; gaz, hazımsızlık, kolik, ishal ve mide bulantısı  dahil kurtulmanızı sağlar.  Araştırmacılar, anti-inflamatuar bileşik azulenin ve papatyada bol miktarda bulunan antispazmodik anodyne bileşiklerinin yararlı etkilerinin ardındaki neden olduğuna inanıyorlar. Özünde, bu bileşikler bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur, böylece yiyecekler pürüzsüzce hareket edebilir ve bu da sindirimin rahatlamasına yardımcı olur.

Papatya Yağı  Cilt Sağlığını Teşvik Eder 

Papatya yağındaki aynı antiinflamatuar bileşiklerin,  cildinizi de yatıştırmak için harikadır. Çalışmalar, papatya  yağındaki iltihapla savaşan flavonoidlerin, içsel cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz edebildiğini ve aynı zamanda, yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaştıklarını bulmuşlardır. Papatya  yağı yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşabilir. Ayrıca, egzama tedavisinde hidrokortizon krem ​​kadar etkili olduğu da gösterilmiştir. Bir çalışma, sadece iki haftalık tedaviden sonra% 0.5 oranında hidrokortizon uygulamasının “hafif bir üstünlük” sergilediğini göstermiştir .

Papatya Yağının  Antibakteriyel Özellikleri Vardır

Papatya yağı, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı da faydalı olan asetonik özler içerir. Bir çalışma, Alman papatyası asetonik çiçek ekstresinin topikal olarak uygulandığında geleneksel ilaçlara göre Staphylococcus aureus (Staph) ve Candida albicans’a karşı daha yüksek bir antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, başka bir çalışma, papatya yutulduğunda da aynı etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Papatya Anti-inflamatuar Özellikleri Vardır 

Yukarıdaki çalışmalarda gördüğünüz gibi, papatya  yağı  oldukça güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir . Özellikle, alfa-bisabolol, alfa-bisabolol oksitler ve matrikin dahil olmak üzere çeşitli uçucu yağlar içerir ve bunlar, inflamatuar proteinleri inhibe eden flavonoidlere dönüşür. Bu, egzamayı, inflamatuar sindirim bozuklukları ve hatta artrit gibi enflamatuar cilt hastalıklarını tedavi etmek için  mükemmeldir.

Papatya Yağı Stresi Giderir

Papatya Yağı Stresi GiderirPapatya yapının içeriği   sakinleştirici özellikler barındırmaktadır. Tüketildiği veya solunduğunda vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olan çeşitli bileşikler içerir ve hastalar çay olarak tüketildikten sonra derin bir uykuya dönüştüğünü bildirmiştir.

Papatya ayrıca merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve antispazmodik bir etkiye sahiptir, bu da rahatlamayı teşvik etmek için mükemmeldir. Araştırmacılar, bu etkilerin apigenin adı verilen papatyadaki bir bileşiğe bağlı olduğuna inanmaktadır. Bu, beyindeki GABA reseptörlerine sedatif bir etki yaratabilmektedir.

Papatya Yağının Anti-Kanser Etkileri Vardır 

Araştırmacılar, bazı kanserlere karşı papatya özü kullanımını araştırmaya başlıyorlar ve şimdiye kadar, sonuçlar ümit vericiydi. Çalışmalar sınırlı olsa da, sağlıklı hücreler etkilenmezken, kanser hücrelerinin papatya özütüne maruz kaldığında öldüğü gösterilmiştir. Ek olarak, papatya özütü, yine sağlıklı hücreleri etkilemezken, kanser hücrelerinin büyümesini inhibe etmiştir.

Papatya Yağı Güçlü Bir Antitoksidandır 

Hem Roma hem de Alman papatya  yağları, terpenoidler ve flavonoidler formunda güçlü antioksidanlar içerir. Oksit azulenler, apigenin, patuletin ve kuersetin dahil olmak üzere bu bileşikler vücudunuzda serbest radikal toplayıcılar olarak görev yapar.

Esasen, serbest radikaller vücudunuzda DNA hasarı ile sonuçlanan sinir bozucu bileşiklerdir, bu da diğer kötü etkilerin yanı sıra yaşlanan cilde ve indirgenmiş bağışıklık sistemine yol açar. Antioksidanlar, zarar görmeden önce bu bileşikleri durdurarak bu hasarı gidermeye yardımcı olur, bu da sonuç olarak vücudunuzda daha az aşınma ve yıpranma ile sonuçlanır.

Papatya  Yağı Nasıl Kullanılır ? 

Papatya  yağını hemen hemen tüm sağlık gıda mağazalarında veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Topikal veya dahili olarak kullanılabilir ve kullandığınız şeye bağlı olarak bile solunabilir. Bazı öneriler:

  • Cilt sağlığı ve sivilce için, en sevdiğiniz taşıyıcı yağında 2 ila 3 damla sulandırın ve yüzünüze ve vücudunuza uygulayın.
  • Yağları mabetlere doğrudan uygulayarak veya lavanta ve nane ile birlikte bir yağ difüzöründe dağıtarak bulantıları rahatlatın.
  • Sindirim ve diğer bağırsak sorunlarını iyileştirmek için, doğrudan karnınıza 2 ile 4 damla uygulayın. Çocuklar için, uygulamadan önce hindistan cevizi veya sızma zeytin gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltiniz.
  • Endişeli hissediyorsanız, kokusu için doğrudan şişeden soluyun veya difüzöre dağıtın ve derin nefes alın.

 

Yazımız burada sona etmektedir ve umarım sizlere yararlı olmuştur. Bizi takip ederek sağlığınız için size yararlı olan yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki yazılarımıza da göz gezdirebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Sarımsak Yağı Faydaları

İltihap için Bitkisel Yağlar

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close