İltihaplar

Parmak İltihabı

Parmak İltihabı, Parmak İltihabı Tedavisi, Parmak iltihabı Ameliyatı

Siz değerli okurlar için parmak iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda parmak iltihabı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir hakkında bir yazı hazırladım. Parmak iltihabı genelde yaralanmalardan sonra temizlenmenin gerçekleştirilememesi sonucu meydana gelir. Parmak iltihabı tedavisi de illa ki doktor müdahalesi gerektirmektedir.Esasta evde de önüne geçebilir , tedavisini yapabilirsiniz fakat bu çok da önerilmemektedir. İyi okumalar dilerim.

Parmak İltihabı

Parmak iltihabı, parmağın yaralanması sonrası iyi dezenfekte edilmemesi nedeni ile oluşmaktadır. Pek çok dış etken parmakta iltihap sebebi olarak gösterilebilir. Halk arasında dolama denilen parmak iltihabı, bakterilerin tırnak diplerinde ve parmak uçlarında oluşturdukları iltihaptır. Deri üzerinde yer alan veya bir şey batması, kesilme, sıyrık sebepleri ile oluşan yaralara dışarıda bulunan bakteri ve mikropların nüfus etmesi ile oluşur.

Mikrop ve bakteriler iltihap üretmeye başladıklarında ufak bir sızı hissedersiniz, bu sızı iltihap çoğaldıkça dayanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir. En son aşamada parmak gitgide şişer ve kızarır. Tedavi sürecine hemen başlanmazsa, iltihap derinlere iner ve kemiklere nüfus ederek, kemik yapısını bozar.

Parmak İltihabı Tedavisi

Parmak İltihabı

Parmak iltihabı, sürekli büyüyen ve önüne geçilmesi evde uygulanacak teknikler ile çok zordur. Bu sebeple, hastaneye ve hekimlere danışmak, onların uygulayacağı tedaviyi görmek gereklidir. Hastaneye gitmiyorsanız, destek olarak bitkisel ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Kuru soğan hastaneye gidene kadar çözüm olabilmektedir. Soğanı kaynattıktan sonra küçük parçalar halinde doğrayıp bölgeye sürebilirsiniz. Bu şişliği azaltacaktır. İltihap bilindiği üzere pis yerleri sever. Bu yüzden iltihap olan bölgeyi güzelce dezenfekte etmeniz gerekir. Bunun için su ve sabun yeterli olacaktır. Farklı uygulama yapsanız da bu iki şey her daim uygulanmalıdır. Ellerimiz vücudumuza en çabuk kontamine (kirlenen) olan yerdir. Bu kontaminasyonu gidermek için daima eller yıkanmalıdır.

Parmak iltihabı Ameliyatı

Enfeksiyon için uygulayacağınız ilaçlar ve bitkisel arayışlarınız neticesinde eğer olumlu sonuç alamazsanız cerrahi tedavi önerilir. Eğer iltihap küçük ise , basit bir cerrahi işlem ile patlatılır ve içerisindeki iltihabın dışarıya akması sağlanır. Ancak iltihap büyükse ve kemiğe yaklaşmış ise biraz daha büyük bir operasyon gerekecektir. Ameliyathane koşullarında yapılması gerekir. Burada iltihap ve iltihabın oluşturduğu cep kısmı tamamen çıkarılır. İçerisi güzelce temizlenir ve batikonlu taponlar ile yara kapatılır. Küçük bir boşluk bırakılır tampon çıkarılması için. Akıntı ya da kızarıklık ilk etapta olasıdır. Ancak iyileşme sürecine girdikten sonra yara kapanır ve yara bölgesi normal deri rengini alır. Aksi bir durumda yara kişisel bakıma dikkat edilmediği sürece iltihap kapabilir. Bu yüzden birey olarak bu gibi sıkıntılar yaşamamak için mutlaka kişisel bakımımıza dikkat etmeliyiz.

 

Parmak iltihabı çok tehlikeli bir durum olmasa da dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer parmaklarınızda fazla bir şişlik varsa doktorunuza danışmayı unutmamanız gerekir. Yazımız bu açıdan umarım yararlı olmuştur. Yazımız ile alakalı diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ayak Parmağında İltihap

Tırnak Batması İltihap

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close