İltihaplar

Parmakta İltihap

Parmakta İltihap, Parmakta İltihabın Sebepleri Nelerdir?, Parmakta İltihap Tedavisi

Siz değerli okurlar için parmakta iltihap hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda parmakta iltihap nedir, neden oluşur, sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Özellikle halk ağzında dolama da denilen parmak iltihabının tedavisi gerçekleştirilmelidir. Vücudumuzda ki tüm bölgelerde meydana gelen iltihaplar ağrılara yol açabilir. İyi okumalar.

Parmakta İltihap

Parmakta iltihaplanmanın diğer adı halk arasında dolama olarak anılmaktadır. Dolamanın birçok sebebi olduğu gibi bazı zamanlarda sebepsiz yere oluşumu da görülebilir. Parmakta derin bir acıya ve ağrıya sebep olan parmakta iltihap rahatsızlığı iltihaplı parmak bir yere dokunulduğunda veya çarptığında ağrının çoğalmasıyla kendisini göstermektedir.

Parmaklarda çıkan iltihaplanmalar doktor tarafından tedavi edilebilir hastalıklar arasındadır. Çok fazla olmayan parmak iltihaplanmalarının bazı zamanlarda kendiliğinden çıktığı da görülmektedir.

Parmakta İltihabın Sebepleri Nelerdir?

Çeşitli Enfeksiyonlar: Bu çeşit parmak iltihaplanması parmağın bir şekilde kesilmesi ve delinmesi sonucunda oluşurlar. Parmağın delik kısmının tam bir hijyen uygulanmaması sebebiyle parmakta iltihaplanma oluşur.

Parmakta İltihapDolama: En fazla görülen parmak iltihaplarından birisi olan dolamanın birçok sebebi bulunmaktadır. En sık görülen dolama sebebi tırnak batıkları olarak bilinmektedir. Tırnak batıklarından dolayı dolama rahatsızlığı görülebilir. Dolama rahatsızlığı kişilere görüntü açısından da iyi olmayan bir şekil oluşturmaktadır.

Tırnak Batmaları: Parmak iltihaplanmalarının en büyük sebeplerinden sayılan tırnak batmaları çok acı veren fakat kısa bir süre içerisinde kolayca tedavi edilen rahatsızlıklar kısmındadır. Batık tırnak çıkartıldıktan sonra iltihabın bazı zamanlarda bitkisel tedavilerle bazen de kendiliğinden kuruduğu da gözlemlenebilir.

Cam Batmaları: Mutfakta kırılan bir bardak yüzünden ele giren küçücük bir cam kırıntısı parmaklarda camın girdiği yerde mikrop kapması sonucu iltihaplanma yapabilir. Cam batması tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılmalıdır. İltihaplı alandan batan camı çıkartmak kişi için tehlikeli olabilir o yüzden doktora başvurmak akıllıca bir yöntemdir.

Çok Uzun Tırnaklar: Bakımı yapılmamış çok uzun tırnak bulundurmak da parmak iltihaplarının sebeplerinden biridir. Uzun tırnaklarda tırnak batma olasılığı yüksek olduğundan iltihap gelişmemesi için mutlaka uzatılan tırnağın bakımı yapılmalıdır.

Şeker Hastalığı: Şekeri sürekli yüksek seviyelerde duran şeker hastalarının ayak ve el parmaklarında arada bir şeker hastalığından oluşan kan dolaşımı bozukluğundan yaralar ve iltihaplanmalar oluşmaktadır. Hatta bu iltihaplanmalar şeker hastalarında bazı zamanlar el ve ayak parmakları kayıpları olarak görülebilir. Şeker hastaları el ve ayak parmaklarına arada bir bakım yapmalı ve kan dolaşımını hızlandıracak bitki çayları ve ilaçlar kullanmalıdır.

Parmakta İltihap Tedavisi

Tuzlu sıcak suya parmaklarınızı 15 dakika tutarsanız, paronişinin yol açtığı problemi hafifletebilirsiniz. Yapabiliyorsanuz epsom tuzu tercih edin. Su teninize zarar vermeyecek kadar sıcak olmalı. Sıcak suyun etkisiyle ağrı ve şişme diner, iltihabın bir kısmı vücuttan atılabilir.

 

Parmakta meydana gelen iltihaplanma durumu daha katlanılabilir bir durum olmasından kaynaklı geç müdahale edilmektedir. Bunu dikkate almanız açısından bu yazımız sizlere sunulmuştur ve umarım yararlı olacaktır. Aşağıdaki yazılarımızda konumuz ile bağlantılı olduğu için okunabilir, sağlıklı günler dileriz.

Parmak İltihabı

Ayak Parmağında İltihap

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close