İltihaplar

Parmakta İltihap

Parmakta İltihap

Parmakta iltihaplanmanın diğer adı halk arasında dolama olarak anılmaktadır. Dolamanın birçok sebebi olduğu gibi bazı zamanlarda sebepsiz yere oluşumu da görülebilir. Parmakta derin bir acıya ve ağrıya sebep olan parmakta iltihap rahatsızlığı iltihaplı parmak bir yere dokunulduğunda veya çarptığında ağrının çoğalmasıyla kendisini göstermektedir.

Parmaklarda çıkan iltihaplanmalar doktor tarafından tedavi edilebilir hastalıklar arasındadır. Çok fazla olmayan parmak iltihaplanmalarının bazı zamanlarda kendiliğinden çıktığı da görülmektedir.


hands-2
Parmakta İltihabın Sebepleri Nelerdir?

Çeşitli Enfeksiyonlar: Bu çeşit parmak iltihaplanması parmağın bir şekilde kesilmesi ve delinmesi sonucunda oluşurlar. Parmağın delik kısmının tam bir hijyen uygulanmaması sebebiyle parmakta iltihaplanma oluşur.

Dolama: En fazla görülen parmak iltihaplarından birisi olan dolamanın birçok sebebi bulunmaktadır. En sık görülen dolama sebebi tırnak batıkları olarak bilinmektedir. Tırnak batıklarından dolayı dolama rahatsızlığı görülebilir. Dolama rahatsızlığı kişilere görüntü açısından da iyi olmayan bir şekil oluşturmaktadır.

Tırnak Batmaları: Parmak iltihaplanmalarının en büyük sebeplerinden sayılan tırnak batmaları çok acı veren fakat kısa bir süre içerisinde kolayca tedavi edilen rahatsızlıklar kısmındadır. Batık tırnak çıkartıldıktan sonra iltihabın bazı zamanlarda bitkisel tedavilerle bazen de kendiliğinden kuruduğu da gözlemlenebilir.

Cam Batmaları: Mutfakta kırılan bir bardak yüzünden ele giren küçücük bir cam kırıntısı parmaklarda camın girdiği yerde mikrop kapması sonucu iltihaplanma yapabilir. Cam batması tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılmalıdır. İltihaplı alandan batan camı çıkartmak kişi için tehlikeli olabilir o yüzden doktora başvurmak akıllıca bir yöntemdir.

Çok Uzun Tırnaklar: Bakımı yapılmamış çok uzun tırnak bulundurmak da parmak iltihaplarının sebeplerinden biridir. Uzun tırnaklarda tırnak batma olasılığı yüksek olduğundan iltihap gelişmemesi için mutlaka uzatılan tırnağın bakımı yapılmalıdır.

Şeker Hastalığı: Şekeri sürekli yüksek seviyelerde duran şeker hastalarının ayak ve el parmaklarında arada bir şeker hastalığından oluşan kan dolaşımı bozukluğundan yaralar ve iltihaplanmalar oluşmaktadır. Hatta bu iltihaplanmalar şeker hastalarında bazı zamanlar el ve ayak parmakları kayıpları olarak görülebilir. Şeker hastaları el ve ayak parmaklarına arada bir bakım yapmalı ve kan dolaşımını hızlandıracak bitki çayları ve ilaçlar kullanmalıdır.

Etiketler
Devamını Gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close