İltihaplar

Perianal Apse Tedavisi

Perianal Apse Tedavisi

Anüs etrafında oluşan perianal apse tedavisi yapılması gereken bir sorundur. Bu bölgede bulunan bezlerin iltihaplanması ile oluşan bu durum kişinin devamlı olarak rahatsızlık duymasına neden olur. Daha çok sıcak havaların olduğu dönemlerde görülen bu hastalık her yaşta sorun olabilir. Daha çok erkeklerde görülse de bayanlarda da yaşayan bir rahatsızlıktır.

Bazı durumlar tetikleyici olduğundan kişilerde oluşan bu iltihaplanma şişlik oluşmasına neden olarak bu bölgenin ağrı yapması ile kişinin zorlanması sonucu şikayetlerinin artması ile anlaşılır.

Cerrahi müdahale edilmesi ile bölgedeki iltihaplı bezlerin alınması ile düzelebilir. Aksi durumda daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle rahatsızlık duyanlar ve bu bölgede ortaya çıkan şişlik, ağrı ve kızarıklık durumunda mutlaka uzmana danışılması gerekir.

Perianal Apseyi Neler Tetikler

Perianal apse makat apsesi olarak da bilinen bir sorundur. Bu durumda oturma sırasında veya yürürken kişinin rahatsız olmasının yanı sıra müdahale edilmemesi halinde ilerleyen şişlik ve rahatsızlığı da artabilir.

Hastaların rahatsızlık duyması ve ağrı şikayetleri ile belirmesi durumunda bölgenin incelenmesi ile apse olup olmadığı anlaşılabilir. Tetikleyen durumlar nedeni ile cerrahi müdahale görmüş olan kişiler yeniden bu sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Perianal apse oluşmasına neden olan durumlar şunlardır;

  • Bu bölgeye uygulanmış bir cerrahi müdahale,
  • Bölgenin travmaya maruz kalmış olması durumu,
  • Daha önce perianal apse geçirmiş olanların yeniden tetiklemesi ile ortaya çıkabilir.

 

anal iltihap
anal iltihap

 

Perianal Apse Belirtileri Nelerdir?

Anüs çevresinde oluşan apse nedeni ile oturmak ve yürümek zorlaşabilir. İlk olarak başlangıç aşamasında apse belirtileri bölgede şiddetli ağrı ve kızarıklık olur. Bu durum özellikle basur ile karıştırılsa da apse zaman içinde şişliğin artması ve iltihabın büyümesi ile ateş, iştahsızlık, terleme, halsizlik şeklinde kendini gösterir.

Kişinin uzmana danışması durumunda dışarıdan yapılan kontrol ile teşhis konulabilir. İstenilmesi ve emin olunması için MR çekimi veya ultrason ile kontrolde yapılabilir. Teşhis konulmasının ardından cerrahi müdahale ile bu bölgenin temizlenmesi sağlanır. Tamamen temizlenmesi ile iltihap bölgeden alınarak şişliğin inmesi ve kişinin rahat etmesi sağlanır.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close