İltihaplar

Perianal Apse Tedavisi

Perianal Apse Tedavisi, Perianal Apseyi Neler Tetikler, Perianal Apse Belirtileri Nelerdir?, Perianal Apse Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Perianal apse probleminin 10’da 9’unun oluşum sebebi bilinmemektedir.Bir yabancı madde veya sert gaita parçasının bezlerde yaralanma meydana getirerek bakterilerin geçişine imkan vermesiyle apse formasyonuna yol açar. Bu oluşum mekanizmasına non-spesifik faktörlere ilişkin oluşum adı verilir. Bir diğer oluşum sebebi ise spesifik faktörlere ilişkin perineal apse oluşumudur. Bu da perianal apselerin sadece % 10’unu meydana getirir. Çoğu hasta bu sağlık sorunun hijyenle alakalı olup olmadığını sorgulamaktadır. Fakat perianal apsenin temizlikle birebir ilişkisi yoktur.

Yazıma perianal apse hakkında genel bir giriş yaptıktan sonra esas konumuz olan perianal apse tedavisine giriş yapmak gerekir. Tabi ki yazımın tamamı perianal apse tedavisi ve belirti-tanı süreciyle alakalıdır. Yazımda perianal apse neden oluşur, belirtileri nelerdir, tanısı nasıl konur, temizlik perianal apseyi önler gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Perianal Apse Tedavisi

Perianal Apse TedavisiAnüs etrafında oluşan perianal apsenin tedavisi yapılması gereken bir sorundur. Bu bölgede bulunan bezlerin iltihaplanması ile oluşan bu durum kişinin devamlı olarak rahatsızlık duymasına neden olur. Daha çok sıcak havaların olduğu dönemlerde görülen bu hastalık her yaşta sorun olabilir. Daha çok erkeklerde görülse de bayanlarda da yaşayan bir rahatsızlıktır.

Bazı durumlar tetikleyici olduğundan kişilerde oluşan bu iltihaplanma şişlik oluşmasına neden olarak bu bölgenin ağrı yapması ile kişinin zorlanması sonucu şikayetlerinin artması ile anlaşılır.

Cerrahi müdahale edilmesi ile bölgedeki iltihaplı bezlerin alınması ile düzelebilir. Aksi durumda daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle rahatsızlık duyanlar ve bu bölgede ortaya çıkan şişlik, ağrı ve kızarıklık durumunda mutlaka uzmana danışılması gerekir.

Perianal Apseyi Neler Tetikler

Perianal apse makat apsesi olarak da bilinen bir sorundur. Bu durumda oturma sırasında veya yürürken kişinin rahatsız olmasının yanı sıra müdahale edilmemesi halinde ilerleyen şişlik ve rahatsızlığı da artabilir.

Hastaların rahatsızlık duyması ve ağrı şikayetleri ile belirmesi durumunda bölgenin incelenmesi ile apse olup olmadığı anlaşılabilir. Tetikleyen durumlar nedeni ile cerrahi müdahale görmüş olan kişiler yeniden bu sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Perianal apse oluşmasına neden olan durumlar şunlardır;

  • Bu bölgeye uygulanmış bir cerrahi müdahale,
  • Bölgenin travmaya maruz kalmış olması durumu,
  • Daha önce perianal apse geçirmiş olanların yeniden tetiklemesi ile ortaya çıkabilir.

Perianal Apse Belirtileri Nelerdir?

Anüs çevresinde oluşan apse nedeni ile oturmak ve yürümek zorlaşabilir. İlk olarak başlangıç aşamasında apse belirtileri bölgede şiddetli ağrı ve kızarıklık olur. Bu durum özellikle basur ile karıştırılsa da apse zaman içinde şişliğin artması ve iltihabın büyümesi ile ateş, iştahsızlık, terleme, halsizlik şeklinde kendini gösterir.

Kişinin uzmana danışması durumunda dışarıdan yapılan kontrol ile teşhis konulabilir. İstenilmesi ve emin olunması için MR çekimi veya ultrason ile kontrolde yapılabilir. Teşhis konulmasının ardından cerrahi müdahale ile bu bölgenin temizlenmesi sağlanır. Tamamen temizlenmesi ile iltihap bölgeden alınarak şişliğin inmesi ve kişinin rahat etmesi sağlanır.

Perianal Apse Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Perianal Apse Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  1. Ağrı kesici içilmesine karşın ağrı geçmiyorsa
  2. Tedavi süreci boyunca artan ağrılar
  3. Ateş, üşüme, titreme
  4. Pansumandan sonra dahi durmayan kanama
  5. İdrara çıkmada zorluk
  6. Üç gün üst üste dışkı yapamama
  7. Bulantı, kusma

Yazımız burada sona ermektedir ve umarım sizlere bu konu hakkında gerekli bilgileri  vermişizdir. Her ihtimale karşı doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

 

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close