İltihaplar

Prostat İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat İltihabı Türleri ve Sebepleri, Prostat İltihabının Belirtileri Nelerdir?, Prostat İltihabı Tedavisi

Prostat iltihabı belirtileri ve tedavisiİnsanlar arasında en sık görülen ve oldukça yaygın bir seyir gösteren prostat iltihabı genellikle ileri yaşa sahip erkeklerde sıkça rastlanmakta olunan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. İltihabın iki türü olan akut ve genetik iltihaplarının her ikisi de bu rahatsızlıkta görülebilmektedir. Bu rahatsızlık genellikle erkeklerin idrar yolu alanlarında oluşan bakterilerin iltihaba zaman içerisinde dönüşümü ile prostat bölgesinde oluşan ve prostatit adı verilen iltihaplanma meydana gelmektedir. Uzun yollara sahip spermlerin bağlı olduğu prostat bezi içerisinde oluşan E.COLİ adına sahip bakteri çeşidi olmak üzere farklı etkenlere sahip diğer bakterilerinde beraberin oluşum sağladığı salgıyla birlikte bölgede enfeksiyon oluşmasından kaynaklı olarak iltihaplanma süreci başlamaktadır. Dolayısıyla prostat iltihabı erkeklerde görülür, kadınlarda görülmez.

Prostat bölgesinde oluşan bu rahatsızlık genellikle kanallar yolu ile oluşan salgılar neticesinde enfeksiyona dönüştüğü gibi, cinsel yolla bulaşmakta olan bir hastalık olmadığını bilmenizde fayda var. Prostat iltihabı genel olarak bulaşıcı bir hastalık olmadığı gibi, erkeklerde genellikle ergenlik döneminden hemen sonra yaşamı boyunca yaş grafiği arasında yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlığın mutlaka erken teşhis üzerine en kısa süre zarfında tedavisine başlanılmasının önem arz etmesi gibi, aynı zamanda geç kalınan tedavilerde sinir hastalıklarının da nüksedeceğini unutmamanız gerekmektedir.

Prostat İltihabı Türleri ve Sebepleri

Prostat iltihabı akut ve kronik prostatit olmak üzere 2 türe ayrılmaktadır. Biri aniden ortaya çıkar, bir diğer ise sinsi türüyle hastayı hiç rahatsız etmeden seyir göstererek az şiddetli ağrılarla rahatsız etmektedir. Akut prostatit gelişimini aniden göstererek hastaya şiddetli ağrılar vermektedir. Dolayısıyla prostat iltihabı belirtileri bu noktada hasta tarafından hızlı bir şekilde hissedilir. Kronik prostatit ise hastayı pek rahatsız etmeden sinsi bir şekilde gizliden gizliye kendini besleyerek ufak sancı belirtileri ile uyarı vermektedir. Bu ufak sancılar, hastanın durumu ihmal etmesine sebep olur ve hastalık ilerler.

Tetikleyici faktörlerin en başında prostat bezine bulaşacak olan virüs, bakteri ve benzeri mikrop türevlerinin oluşumu ile ortaya çıkmakta olan bir rahatsızlıktır. Buna benzer olarak bağırsaklarda oluşan iltihap ve benzeri yara hastalıklarından ötürü kan dolaşımına ve bademcik iltihabına bağlı olarak ta hastanın prostat bölgesinde bu hastalığı yaşamasına vesile olmaktadır. Yani prostat iltihabı sebepleri genellikle mikrobiktir.Prostat tedavisi

Prostat İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Prostat iltihabı belirtilerini tek bir başlık altında sıralamak yerine, türlere göre ayırarak listelemek daha doğru olacaktır. Aşağıda akut prostatit ve kronik prostatit iltihaplanmanın belirtilerini ayrı ayrı görebilirsiniz.

Akut Prostatit Belirtileri

 • İdrar esnasında aşırı yanma ve ağrı
 • Prostat iltihabına maruz kalan kişi genelde idrarını tam yapamama sorunu yaşamaktadır
 • Bu rahatsızlığa maruz kalan kişinin vücudunda fazla mikrop birikintisi seyir gösterir
 • Yüksek ateş, kusma, titreme ve benzeri etkenler meydana gelebilmektedir

Kronik Prostatit Belirtileri

 • Akut’a göre daha az ağrı seyir etmektedir
 • Sıkça idrar isteği yer almaktadır
 • Akut’ta da olduğu gibi idrar esnasında yanma meydana gelmekte.
 • İdrar esnasında zorlanma ve yapamama
 • Cinsel yaşamı etkilemekte
 • Cinsel birliktelik esnasında erkeğin boşalma esnasında ağrılar meydana gelmektedir
 • Testislerde ağrı

Prostat İltihabı Tedavisi

Prostat iltihabı belirtileri akut ve kronik olarak nasıl ayrılıyorsa, tedavi yöntemi de bu şekilde ayrılmaktadır. Yani akut prostat iltihabı tedavisi ile kronik prostat iltihabı tedavisi birbirinden farklıdır. Eğer bir akut prostat iltihabından bahsediyorsak tedavi yöntemi antibiyotiklerdir. Seçilecek antibiyotikte bakteri türü önemlidir. Bu sebeple kültür örnekleri alınır ve bakteri türüne en uygun antibiyotik kullanılır. Buna ek olarak prostat gevşetici ilaçlarla da tedavi desteklenir.Prostat bitkisel tedavi

Kronik prostat iltihabı tedavisi daha uzun soluklu bir süreçtir. Bu süre 1 ayı rahatlıkla geçer, duruma göre 3 aya kadar ulaşabilir. Antibiyotik haricinde yine yardımcı ilaçlar kullanılarak, antibiyotiğin prostata daha kolay erişebilmesi sağlanmalıdır.

Uyarı: Prostat iltihabı basit bir iltihap türü değildir. Görüldüğü üzere farklı türleri ve farklı tedavi yöntemleri vardır. Asla internetten edindiğiniz bilgiler ile kendinizi tedavi etmeye kalkmayın. Size en yakında doktordan destek alarak en doğru teşhis ve tedaviye ulaşabilir, sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Prostat İltihabı

 Kasık Sancısı Prostat Kanseri Belirtisi Olabilir

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close