İltihaplar

Rahim İltihabı

Rahim İltihabı Nedenleri,Rahim İltihabı Belirtileri,Rahim İltihabı Teşhisi,Rahim İltihabı Nasıl Geçer,Rahim İltihabı Tedavisi Geciktirilirse,Rahim İltihabından Korunmak

Siz değerli okurlar için rahimde iltihaplanma hakkında bir yazı hazırladım.  Kasık ve karın alt bölgesinde sancı , vajinal akıntı, ateş, mide bulantısı ve adet dışı kanama gelmesi.Saydığım belirtilerle karşılaştığımız , yumurtalık ve tüplerde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar, üreme çağındaki aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda karşılaşılmaktadır. Rahim iltihabı böyle problemli bir hastalıktır. Şunu da belirtmek isterim rahim iltihabı ile rahim ağzı iltihabı farklı hastalıklardır.

Rahip iltihabı ile ilgili hazırladığım makaleyi rahim iltihabı neden olur , belirtileri nelerdir , teşhisi nasıl konur , tedavi süreci nasıl işler , tedavi edilmediği durumda nereye evrilir , nasıl sonuçlar yaşanır gibi sorularla destekledim. Sizde rahim iltihabı belirtilerinden bir iki tanesini yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. İyi okumalar.

Rahim İltihabı NedenleriRahim İltihabı Nedenleri

Rahim iltihapları, genelde tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonların ilerlemesinden dolayı kaynaklanır. Cinsel olarak aktif bir hayat yaşayan ve sıklıkla partner değiştiren kadınlarda, korunmasız olarak yapılan seks, rahim iltihabının esas sebebidir. Bunun yanında vajinanın florasını bozan krem, uzun süre kullanılan ve değiştirilmeyen tamponlar, doğum kontrol yöntemi olan diafram ya da prezervatifin üretilmesinde kullanılan latekse duyulan hassasiyet, rahim iltihabını oluşmasının alt yapısını hazırlar. Bazı rahim iltihapları ise erkek partnerden geçmek suretiyle gelişir.

Rahim İltihabı Belirtileri

Vajinal akıntı sağlıklı her kadın için normal bir durumdur. Henüz hastalığın başındayken rahim iltihapları bu yüzden fark edilemez. Rahim iltihabının ciddi bir şekil aldığını gösteren belirtiler arasında yer alan en önemli belirtileri ise;

 1.  Bel ağrısı
 2.  İdrar yaparken yanma ve acı
 3. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı
 4.  Kaşıntı
 5. Adet kanamasından sonra akıntı ve buna eşlik eden kanama
 6. Akıntı ile birlikte gelen kötü ve keskin koku
 7. Sabahları koyu akıntı görülmesi
 8.  Ateş
 9.  Kusma
 10. Makatta ağrı
 11.  Karında, yumurtalık bölgesinde hassasiyet

Rahim İltihabı Teşhisi

Jinekolojik muayene ve bunu destekleyen ultrason görüntüleri yardımıyla teşhis konulur. Ultrason görüntülemeleri ileri derce de olan rahim iltihaplarını belirler. Tüpleri tıkamadan ya da karında sıvı birikmeden bir bilgi vermez. Ucunda kamera ve ışık olan laparaskop denilen alet ile kolayca iltihabın yeri bulunup görüntülenebilir.

Rahim İltihabı Nasıl Geçer

Rahim iltihapları sebebi olan çeşitli bakteriler vardır. Bunların arasında yer alan ve en bilinenleri ise gonore, klamidya ve trikobnamas sayılabilir. Bu bakterileri öldüren ve tedavide etkili olan antibiyotikler sayesinde hastalık iyileşir. Genelde bu süreç 14 gün sürer. Şiddetli iltihaplanmalar hastaneye yatmayı gerektirebilir. Antibiyotiklere cevap vermeyen türde olan rahim iltihabı ise virüs kaynaklıdır. Antibiyotikler yerine virüsleri öldüren antivirüs ilaçları kullanılır. Buna rağmen geçmeyen rahim iltihapları için ise; rahimde hasarlı ve iltihaplı olan bölgeyi yakma (koterizasyon), dondurma (krioterapi) veya lazerle vücuttan uzaklaştırma yöntemleri kullanılır. Tüm tedavi sürelerinde ise cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir. Rahimin kendi düzenine geçmesi için 2 ay gereklidir.

Rahim İltihabı Tedavisi Geciktirilirse

Rahim İltihabı Tedavisi GeciktirilirseRahim iltihabında esas sorun, rahim içindeki floranın bozulmasıdır. Hamile kalmak isteyen kadınlar için problem haline gelebilir. Tüm döllenme işleminin meydan geldiği yumurtalık tüplerinde yapışıklık ve bunun sonucunda da tıkanmalar gözlemlenir. Yumurtanın döllenmesi için gerekli olan spermler bu sayede yaşayacak ortam bulamazlar. Bu da kısırlığa yol açar.

Hamilelikte yaşanan rahim iltihapları ise daha tehlikelidir. Hem bebeği hem de anneyi etkiler. Rahime tutunan bebeğin hayatı sonlanabilir. Düşük ya da erken doğum gerçekleşebilir. Bebeğe zararı ise tamamen iltihapla doğmasıdır. Çoğunlukla bebekteki iltihaplar akciğerlerin de ve gözlerinde olur. Yeni doğan bebek için akciğer iltihapları son derece önem arz edip, ölüme yol açabilir.

Rahim İltihabından Korunmak

Rahim iltihabına yakalanmamak için cinsel ilişki sırasında korunmak, düzenli olarak yılda bir kez jinekolojik muayene olunması tavsiye edilir. Ayrıca vajina sağlığı korumak için önerilen tüm hijyen kurallarına uyulmalıdır. Özellikle tampon kullanılırken sık sık değiştirilmeli, vajina temizliği için üretilen özel ürünler kullanılmalıdır.

Kadınlar için rahimin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz bunan kaynaklı yinelemek gerekir ki bu tip sorunlarınız da doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Acil şifalar diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close