İltihaplar

Rahimde iltihap

Rahimde iltihap

Rahim iltihabı neden olur?

Rahim iltihapları, genelde tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonların ilerlemesinden dolayı kaynaklanır. Cinsel olarak aktif bir hayat yaşayan ve sıklıkla partner değiştiren kadınlarda, korunmasız olarak yapılan seks, rahim iltihabının esas sebebidir. Bunun yanında vajinanın florasını bozan krem, uzun süre kullanılan ve değiştirilmeyen tamponlar, doğum kontrol yöntemi olan diafram ya da prezervatifin üretilmesinde kullanılan latekse duyulan hassasiyet, rahim iltihabını oluşmasının alt yapısını hazırlar. Bazı rahim iltihapları ise erkek partnerden geçmek suretiyle gelişir.

Rahim iltihabının belirtileri nelerdir?

Vajinal akıntı sağlıklı her kadın için normal bir durumdur. Henüz hastalığın başındayken rahim iltihapları bu yüzden fark edilemez. Rahim iltihabının ciddi bir şekil aldığını gösteren belirtiler arasında yer alan en önemli bulgular ise;

• Bel ağrısı
• İdrar yaparken yanma ve acı
• Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı
• Kaşıntı
• Adet kanamasından sonra akıntı ve buna eşlik eden kanama
• Akıntı ile birlikte gelen kötü ve keskin koku
• Sabahları koyu akıntı görülmesi
• Ateş
• Kusma
• Makatta ağrı
• Karında, yumurtalık bölgesinde hassasiyet

rahim iltihabı
rahim iltihabı

Rahim iltihabı teşhisi ve tedavisi nasıldır?

Jinekolojik muayene ve bunu destekleyen ultrason görüntüleri yardımıyla teşhis konulur. Ultrason görüntülemeleri ileri derce de olan rahim iltihaplarını belirler. Tüpleri tıkamadan ya da karında sıvı birikmeden bir bilgi vermez. Ucunda kamera ve ışık olan laparaskop denilen alet ile kolayca iltihabın yeri bulunup görüntülenebilir.

Rahim iltihapları sebebi olan çeşitli bakteriler vardır. Bunların arasında yer alan ve en bilinenleri ise gonore, klamidya ve trikobnamas sayılabilir. Bu bakterileri öldüren ve tedavide etkili olan antibiyotikler sayesinde hastalık iyileşir. Genelde bu süreç 14 gün sürer. Şiddetli iltihaplanmalar hastaneye yatmayı gerektirebilir. Antibiyotiklere cevap vermeyen türde olan rahim iltihabı ise virüs kaynaklıdır. Antibiyotikler yerine virüsleri öldüren antivirüs ilaçları kullanılır. Buna rağmen geçmeyen rahim iltihapları için ise; rahimde hasarlı ve iltihaplı olan bölgeyi yakma (koterizasyon), dondurma (krioterapi) veya lazerle vücuttan uzaklaştırma yöntemleri kullanılır. Tüm tedavi sürelerinde ise cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir. Rahimin kendi düzenine geçmesi için 2 ay gereklidir.

Rahim iltihabı tedavi edilmezse gelişebilecek önemli sonuçlar

Rahim iltihabında esas sorun, rahim içindeki floranın bozulmasıdır. Hamile kalmak isteyen kadınlar için problem haline gelebilir. Tüm döllenme işleminin meydan geldiği yumurtalık tüplerinde yapışıklık ve bunun sonucunda da tıkanmalar gözlemlenir. Yumurtanın döllenmesi için gerekli olan spermler bu sayede yaşayacak ortam bulamazlar. Bu da kısırlığa yol açar.

Hamilelikte yaşanan rahim iltihapları ise daha tehlikelidir. Hem bebeği hem de anneyi etkiler. Rahime tutunan bebeğin hayatı sonlanabilir. Düşük ya da erken doğum gerçekleşebilir. Bebeğe zararı ise tamamen iltihapla doğmasıdır. Çoğunlukla bebekteki iltihaplar akciğerlerin de ve gözlerinde olur. Yeni doğan bebek için akciğer iltihapları son derece önem arz edip, ölüme yol açabilir.

Rahim iltihabından korunmak için yapılması gerekenler

Rahim iltihabına yakalanmamak için cinsel ilişki sırasında korunmak, düzenli olarak yılda bir kez jinekolojik muayene olunması tavsiye edilir. Ayrıca vajina sağlığı korumak için önerilen tüm hijyen kurallarına uyulmalıdır. Özellikle tampon kullanılırken sık sık değiştirilmeli, vajina temizliği için üretilen özel ürünler kullanılmalıdır.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close