İltihaplar

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma ,Romatizma Belirtileri Nelerdir?, Romatizma Riskini Arttıran Faktörler, Halk Arasında Ki Romatizma Belirtileri,Romatizma Sancısı 

Siz değerli okurlar için romatizma belirtileri nelerdir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda romatizma nedir, neden olur, romatizmaya sebep olan durumlar, iltihaplı romatizmanın belirtileri nelerdir, iltihapsız romatizmanın belirtileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Romatizma oldukça belirgin ve çok sık karşılaşılan bir problemdir. Romatizmanın belirtileri hakkında araştırmamı siz değerli okurlarıma sunuyorum. İyi okumalar dilerim.

Romatizma 

Romatizma, hastalık kategorisinde yer alan bir durum değildir. Hastalık içerisinde veya hastalığa neden olan bazı eklem, doku, sinir ve kas ağrılarına verilen genel isimdir. Romatizmanın belirtileri, iltihaplı olup olmamasına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma Belirtileri Nelerdir?Tıp dilinde romatoid artrit denilen iltihaplı romatizma durumu ülkemizde en sık rastlanan romatizma çeşitlerindendir. Halk arasında “romatizmam tuttu, yağmur yağacak” gibi söylemlere sebep olan romatizma türü iltihaplı romatizmadır.

Romatizma, çeşitli hastalıklar neticesinde eklem, kas ve dokularınızda meydana gelen ağrılar bütünüdür. Bu nedenle romatizmanın belirtileri gibi bir cümle doğru değildir, romatizma ancak bir hastalığın belirtisi olabilir. Romatizma çeşitleri arasında yer alan iltihaplı romatizma, vücutta salınan kimyasal salgılar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bir başka romatizma çeşidi olan eklem romatizması ise, eklem bulunan kol, bacak, bilek gibi kısımların çok fazla zorlanması neticesi ile meydana gelmektedir.

Romatizma, üzerine uzun tıp çalışmaları ve araştırmalar yapılmasına rağmen sebebi net olarak kavranılmış bir ağrı değildir. Romatizmanın nasıl oluştuğu konusunda tıp dünyasında büyük soru işaretleri mevcuttur. Romatizma riskini arttırdığı tespit edilen bazı durumlar vardır. Bu durumları aşağıda sıraladık.

Romatizma Riskini Arttıran Faktörler

  • Genetik Özellikler
  • Sigara Kullanımı
  •  Uzun süre alkol içmek
  •  Eklemlerinizi zorlayan spor aktivitelerini uzun süreler yapmak
  • Şişman olmak
  •  Dik ve düzgün oturmamak, oturuş bozuklukları

Yukarıda sıraladığımız romatizmaya yol açan faktörler arasında en bilinenleridir. Bu yazdıklarımızın dışında bazı durumlarda kullanılan ilaçların yan etkisi ile romatizmal hastalıklar ve ağrılar tetiklenebilmektedir.

Halk Arasında Ki Romatizma Belirtileri

Tıp dünyası romatizmaya kesin belirtiler koymasa da insanlarımız eklem veya kas ağrılarından dolayı şikayetçi ise bunu romatizma ile bağdaştırmaktadır, çoğu zaman bu tespit doğru olsa da yanılma payı vardır.

İltihaplı romatizma ağrıları hafif, birden ortaya çıkan, iki üç saat giden ağrı tiplerinde karşımıza çıkmaktadır. İltihapsız yani eklem romatizmaları ise daha şiddetli ve uzun süre devam eden ağrılar şeklinde tekrarlayabilmektedir.

Eklem tipi romatizmal ağrılar genellikle hareket ettiğinizde acı duymanıza neden olur.

Romatizma Sancısı 

Romatizma Sancısı Romatizma sancısı romatizma hastalığına yakalanmış kişilerin en çok yaşadıkları problemlerin başında gelir. Tüm eklem ağrısı romatizmadır diyebilir miyiz? Elbette hayır. Çoğu romatolojik hastalıkta ağrının üzerinde eklemde şişlik, hareketlerinde kısıtlılık ve özellikle güne başlarken eklemlerinde sertlik gibi durumlar yaşanır. Toplumda genellikle romatizma kelimesi ağrıyla eş değer biçimde kullanılmaktadır ama bu doğru da sayılmaz. Ağrının romatizmal hastalığın belirtisi olup olmadığı doktor tarafından saptanması gerekmektedir. Soğuk hava romatizma sancılarını tetikler mi sorusuna ise şöyle yanıt verilebilir; soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde, eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımında değişiklik yaşanmaktadır. Bundan kaynaklı ağrı ve sızı olması olağandır. Yaşanan durum sağlıklı bireylerde de karşılaşılabilmektedir ve kişisel duyarlılıklar da belirleyicidir. Ancak soğuk hava romatizmaya yol açmaz ve tek başına romatizmanın nedeni olarak dahi görülmez.

 

Romatizma belirtileri hakkında yukarıda sunduğumuz yazımız umarım sizlere yardımcı olmuştur. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Evde Romatizma Tedavisi

Romatizma Tedavisi

Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close