Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma, hastalık kategorisinde yer alan bir durum değildir. Hastalık içerisinde veya hastalığa neden olan bazı eklem, doku, sinir ve kas ağrılarına verilen genel isimdir. Romatizmanın belirtileri, iltihaplı olup olmamasına göre değişiklik gösterebilmektedir.

romatizma dizde

İltihaplı Romatizma ve İltihapsız Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Tıp dilinde romatoid artrit denilen iltihaplı romatizma durumu ülkemizde en sık rastlanan romatizma çeşitlerindendir. Halk arasında “romatizmam tuttu, yağmur yağacak” gibi söylemlere sebep olan romatizma türü iltihaplı romatizmadır.

Romatizma, çeşitli hastalıklar neticesinde eklem, kas ve dokularınızda meydana gelen ağrılar bütünüdür. Bu nedenle romatizmanın belirtileri gibi bir cümle doğru değildir, romatizma ancak bir hastalığın belirtisi olabilir. Romatizma çeşitleri arasında yer alan iltihaplı romatizma, vücutta salınan kimyasal salgılar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bir başka romatizma çeşidi olan eklem romatizması ise, eklem bulunan kol, bacak, bilek gibi kısımların çok fazla zorlanması neticesi ile meydana gelmektedir.

Romatizma, üzerine uzun tıp çalışmaları ve araştırmalar yapılmasına rağmen sebebi net olarak kavranılmış bir ağrı değildir. Romatizmanın nasıl oluştuğu konusunda tıp dünyasında büyük soru işaretleri mevcuttur. Romatizma riskini arttırdığı tespit edilen bazı durumlar vardır. Bu durumları aşağıda sıraladık.

romatizma noktası

Romatizma Riskini Arttıran Faktörler

– Genetik Özellikler

– Sigara Kullanımı

– Uzun süre alkol içmek

– Eklemlerinizi zorlayan spor aktivitelerini uzun süreler yapmak

– Şişman olmak

– Dik ve düzgün oturmamak, oturuş bozuklukları

Yukarıda saymış olduğumuz romatizmaya neden olan faktörler arasında en bilinenleridir. Bu yazdıklarımızın dışında bazı durumlarda kullanılan ilaçların yan etkisi ile romatizmal hastalıklar ve ağrılar tetiklenebilmektedir.

Halk Arasında Konuşulan Romatizma Belirtileri

Tıp dünyası romatizmaya kesin belirtiler koymasa da insanlarımız eklem veya kas ağrılarından dolayı şikayetçi ise bunu romatizma ile bağdaştırmaktadır, çoğu zaman bu tespit doğru olsa da yanılma payı vardır.

İltihaplı romatizma ağrıları hafif, birden ortaya çıkan, iki üç saat giden ağrı tiplerinde karşımıza çıkmaktadır. İltihapsız yani eklem romatizmaları ise daha şiddetli ve uzun süre devam eden ağrılar şeklinde tekrarlayabilmektedir.

Eklem tipi romatizmal ağrılar genellikle hareket ettiğinizde acı duymanıza neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir