İltihaplar

Romatizma Tedavisi

Romatizma Tedavisi

Kemikler, kaslar, eklemler ve bunları birleştiren bağlarda meydana gelen rahatsızlıklara genel olarak romatizma denmektedir. Romatizmal hastalıklar iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizma olarak ikiye ayrılır. İltihaplı olmayan hastalıklar halk arasında kireçlenme olarak bilinen boyun, sırt, kol, bacak gibi bölgelerde ağrı oluşturan yumuşak doku romatizmalarıdır.

İltihaplı romatizmalar ise bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan mikrobik olamayan iltihaplı romatizmalardır. İltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizma hastalıkları farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Romatizma tedavisi uzman doktor tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastalığın evresine ve hastanın durumuna göre tedavi şekli belirlenmektedir.

Romatizma Tedavileri

İltihaplı olmayan romatizmalarda steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi uygulanmaktadır. İltihaplı romatizmalarda ise ilaç tedavisi hastalığın akut döneminde kortizon ilaç tedavisi, fizik tedavi bir arada uygulanmaktadır. Romatizma tedavisinde ilaçlar, kremler ve fizik tedavi uygulanmaktadır. Tedavide hasta ve doktor uyumu oldukça önemlidir. Her hastanın durumu ve ihtiyaçlarına göre tedavi belirlenmelidir.

Bitkisel Romatizma Tedavisi

Bitki kürleri ve çayları romatizma tedavisinde kullanılabilir. Biberiye, zencefil, mine çiçeği, kırmızı biber, keçiboynuzu, kuşburnu gibi bitkiler romatizmaya iyi gelen bitkilerdir. Bu bitkilerle çaylar hazırlanarak tüketilebilir. Hardal tohumu ise bezlere sürülerek ağrıyan bölgelere kür olarak uygulanabilir. Melekotu ve akgünlük bitkileri de iltihap sökücü ve ağrı kesici özellikleri ile romatizma tedavisinde kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Kraton bitkisindeki pektin maddesi de eklemleri güçlenirden bir maddedir. Bitki kürlerini tüketirken aşırıya kaçmamak önemlidir. Her hastanın metabolizması farklı olduğundan ilaç ve bitki tedavileri de kişiye göre farklılık gösterecektir. Kaplıcalara gitmek de romatizma için önerilen bir tedavi yöntemidir. Kaplıcalara da çok sık değil belli zaman aralıklarında girmek gerekir. Romatizma tedavisinde bitkilerden yapılan kremler de kullanılmaktadır.

Romatizma
Romatizma

Romatizma Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir Mi?

Romatizma hastalığı çok ender olarak cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Hastalığın çok ilerlediği aşamada tercih edilen ameliyat uygulamasında damarlardaki iltihaplı kanın temizlenmesi sağlanır. Romatizmal hastalıklar 200’den fazladır. Bu nedenle her hastalığında farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ameliyat romatizma hastalığının ilerlemesi sonucunda başvurulan bir yöntemdir. Erken teşhis ve tedavi ile bu sonuca gerek kalmaz. Genellikle ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile hasta yakınmalarından kurtulur. Hastanın kendine dikkat etmesi, doktor tavsiyelerini yerine getirmesi ile hastalığı aşması mümkündür.

 

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close