İltihaplar

Romatizma Tedavisi

Romatizma Tedavisi, Romatizma Tedavileri, Bitkisel Romatizma Tedavisi, Romatizma Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir Mi?

Çoğu artritin tam anlamıyla hastalığı yok edici bir tedavisi bulunmamaktadır, bu bilgiyle birlikte beraber normal olarak hayatın sürdürülebilmesine destek olan çok sayıda tedavi uygulaması bulunmaktadır. Size önerilecek olan tedavi sahip olduğunuz artritin çeşidine ve şikayetlerinizin ciddiyetine bağlı seçilecektir. Bazı kişilerde sadece günlük basit bir egzersiz programı ağrıları tam anlamıyla olasa da giderebilir ve eklem hareketlerine iyi gelir. Eğer tenisçi dirseği dediğimiz rahatsızlık veya bel ağrısı gibi yumuşak doku romatizmal hastalığa yakalanmışsanız ağrınız kısa sürede geçebilir ve herhangi bir tedaviye gereksinim duymadan kendiliğinden geçebilir.

Bu genel bilgilerin ışığında yazımda romatizma tedavisini inceledim. Yukarıda da belirttiğim gibi artritin romatizma rahatsızlıkları tamamen son bulmaz ; ancak ağrılar hafifletilebilir. Bende yazımda romatizmaya kısa ve genel bir giriş yaptıktan sonra romatizma tedavisi nasıl yapılır, bitkisel yollarla romatizma tedavisi, ameliyatla romatizma tedavisi mümkün mü gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Romatizma Tedavisi

Romatizma TedavisiKemikler, kaslar, eklemler ve bunları birleştiren bağlarda meydana gelen rahatsızlıklara genel olarak romatizma denmektedir. Romatizmal hastalıklar iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizma olarak ikiye ayrılır. İltihaplı olmayan hastalıklar halk arasında kireçlenme olarak bilinen boyun, sırt, kol, bacak gibi bölgelerde ağrı oluşturan yumuşak doku romatizmalarıdır.

İltihaplı romatizmalar ise bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan mikrobik olamayan iltihaplı romatizmalardır. İltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizma hastalıkları farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Romatizma tedavisi uzman doktor tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastalığın evresine ve hastanın durumuna göre tedavi şekli belirlenmektedir.

Romatizma Tedavileri

İltihaplı olmayan romatizmalarda steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi uygulanmaktadır. İltihaplı romatizmalarda ise ilaç tedavisi hastalığın akut döneminde kortizon ilaç tedavisi, fizik tedavi bir arada uygulanmaktadır. Romatizma tedavisinde ilaçlar, kremler ve fizik tedavi uygulanmaktadır. Tedavide hasta ve doktor uyumu oldukça önemlidir. Her hastanın durumu ve ihtiyaçlarına göre tedavi belirlenmelidir.

Bitkisel Romatizma Tedavisi

Bitki kürleri ve çayları romatizma tedavisinde kullanılabilir. Biberiye, zencefil, mine çiçeği, kırmızı biber, keçiboynuzu, kuşburnu gibi bitkiler romatizmaya iyi gelen bitkilerdir. Bu bitkilerle çaylar hazırlanarak tüketilebilir. Hardal tohumu ise bezlere sürülerek ağrıyan bölgelere kür olarak uygulanabilir. Melekotu ve akgünlük bitkileri de iltihap sökücü ve ağrı kesici özellikleri ile romatizma tedavisinde kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Kraton bitkisindeki pektin maddesi de eklemleri güçlenirden bir maddedir. Bitki kürlerini tüketirken aşırıya kaçmamak önemlidir. Her hastanın metabolizması farklı olduğundan ilaç ve bitki tedavileri de kişiye göre farklılık gösterecektir. Kaplıcalara gitmek de romatizma için önerilen bir tedavi yöntemidir. Kaplıcalara da çok sık değil belli zaman aralıklarında girmek gerekir. Romatizma tedavisinde bitkilerden yapılan kremler de kullanılmaktadır.

Romatizma Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir Mi?

Romatizma Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir Mi?

Romatizma hastalığı çok ender olarak cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Hastalığın çok ilerlediği aşamada tercih edilen ameliyat uygulamasında damarlardaki iltihaplı kanın temizlenmesi sağlanır. Romatizmal hastalıklar 200’den fazladır. Bu nedenle her hastalığında farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ameliyat romatizma hastalığının ilerlemesi sonucunda başvurulan bir yöntemdir. Erken teşhis ve tedavi ile bu sonuca gerek kalmaz. Genellikle ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile hasta yakınmalarından kurtulur. Hastanın kendine dikkat etmesi, doktor tavsiyelerini yerine getirmesi ile hastalığı aşması mümkündür.

 

Romatizma tedavi hakkında sizlere sunduğumuz yazımız umarım işinize yaramıştır. Ağrılarınızı hafifletmek amacı ile Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close