İltihaplar

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı, Safra Kesesi İltihabının Belirtileri, Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Siz değerli okurlar için safra kesesi iltihabı belirtileri ve tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda safra kesesi iltihabı neden olur, belirtileri nelerdir, ne iyi gelir, nasıl tedavi edilir, safra kesesi enfeksiyonuna ne iyi gelir gibi sorulara cevap aradım. Safra kesesi iltihabı karın bölgesinde bulunan safranın karın bölgesine ağrı yapmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Makalemde de safra kesesi iltihabının belirtilerini ve tedavilerini ayrıca yukarıda bahsettiğim diğer yan soruları dikkatlice inceledim. Umarım faydalı olur. İyi okumalar.

Diğer bir terimi kolesistit ile ifade edilen safra kesesi iltihabı karın bölgesinde sıklıkla ağrı gösteren bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda safra kesesi iltihabı belirtileri ile safra kesesi iltihabı tedavisi üzerine bahsedeceğiz. Fosseptiki denilen alanın tıkanması üzerine oluşan safra kesesi iltihabı 2 farklı türde seyir göstermektedir. Bu her iki türe bağlı olarak safra kesesinde oluşan fonksiyonların ve büzülmelerin ortaya çıkması sonucu kayıplar meydana gelmektedir.

Safra kesesi iltihabı belirtileri ve tedavisiSafra Kesesi İltihabı

Kendini sürekli sargılayan safra, kese içerisinde fazladan yer kaplayarak sağlıklı bir şekilde bu alanın çalışmasına engel olmaktadır. Bundan dolayı kişi bu duruma maruz kaldığında, yemek sonrasında hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi etkenlere uğramaktadır. Buna hitaben hastalığın nüksetmesi safra kesesinde oluşan şişkinlik ile birlikte kendini göstermektedir. Aynı zamanda bu duruma bağlı olarak gerilen safra kesesinde dolaşım bozukluğu ve ödem gibi rahatsızlıklarda meydana gelebilmektedir. Bunlara bağlı olarak safra kesesinde delinme ve çürüme olasılıkları görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Safra kesesi iltihaplanması sonrasında doğru bir tedavi uygulanmazsa, safra kesesinin vücuttan alınması gerekebilir.

Safra kesesinde oluşan tıkanıklar zaman içerisinde safra kesesi alanında çamurlaşma ve taş oluşumlarının başlamasıyla içinden çıkılamayan bir hal almaktadır. Bu oluşumdan ötürü, safra kesesinde bulunan kanalların yeteri kadar veya hiç boşaltım yapmaması üzerine mide ve karın bölgeleri alanında şiddetli veya sancılı ağrılar sıklıkla görülebilmektedir. Bu ağrılara ek olarak sırt bölgesinden başlayarak sağ kürek kemiğini takiben göğüs bölgesine doğru ağrılarda hastalığa maruz kalan kişilerin rahatsızlık sürecinde görülen ağrılar arasında yer almaktadır. Bu tip ağrılar genellikle kronik safra kesesi iltihabına maruz kalan kişilerde daha sık görünen bir vakadır. Bu hastalık genel olarak fazla kiloya sahip olan bayanlarda ve ayrıca 40 yaş üzeri erkek ve bayanlarda da sıklıkla görülen bir hastalık olarak bilinmektedir.

Safra Kesesi İltihabının Belirtileri

Safra kesesi iltihabının başlıca belirtileri arasında karın bölgesinde oluşan şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar genellikle kişinin karın sağ bölgesinde şiddetli ağrıların başlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Karnın sağ bölümünde başlayan ağrılar, zaman içerisinde belirtilere uygun bir şekilde diğer bölgelere de yansıyarak ağrının şiddetini oldukça yükseltmektedir. İltihaplanma belirtisinin başında yer alan karın ağrısını takiben, vücutta oluşan yoğun sıcaklıkta belirtiler arasında ön saflarda yer almaktadır. Karın bölgesinde vücudun birçok alanında yüksek ateş derecesi hissedilmesi bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca bu hastalığa maruz kalan kişiler, genellikle yemek sonrasında mide bulantısı ve kusma gibi sorunları sıklıkla yaşamaktadır. İltihaba maruz kalan kişinin cildinde sararmalar ve yanma hisleri de belirtiler arasında yer alan diğer etkenler olarak bilinmektedir.

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safra kesesi iltihabı nasıl tedavi edilir sorusuna verilebilecek tek bir cevap vardır. Safra kesesi iltihabı sırasında oluşan taşların kanalları tıkaması durumunda tek tedavi çeşidi kesenin komple vücuttan alınmasıdır. Bu yönteme kolesistektomi denmektedir. Sadece taşlar temizlenir ve kanallar açılırsa, hastalık kendini tekrar etmekte ve vücut tekrar taş oluşturmaktadır. Dolayısıyla safra kesesi iltihabını tedavi etmek için istirahat etmek, bitkisel ilaçlar kullanmak veya diğer yöntemler işe yaramamaktadır. Ancak iltihap henüz başlangıç evresindeyse çeşitli ilaçlarla ve antibiyotiklerle geriletme mümkün olabilir. Bu noktada en doğru tanıyı ve tedavi yöntemini uzman doktorlardan alabilirsiniz.

Uyarı: Her türlü sağlık problemi için en doğru tanı ve tedavi uzman hekimler tarafından verilmelidir. İnternetten edindiğiniz bilgiler ile tedavi olmanız, kendinize teşhis koymanız mümkün değildir. Sağlık problemlerinizde size en yakın doktora, hekime başvurunuz.

 

 

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close