İltihaplar

Sağlık için Gül Yağı Kullanımı

Gül Yağı ,Gül Yağı  Faydaları, Antiseptik , Antibakteriye ve Antiviral Gül Yağının Faydaları ,Cinsellikte Gül Yağı ,Cilt için Gül Yağı ,Gül Yağı Kullanımları 

Güller bizim için oldukça estetik olan çiçeklerdir.Genelde sevginin ve romantizmin temsilcisidirler fakat biz burada daha çok sizlere gül yağı hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Gül Yağı 

Güller dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir ve farklı kültürlerde farklı çağrışımlara sahiptir. Hemen hemen herkes bu çiçekleri duymuştur, bu yüzden çoğu insan gül uçucu yağını da duymuştur. Gül  yağı, Damascus Rose’dan buhar damıtma olarak bilinen bir süreçten elde edilir. Güzel bir kokuya sahip güçlü bir yağdır ve birçok tıbbi kullanıma ve kozmetik ürünlere sahiptir. Vücudunuz için iyi olan besinler ile doldurulur.

Sağlık için Gül Yağı KullanımıSon derece popüler bir yağ olan gül yağı, tıbbi ve kozmetik faydaları ile bilinir. Cildiniz için çok iyidir ve yara izlerini ve yaşlanma belirtilerini hafifleştirir. Depresyon ve stresle savaşmaya yardımcı olabilir. Sindirim sisteminiz için çok iyidir ve karaciğerinizin sağlığını korumaya yardımcı olur. Vücudunuzu sağlıklı tutarak tüm organlarınıza kan dolaşımını uyarır. İç ve dışta meydana gelen virüs ve bakteriyel enfeksiyonlardan sizi koruyabilir. Aynı zamanda güçlü bir afrodizyaktır ve libidonuzu geri getirebilir. Gül esansiyel yağı, adet dönemleri düzenlemeye yardımcı olduğu, PMS semptomlarını azalttığı ve uterusu sağlıklı, boşalma, fibroid ve tümörleri içermediği için özellikle kadınlar için faydalıdır. Bu uçucu yağ, dünya çapında bitkisel ilaç konusunda uzmanlaşmış herhangi bir mağazada bulunabilir.

Gül Yağı  Faydaları

  • Gül  yağı depresyondan kurtulmak için bilinir ve bu aromaterapide bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir. Anksiyete ve stres duygularını uzaklaştırabilir ve yaşamlarında herhangi bir rehabilitasyona giren hastalar için iyidir. Bu esansiyel yağ, hastaların bu özelliklerden yararlanabilmeleri için genellikle bir difüzöre eklenir. Solunduğunda daha mutlu ve daha hafif bir ruh hali yaratabilir.
  • Gül  yağı, her türlü iltihap için iyi bir çaredir. Hem iç hem de dış iltihaplarda iyi çalışır. Kasları rahatlatabilir ve yatıştırıcı yapısı vücudu sakinleştirmeye ve normale döndürmeye yardımcı olur. Gül  yağı, ateşe bağlı olarak ortaya çıkan iltihapların yanı sıra, herhangi bir mikrobiyal enfeksiyon, hazımsızlık , artrit , zehirli madde, dehidratasyon , gut ve romatoidden kaynaklanan nedenleri ortadan kaldırabilir.
  • Gül  yağı da bilinen bir emmenogodur. Adet döngüsünü uyarmaya yardımcı olabilir ve hatta kolayca engellenmiş veya tıkanmış adetleri düzenleyebilir. Karın krampları, mide bulantısı , kusma , baş dönmesi , halsizlik, yorgunluk, ruh hali ve baş ağrıları gibi birçok PMS belirtilerine yardımcı olabilir, bu da adet döngüsünü daha kolay bir hale getirebilir.
  • Gül  yağı sindirim sisteminizi birçok farklı şekilde etkiler. Mide kuvvetlendirici, bir sakinleştirici olarak gaz, hazımsızlık, ülser, sorunlu bağırsaklar ve bir dizi  semptomdan sizi koruyabilir. Uzun süreli asititiye  yardımcı olur. Gül  yağının bir başka önemli özelliği, bir cholagogue olmasıdır. Bu safra kesesi safra sekresyonunu uyardığı anlamına gelir. Bu, yiyeceklerin daha verimli bir şekilde parçalanmasına ve sindirilmesine yardımcı olduğu ve böylelikle düzensiz bağırsak hareketleri, kabızlık , ishal, irritabl bağırsak sendromu ve hatta daha az sindirim problemlerine yol açabileceği için çok önemli bir işlevdir.
  • Gül  yağını düzenli olarak kullanmak kadınlar için son derece faydalı olabilir. Yukarıda tartışıldığı gibi, sadece menstruasyonu uyarmakla kalmaz, aynı zamanda rahminizin zarar görmemesine de yardımcı olur. Tümörler, fibroidler ve uterus akıntısı gibi bir dizi problemden korunabilir ve ayrıca erken menopozun ortaya çıkmasını önleyebilir. Hatta ruh hali, yeme, şişkinlik ve karın ağrısı gibi menopoz belirtileri ile size yardımcı olabilir .
  • Gül  yağı da kan dolaşımını uyarmak için bilinir. Bu, organlarınıza daha hızlı bir şekilde daha fazla miktarda oksijenli kan sağlamanıza yardımcı olduğu için son derece hayati bir işlevdir. Sonuç olarak, organlarınız en uygun seviyede çalışır ve bu da vücudunuzun genel metabolizmasını artırır. Hatta size daha fazla enerji sağlar.

Antiseptik , Antibakteriye ve Antiviral Gül Yağının Faydaları 

Gül esansiyel yağının güçlü antiseptik özellikleri vardır, bu da yaraların septik veya tetanoz gelişmesini önlemek için kullanılabileceği anlamına gelir . Bu yağ, herhangi bir yan etki korkusu olmadan yaralar, kesikler, sıyrıklar ve yanıklar üzerinde güvenle kullanılabilir . Ayrıca, gül  yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir ve kolera , gıda zehirlenmesi , ishal , tifo ve diğer problemler gibi bakterilerin neden olduğu iç enfeksiyonları önleyebilir . Kolon, idrar yolu, sindirim sistemi ve solunum sisteminde meydana gelen enfeksiyonların çoğunu tedavi edebilir. Gül esansiyel yağı ayrıca güçlü antiviral özelliklere sahiptir ve sizi soğuktan koruyabilir,influenza , grip ve virüslerin neden olduğu diğer problemler. Bu nedenle, bu yağ çeşitli enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

Cinsellikte Gül Yağı 

Gül  yağı bilinen bir afrodizyaktır. Belki de bu yüzden güller genellikle sevgi ile ilişkilidir. Bir gülün kokusu uyarılmaya neden olabilir ve libidoyu da arttırdığı bilinmektedir. Erektil disfonksiyon , iktidarsızlık veya soğukluk gibi herhangi bir cinsel işlev bozukluğundan muzdarip olursanız , uçucu yağ da bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, popüler bir afrodizyak ve yaygın olarak romantizm ile bağlantılıdır.

Cilt için Gül Yağı 

Cilt için Gül Yağı Gül  yağı da bir büzücü olarak işlev görür. Bu, vücudunuz, cildiniz ve hatta organlarınızda çeşitli kasları sıkılaştırmak için iyi olduğu anlamına gelir. Cildinizi sıkılaştırdığı ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını önlediği için daha genç görünmenize yardımcı olabilir . Aynı zamanda sizi daha yaşlı görünmenizi sağlayan gevşek  cildi ve kasları da önler. Ayrıca, dişeti ve cildinizdeki cildinizi bile sıkar, böylece diş veya saç kaybını önler. Yaralanınca çok fazla kan kaybetmemenizi önleyen kan damarlarının daralmasına yardımcı olur. Bu kasılma özelliği bazen ishal durumuna yardımcı olabilir.

Gül  yağı cildiniz için çok iyi olduğu için kozmetik amaçlı yaygın olarak kullanılır. Sivilce, çıban ve yaralanmadan geriye kalan yara izlerinin kaybolmasına ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir. Hatta çatlak izlerini, gebelik çatlaklarını, ameliyatlardan yara izlerini ve benzeri şeyleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bu yağın antioksidan özellikleri cildinizi hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olur.

Gül Yağının Diğer Faydaları

Gül yağının kabızlıktan muzdarip kişiler tarafından müshil olarak kullanılabilir. Akne, ülser, deri hastalıkları, kalp hastalıkları ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilecek çoğu toksinin kanını saflaştırdığı bilinmektedir . Astımı iyileştirmeye , kan basıncınızı düşürmeye ve kalbinize iyi bakmaya yardımcı olabilir . Baş ağrısı ve leucorrhea’yı tedavi etmek için bile kullanılır. Son olarak, gül  yağı sinirler için bir tonik gibi davranmaya yardımcı olur ve yaşlandıkça bile tüm sinir sistemi ile ilgilenebilir. Sizi  dejeneratif rahatsızlıkları da koruyabilir.

Gül Yağı Kullanımları 

Gül  yağı aromaterapide mutluluk ve sakinlik duygularını teşvik ettiği için yaygın olarak kullanılmaktadır. Palmarosa, sardunya , karanfil ve yasemin yağları gibi çeşitli diğer esansiyel yağlarla karıştırılabilir . Gül  yağı, cilt bakım losyonları, nemlendiriciler ve balsamlar gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanılır . Güzel aromasından dolayı parfümlerde ve sabunlarda kullanılır ve ayrıca büzücü özellikleri saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olduğundan şampuanlarda da kullanılır.

 

Yazımız burada sona ermektedir. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca sağlığınız için aşağıdaki diğer bitkisel yağlarımıza da bakabilirsiniz.

Papatya Yağı

Sarımsak Yağı Faydaları

Zencefil Yağı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close