İltihaplar

Sağlık için Zeytinyağı

Zeytin Yağı Nedir ? ,Sızma Zeytin Yağı ,Zeytin Yağının Faydaları 

Zeytinyağı ülkemizde fazlasıyla bulunan bir besin maddesidir ve  yemek pişirmek, salata sosu olarak kullanmak gibi tüketim yararları olduğu gibi cilt ve saç bakımında kullanımı da mevcuttur. Bizler bu yazımızda genel olarak zeytin yağının faydalı içeriğine ve sağlık için yararlarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Zeytin Yağı Nedir ? 

Sağlık için ZeytinyağıZeytinyağı, doğal olarak sağlıklı yağ asitleri olan zeytin ağacının meyvesinden yapılır. Günümüzde piyasada sızma zeytinyağı  dahil olmak üzere çeşitli türlerde zeytinyağı bulunmaktadır. Ancak araştırmalar, sızma zeytinyağı yararlarının diğer çeşitlerden daha bol olduğunu göstermektedir.   Zeytinyağı esas olarak çoğunlukla tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur, bunlardan en önemlisi oleik asit olarak adlandırılı . Oleik asitin  kalp sağlığı açısından son derece önemli olduğu  ve çok sayıda sağlık etkisine sahip olan serbest radikal hasar (veya oksidatif stres) ile savaşabileceği bilinmektedir. Bu, daha rafine edilmiş bitkisel yağlar, trans yağlar veya hidrojene edilmiş yağlarda bulunan bileşiklerle karşılaştırıldığında özellikle doğrudur.

Ünlü Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere, sızma zeytinyağındaki yüksek diyetler, klinik çalışmaların geniş bir incelemesine göre ateroskleroz, kardiyovasküler hastalık ve belirli kanser türleri insidansı ile ilişkilidir. En yeni ilgi, sızma zeytinyağında doğal olarak bulunan biyolojik olarak aktif fenolik bileşiklere odaklanmıştır. Zeytinyağı fenolikleri, plazma lipoproteinleri, oksidatif hasarı, inflamatuar belirteçler, trombosit ve hücresel fonksiyon ve antimikrobiyal aktivite gibi bazı fizyolojik parametreler üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Sızma Zeytin Yağı 

Sızma zeytinyağı bir çorba kaşığında ;

  • 119 kalori
  • 14 gram yağ (9,8’i tekli doymamış)
  • Sıfır şeker, karbonhidrat veya protein
  • 8 mikrogram K vitamini (yüzde 10 DV)
  • 2 miligram E vitamini (yüzde 10 DV)  vardır.

Sağlığınıza fayda sağlamak için günlük olarak ne kadar sızma zeytinyağı tüketmeniz gerekir? Öneriler, kalori gereksinimlerinize ve diyetinize bağlı olarak farklılık gösterirken, bir ile dört çorba kaşığı  bu zeytinyağı faydalarını kazanmak için ideal görünmektedir.

Zeytin Yağının Faydaları 

Zeytin yağı  yukarıdaki besin değerleri ile sizlere aşağıdaki faydaları sağlamaktadır. Bu faydalarda içerikler ile ilişkili olarak size sunulmuştur.

Zeytinyağı Sağlıklı Tekli Doymamış Yağlar Barındırır 

Zeytinyağı, zeytin ağacından elde edilen doğal zeytinyağıdır. Yağın yaklaşık% 14’ü doymuş yağdır , oysa% 11’i omega-6 ve omega-3 yağ asitleri gibi çoklu doymamışdır. Ancak, zeytinyağındaki baskın yağ asidi, oleik asit adı verilen ve yağ içeriğinin% 73’ünü oluşturan tekli doymamış bir yağdır. Çalışmalar oleik asitin inflamasyonu azalttığını ve hatta kansere bağlı genler üzerinde yararlı etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Tekli doymamış yağlar yüksek ısıya karşı oldukça dirençlidir ve sızma zeytinyağının yemek pişirmek için sağlıklı bir seçim olmasını sağlar.

Zeytin Yağı Antioksidandır 

Sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir. Yararlı yağ asitleri dışında, E ve K vitaminleri az miktarda içerir.  Ancak zeytinyağı da güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Bu antioksidanlar biyolojik olarak aktiftir ve kronik hastalık riskinizi azaltabilir. Ayrıca iltihapla savaşırlar ve kan kolesterolünüzü oksidasyondan korurlar – kalp hastalığınızın riskini azaltabilecek  yararları vardır.

Zeytin Yağı Güçlü Bir Anti-İnflamatuvardır 

Kronik inflamasyonun kanser, kalp hastalığı, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, Alzheimer, artrit ve hatta obezite gibi hastalıkların önde gelen sebebi enfeksiyon ve inflamasyondur. Sızma zeytinyağı , sağlık sorunlarının temel nedenlerinden biri olan inflamasyonu azaltabilir. Anti-enflamatuar etkilere antioksidanlar aracılık eder. Bunların arasında önemli olan, bir antiinflamatuar ilaç olan ibuprofen’e benzer şekilde çalıştığı gösterilen oleokataldı.  Zeytin yağı, iltihapla savaşan besinler içerir. Bunlar, oleik asidin yanı sıra antioksidan oleokanttan içerir.

Zeytin yağı, İnmeye Yardımcı Olabilir

İnme, kan pıhtılaşması veya kanama nedeniyle beyninize giden kan akışının bir rahatsızlığından kaynaklanır. Gelişmiş ülkelerde, inme, kalp hastalığının hemen arkasında ikinci en yaygın ölüm nedenidir. Zeytinyağı ile inme riski arasındaki ilişki kapsamlı olarak incelenmiştir. Zeytin yağı, inme ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkili tekli doymamış yağ kaynağı olarak etkilidir.

Zeytinyağı Kalp Hastalığına Karşı Koruyucudur 

ZeytinyağıKalp hastalığı dünyada en yaygın ölüm nedenidir. Yapılan gözlem çalışmaları, Akdeniz ülkelerinde kalp hastalığının daha az yaygın olduğunu göstermiştir. Bu, Akdeniz diyeti üzerine, kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmış kapsamlı araştırmalara yol açmıştır. Doğal sızma zeytinyağı, bu diyette kalp hastalıklarına karşı çeşitli şekillerde koruma sağlayan temel bileşenlerden biridir. Enflamasyonu azaltır, “kötü” LDL kolesterolü oksidasyondan korur, kan damarlarınızın kaplanmasını iyileştirir ve aşırı kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Zeytin yağı Kilo Vermeye Yardımcıdır

Aşırı miktarda yağ tüketmek kilo alımına neden olur. Ancak, çok sayıda çalışma, zeytinyağından zengin Akdeniz diyetini vücut ağırlığına olumlu etkilerle ilişkilendirmiştir. Tüketilen zeytinyağının kilo alma olasılığını azalttığını göstermektedir. Orta düzeyde alım kilo kaybına bile yardımcı olabilir.

Zeytin yağı Alzheimer Hastalığı ile Savaşabilir 

Alzheimer hastalığı dünyada en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır. Başlıca özelliklerinden biri de beyin hücrelerinizde sözde beta-amiloid plaklarının birikmesidir. Zeytinyağındaki bir maddenin bu plakların çıkarılmasına yardımcı olabileceği gösterilmiştir.  Zeytinyağının Alzheimer üzerindeki etkisi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Zeytin yağı, Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir 

Zeytinyağı, tip 2 diyabetlere karşı oldukça koruyucu görünmektedir. Çeşitli çalışmalar, zeytinyağını kan şekeri ve insülin duyarlılığı üzerinde faydalı etkilere bağlamıştır.  Bir çalışmada, zeytinyağı açısından zengin bir Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini % 40’ın üzerinde azaltmıştır.

Zeytin Yağı Antioksidanları Anti-Kanser Özelliklerine Sahiptir

Kanser dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Akdeniz ülkelerindeki insanlar bazı kanserler için daha az risk taşırlar ve birçok araştırmacı zeytinyağının bunu sağladığına inanır. Zeytinyağındaki antioksidanlar, kanserin önde gelen nedeni olan serbest radikallere bağlı oksidatif hasarı azaltabilir.

Zeytin yağı Romatoid Artrit Tedavisinde Yardımcı Olabilir 

Romatoid artrit , deforme olmuş ve ağrılı eklemlerle karakterize otoimmün bir hastalıktır. Kesin neden tam olarak anlaşılmasa da, bağışıklık sisteminizin normal hücrelere yanlışlıkla saldırmasını içerir. Zeytinyağı takviyeleri, romatoid artritli bireylerde inflamatuar belirleyicileri iyileştirir ve oksidatif stresi azaltır. Zeytinyağı , bir anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri kaynağı olan balık yağı ile kombine edildiğinde özellikle yararlı görünmektedir.

Zeytin Yağı Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir 

Zeytinyağı, zararlı bakterileri inhibe edebilen veya öldüren birçok besin içerir. Bunlardan biri, midenizde yaşayan ve mide ülseri ve mide kanserine neden olabilen bir bakteri olan Helicobacter pylori’dir . Test tüpü çalışmaları, sızma zeytinyağının, üçü antibiyotiğe dirençli olan bu bakterinin sekiz suşuna karşı savaştığını göstermiştir. İnsanlarda yapılan bir çalışma, günlük olarak alınan 30 gram sızma zeytinyağının, iki hafta kadar kısa bir süre içinde insanların% 10-40’ında Helicobacter pylori enfeksiyonunu ortadan kaldırabileceğini ileri sürmektedir.

 

Sağlıklı yağlar arasında bir tek zeytin yağı bulunmasa da ülkemizde tüketim açısından yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bundan kaynaklı sizlere bu yağımız hakkında ayrıntılı bilgiler vermek istedik ve umarım yararlı olmuştur. Aşağıdaki yazılarımız da sağlık için diğer bitkisel yağlar hakkındadır ve göz atabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle…  

 

Kekik Yağı Sağlık Faydaları

Sağlık için Gül Yağı Kullanımı

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close