İltihaplar

Sağlık ve Diş için Karanfil Yağı

Karanfil Yağı  ,Karanfil Yağı Sağlık Faydaları  ,Karanfil Yağı Diş ,Karanfil Yağının Cilde Faydaları ,Karanfil Yağı Kullanımı

Genelde çaylarımızı tatlandırmak ve ağzımıdaki kötü kokuları gidermek adına kullandığımız karanfil tohumları, ayrıca karanfil yağı olarak da kullanılmaktadır. Etkileri hemen hemen aynı olsa da topikal olarak kullanım avantajı sunması ayrıca bir artısıdır. Bu makalede karanfil yağının sağlık ve diş için yararlarına değinilecektir. İyi okumalar dileriz.

Karanfil Yağı  

Karanfil, dünya çapında kullanılan bir baharattır. O kahverengi bir şaft ve tomurcuklanmış bir şekle sahiptir, bu yüzden tırnak anlamına gelen Latince “Clavus” kelimesinden gelen karanfil denir. Karanfil  yağı karanfillerden elde edilir ve baharatın sunduğu tüm besinsel faydalara sahiptir. Çok yönlü bir yağdır. Yemekleri tatlandırmak için pişirirken kullanılabilir ve tıbbi faydaları için de kullanılabilir. Dünyanın her yerinde bulunur. Karanfil esansiyel yağı da son derece hoş ve sakinleştirici bir kokuya sahip olduğu bilinmektedir.

Karanfil Yağı Sağlık Faydaları  

Sağlık ve Diş için Karanfil YağıKaranfil  yağı, sadece sağlığınızı değil, yaşam tarzınızı da olumlu yönde etkileyebilecek çok çeşitli faydalara sahiptir. Çeşitli enfeksiyonları tedavi ettiği bilinmektedir ve ayrıca diş bakımı için de mükemmeldir. Cildiniz için son derece iyidir ve yaşlanmanın etkileriyle savaşmak için kullanılabilir. Bağışıklık sisteminizi hızlandırabilir ve kanınızı temizleyebilir, istenmeyen tüm toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Stres ve baş ağrıları için büyük bir içeriktir ve depresyon ve anksiyetiye de yardımcı olabilir. Ayrıca solunum problemlerini tedavi edebilir, sindirimi iyileştirebilir, erken boşalmaya yardımcı olabilir ve belirli kanser türlerini önleyebilir. Böylece, bu yağın kullanılması bir ton sağlık yararına yol açabilir.

Karanfil Yağının Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir 

  • Karanfil  yağı enfeksiyonları tedavi etmenize yardımcı olabilir. Güçlü antiseptik özelliklere sahiptir ve açık yaralar, çürükler, uyuz , atlet ayağı , mantar enfeksiyonları ve diğer yaralanma ve enfeksiyon türlerinde kullanılabilir. Bunları tedavi etmek için bu yağı böcek ısırıkları ve sokmaları üzerinde de kullanabilirsiniz. Hassas bir cildiniz varsa, kullanmadan önce bu yağı zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz .
  • Karanfil esansiyel yağı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudunuzu daha sağlıklı hale getirmek için kullanılabilir. Çünkü karanfil antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, sistemde enfeksiyonlara veya hastalıklara yol açabilecek herhangi bir serbest radikalin yok edilmesi sağlar.
  • Karanfil uçucu yağ, stresinizi azaltmak için bilinir. Bunun nedeni, bir afrodizyak olmasıdır ve bunun nedeni stresin azalmasına yardımcı olabilir. Zihni uyarır ve aynı zamanda   yorgunluk veya bitkinlik için iyidir.
  • Bu yağı topikal olarak uyguladığınızda, baş ağrılarını ve hatta kas ağrısını azaltabilir, ağrıya ve belirli şişlik türlerine girebilirsiniz. Karanfil esansiyel yağı, birkaç damla susam yağı ile karıştırıldığında , ağrıdan kurtulmak için ideal hale gelir.
  • Karanfil esansiyel yağının neden olduğu anti-inflamatuar ve soğutma etkisi, nazal geçişi temizlemek için de kullanılabilir, bu da daha iyi ve daha sağlıklı bir solumaya yol açar. Bu yağ, bronşit , öksürük, soğuk algınlığı , astım , sinüzit ve tüberküloz gibi bir dizi farklı solunum problemi için etkili bir tedavi olarak kullanılabilir .
  • Karanfil uçucu yağı hazımsızlık tedavisinde iyidir ve bu nedenle sindirim sisteminin işleyişini iyileştirmek için kullanılabilir. Bu gaz, hareket hastalığı , hıçkırık ve hazımsızlık gibi farklı sorunları tedavi etmek için kullanılabilir . Ayrıca, bulantı ve kusmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Karanfil uçucu yağ vücudunuzun metabolizması için harika. Bunun nedeni kan dolaşımınızı artırması ve aynı zamanda vücut sıcaklığınızı azaltmasıdır. Bundan dolayı, kandaki oksijen, çeşitli organlarınıza çok daha hızlı bir oranda ulaşarak, verim ve işlevlerini artırır. Bu enerji ve dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olur.

Karanfil Yağı Diş 

Karanfil esansiyel yağı diş bakımı için en belirgin şekilde kullanılır. Güçlü bir mikrop öldürücüdür ve diş ağrısını, diş apsesini, dişeti problemlerini ve hatta ağızdaki ülserleri hafifletmek için kullanılabilir . Bu yağın seyreltilmiş bir formu ile gargara yaparsanız, boğaz tahrişleri ve ağrılarından da kurtulabilirsiniz . Ayrıca, karanfil uçucu yağ aynı zamanda kötü nefes için kullanılır. Bu nedenle, ağız sağlığının mükemmel kalmasını sağlamak için karanfil yağı çeşitli ilaç ve diş ürünlerinde kullanılmaktadır. Karanfil, yıllardır ağız yıkama ve diş macunu gibi diş ürünlerinde kullanılan bir madde olan eugenol içerir. Karanfil yağı genellikle çinko oksit ile karıştırılır. Kök kanallarında kullanılan beyaz bir dolgu oluşturmak için kullanılır. Karanfil yağı, diş çıkarma ve diş ağrısı durumlarda bebekler için doğal bir emzik veya balsam olarak kullanılabilir. Antiseptik olduğundan, bebeğin ağzında enfeksiyonların oluşmasını da önleyebilir.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları 

Karanfil Yağının Cilde Faydaları Karanfil  yağı da cildiniz için iyi kabul edilir. Sivilceden muzdarip olmanız durumunda ve açık cilde sahip olan kişiler için harikadır. Temiz bir bez üzerine uygulayarak ve daha sonra yüze nazikçe masaj yaparak kullanılabilir. Akne tedavisi dışında, karanfil uçucu yağının cildiniz için çeşitli faydaları vardır. Kırışıklıklardan ve yaşlanma belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir . Sarkan cildin görünümünü azaltabilir. Ayrıca, uyarıcı özelliklere sahip olduğundan yüz gençleştirmeyi teşvik etmek için de kullanılabilir. Bu nedenle, cildin altındaki kan akışını arttırır ve hasarlı veya eski cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Karanfil Yağı Kullanımı

Karanfil uçucu yağının bir dizi farklı kullanımı vardır. Bir böcek kovucu olarak kullanılabilir ve genellikle böcek kovucu spreylerin bir parçasıdır. Çarşaflarınıza birkaç damla karanfil yağı bile eklemek böceklerin uzaklaşmasına yardımcı olabilir.

Cilt için iyi olduğundan, bir çok losyon, krem ​​ve kozmetik ürününe eklenir. Karanfil esansiyel yağının bir diğer popüler kullanımı karanfil sigarası yapmaktır.  Galiba tek olumsuz yanı da budur. Karanfil uçucu yağ gıda ve içecek endüstrisinde bir aroma maddesi olarak kullanılır. Farklı ve güçlü aroması nedeniyle sabun ve parfüm oluşturmak için de kullanılabilir.

Ayrıca, karanfil uçucu yağ aromaterapi için de kullanılır . Fesleğen , biberiye , gül, tarçın , greyfurt , limon, hindistan cevizi , nane , portakal , lavanta ve sardunya yağı gibi bir dizi farklı uçucu yağ ile çok iyi uyum sağlar . Çok yönlülüğü nedeniyle aromaterapide kullanılan popüler bir yağdır.

 

Karanfil yağının faydaları hakkında yazdığımız yazımız umarım sizlere yardımcı olmuştur. Bu tür doğal ürünleri kullanırken doktorunuza danışmanız gerektiğini de unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close