İltihaplar

Sarımsak Yağı Faydaları

Sarımsak ,Sarımsak Yağı ,Sarımsak Yağı  Sağlık Faydaları 

Sarımsak yağı sağlık yararları arasında akne tedavisi, bağışıklık güçlendirilmesi, diş ağrısı rahatlatmak, saç dökülmesini önlemek, kepek tedavisi, enfeksiyonla mücadele ve metabolik bozukluğu tedavi yer almaktadır. Diğer faydalar arasında baş ağrılarının giderilmesi, diyabetin kontrol edilmesi, solunum sağlığının desteklenmesi, fazla kilo alımının önlenmesi, sindirimin iyileştirilmesi, kulak enfeksiyonlarının tedavi edilmesi ve soğuk yaraların tedavisi yer alır.

Sarımsak 

Bilimsel olarak Allium satvium olarak adlandırılan sarımsak , soğan ailesinin bir akrabasıdır, zambak ailesinin bir üyesi ve dünyada kullanılan en yaygın içeriklerden biridir. Çoğunlukla tropik bölgelerde yetişen sarımsak, hem mutfak hem de tıbbi faydalarla doludur. Bitkinin zengin antifungal, antibakteriyel ve antiviral nitelikleri, onu doğal bir iyileştirici ajan yapar. Kükürtün atası olan allisin olarak bilinen bir madde üretir. Yüksek kükürt içeriğinin yanı sıra, sarımsak ayrıca selenyum, flavonoidler ve bitkiler tarafından üretilen bir çeşit fitokimyasal bileşik olan amino asit arjini de içerir – bunlar da sizin sağlığınız için gerçekten iyidir.

Sarımsak Yağı 

Sarımsak YağıSarımsak, çeşitli şekillerde tüketilebilir veya hatta yağ haline getirilebilir. Sarımsak yağını öğütme ve karanfillerini buhar damıtma veya bitkisel yağ ile ıslatma yoluyla hazırlayabilirsiniz. Sarımsak yağının yüksek kolesterol ve tansiyonu yöneterek kalp hastalıkları gelişme riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, günlük sıkıntılarınız için bir çare olarak da kullanılabilir.

Sarımsak Yağı  Sağlık Faydaları 

Sarımsak yağı cildinizden tutunda genel sağlığınıza kadar bir faydası bulunana bir bitkisel kaynak olarak karşımıza çıkar. Sarımsağın size sağladığı faydaları sağlayabilir ve artı olarak topikal olarak uygulanabilir. Aşağıda sarımsak yağının size sunacağı faydalar yer almaktadır.

Sivilceler için Sarımsak Yağının Faydası 

Sarımsak yağı, kötü ciltler için mükemmel bir çözümdür. Sarımsak allisin, selenyum , çinko , bakır ve C vitamini içerir, bunların hepsi de cildinizin sağlığını geliştirmek için mükemmeldir. Çinko, özellikle, sivilce temel bir neden olan sebum üretimini düzenlemek için  yararları olan bir mineraldir. Anti-enflamatuar sarımsak yağının ayrıca cildi rahatlatmak için yardımcı olduğu bilinmektedir. Birkaç damla sarımsak yağını bir kil ile birleştirerek 10-15 dakika yüzünüze uygulayarak cildiniz için harikalar yaratabilirsiniz.

Sarımsak Yağı Bağışıklığı Artırır 

Sarımsak yağının  antioksidanlarla dolu olduğu bilinmektedir, günlük yağ dozu, bağışıklık sisteminize büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Vitaminler arasında B1 vitamini , C vitamini , B6 vitamini , fosfor , demir ve allicin sarımsak yağı bulunan ve genel sağlığını artırılması için idealdir edilebilir bütün bağışıklık arttırıcı besin maddeleridir.

Sarımsak Yağı Diş Ağrısını Giderir 

Sarımsak YağıSihirli bileşik allisin, sadece diş ağrısını ve iltihaplanmayı en aza indirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diş çürümesinin önlenmesinin yanı sıra bakteri oluşumunu ve aktivitesini azaltmaya da yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey, etkilenen bölgeye bir sarımsak yağı batırılmış pamuk topu uygulamak.

Sarımsak Yağı Enfeksiyonla Savaşır

Sarımsak yağında bulunan aktif bir bileşik olan Allicin, mikroplar ve enfeksiyonlar  engellemede yardımcıdır. Candida albicans, Escherichia coli ve Giardia lamblia gibi birçok parazit, bakteri, virüs ve mantarla mücadele eden antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Sarımsak Yağı Metabolik Bozuklukları Tedavi Eder

Bir çok insan, yüksek kan şekeri, obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyona eşlik eden metabolik sendromu tedavi etmek için sarımsak yağı kullanıyor. Bu yağda bulunan antioksidanlar bu sendromu doğrudan etkileyebilir, tüm bu risk faktörlerini hafifletebilir ve metabolik aktiviteyi en üst düzeye çıkarır.

Baş Ağrısı için Sarımsak Yağının Faydası

Resmi olmayan verilere göre doğrudan başınıza sarımsak yağı az miktarda uygulanması veya çok hızlı kılcal damarları rahatlatır ve  iltihabı dindirebilir bu yağın küçük, katıksız bir miktar tükeimi de etklilidir. Bu baş ağrısı ve migren oluşumunu en aza indirebilir.

Sarımsak Yağı  Diyabetik Kontrolü

Sarımsak yağının hipoglisemik doğası, vücudunuzdaki enerji tüketimini ve insülin üretimini yönetmeye yardımcı olabilir. Bu yağ metabolik aktiviteyi maksimize etmek için idealdir ve böylece  fazla insülin üretimini önlemek yardımcı olabilir ve diyabetik hastaların çok veba glikoz düşer.

Sarımsak Yağı Solunum Sağlığını Korur

Sarımsak yağını teneffüs etmek, sarımsak tüketmek gibi, burun geçiş yollarını ve sinüsleri hızlı bir şekilde temizleyebilir ve aynı zamanda basıncı rahatlatabilir. Bunun yanı sıra, yağ ayrıca alerjik hassasiyeti azaltarak astımlı atakların azaltılmasına ve net tıkanıklığa yardımcı olabilir.

Sarımsak Yağı  Obeziteyi Önler 

Sarımsak yağı, kolesterol düşürücü kabiliyetlerinin yanı sıra pasif yağ yakımına eşit olan metabolizmayı başlatmak için mükemmeldir. Sarımsak ayrıca açlık keselerini baskılayabilirken, sülfid bileşikleri uzun süre boyunca daha dolgun hissetmenize yardımcı olur, böylece yemeklerde aşırı yeme ve nedensel atıştırmayı azaltır.

Sarımsak Yağı  Antioksidanlarda Zengindir

Allisin, bilinen en güçlü ve çok yönlü antioksidanlardan sadece biri değil, aynı zamanda sarımsak yağında bol miktarda bulunması ile faydalar sağlar. Vücudunuzun oksidatif stresini azaltmaya çalışıyorsanız, erken yaşlanmayı önlerseniz veya vücudunuzu kanserli hücrelerin büyümesine karşı korursanız, o zaman sarımsak yağının kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

Sarımsak Yağı Sindirimi İyileştirir

Sarımsak yağı veya sarımsak suyu , uyarıcı özelliği ve yüksek antioksidan içeriği göz önüne alındığında, bağırsak iltihabı ve kabızlık için mükemmel bir çözüm olabilir . Sindirim ile yardımcı olabilir ve aynı zamanda farklı gastrointestinal kanserlerin olasılığını azaltarak peristaltik hareketi uyarır.

Sarımsak Yağı  Kulak Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Sarımsak yağı, keton ve enfeksiyonlar için eski bir ilaçtır . Bu yağ sadece enfeksiyona neden olan bakteriyel aktiviteyle savaşmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonun neden olduğu ağrıdan kurtulmayı da sağlar. Bu, sebzenin antibakteriyel, antiseptik ve antiviral özellikleri sayesinde. Tek yapmanız gereken hardal , hindistancevizi veya zeytin yağını birkaç damla sarımsak yağı ile karıştırmak. Sonra, kısık ateşte ısıtın ve soğumaya bırakın. Çözeltiye bir pamuk topu ile kulak enfeksiyonu  bölgesine uygulayın.

Sarımsak Yağı  Yaraları Tedavi Eder

Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı sarımsak yağı,  yaraları tedavi etmek için mükemmel bir seçenek oluşturur. Bir pamuk topunun yardımıyla, yağı azaltmak ve ağrının hızlı bir şekilde rahatlatılması için yağı etkilenen bölgelere uygulayın. Sarımsak takviyeleri ayrıca iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 

Sarımsak yağının sağlık faydaları hakkında yazımız burada son ermektedir. Sizlere sarımsağın tüketiminin de oldukça yararlı olduğunu belirterek son sözümüzü söylemiş olalım, sağlıklı kalmanız dileğiyle.. 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close