Sancılar

Sinüzit Sancısı Nedir?

Sinüzit, Kronik ve Akut Sinüzit, Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir

Siz değerli okurlar için sinüzit sancısı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Sinüzit ağrısı çok baş belası bir ağrıdır bilenler bilir.  Konuyla alakalı hazırladığım makalemde sinüzit sancısı nedir, neden olur, kronik sinüzit nedir, sinüzit sancısı belirtileri, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım.Elmacık kemikleri alın bölgesinde ağrılar oluşur. Yüzlerin özellikle göz çevresinde hafif bir şişkinlik ve ağrı oluşur. Burnunuzdan açık sarıya yakın yeşil tonlarında akıntı olabilir. Başınız öne doğru eğildiğinde kaldıramayacağınız şekilde basınç hisseder ve aynı zamanda bir miktar ağrı hissedersiniz. Göz ağrısı gözlerde yaşarma ve baş ağrısı yoğun şekilde olabilir. Sinüs kanalları dolduğu zaman ağızda koku, diş ağrısı ve balgamla beraber öksürük görülebilmektedir. Duyu organları zayıflar tat ve koku alamayabilir veya almakta sıkıntı çekersiniz. İşte bunlar kronik sinüzit belirtileridir.

Sinüzit

SinüzitBu hastalık çocuklarda kendini öksürük ve 7-10 gün süren bir burun akıntısı şeklinde kendini belli etmektedir. Çocuklar başları ve yüzlerinin ağrıdığından şikâyet ederler. 2,5 yaşından büyük olanlarda bazen alerjik varyasyonlar kendini gösterebilir. Kulaklarında rahatsızlık ve ağrı oluşumu görülebilmektedir. Üst solunum yolları grip, soğuk algınlığı sinüzit ile çoğu kez karıştırılmaktadır çünkü hemen hemen belirtileri aynıdır. Eğer ağrı ve burun akıntısı bir haftadan uzun sürdüyse bu sinüzit işareti olabilir. Bazı durumlarda seyrek olarak görülse de bu enfeksiyonlar göz boşluğuna yayılabilir. Veya beyin kısmına uzanarak menenjit gibi ciddi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için bir an önce doktora gitmelisiniz.

Kronik ve Akut Sinüzit
Akut sinüzit birden bire aniden ortaya çıkan ve çok ciddi olmayan sinüzittir. Kronik sinüzit ise kalıcı olabilen ve uzun bir süre devam eden sinüzit türüdür. Akut sinüzit bazı sebepler sonucu kısa süreliğine sinüs kanallarının dolması sonucu oluşur. Yaklaşık 1,5 haftada tamamen yok olur. Fakat yinede bu sinüzit tedavi edilmediği durumlarda ciddileşir vekronik sinüzite çevirebilir. Eğer sinüsleriniz 1,5 hafta geçmesine rağmen halen düzelmediyse acilen bir doktora gidiniz çünkü durum ciddi olabilir. Kronik sinüzit uzun süre tedavi edilmediğinde oluşur ve bu vakitten sonra tedavisi zorlaşmaktadır. Kronik sinüzit kullandığınız iki çeşit antibiyotiğe rağmen kurumadıysa bunu doktorunuza bildirin. Kronik sinüzit vücudun sinüs bölgesine zarar verir ve kalıcı olacak sorunlar oluşmasına vesile olur.

Sinüzit Nasıl Tedavi EdilirGrip aşıları ne kadar sinüzit için üretilmiş olmasa da sinüzite sebebiyet veren mikropların vücuda bulaşması ve burada oluşum göstermesine engel olabilecektir. Bazı alerjik durumlarda her sene sinüzit yaşayabilirsiniz. Alerji testi yaptırmanız nelere alerjiniz olduğunu öğrenmenizi ve buna göre önlem almanızı sağlar. Klimalı ortamlarda uzun süre beklemek veya yüze çok fazla soğuk değmesi sinüzit oluşumuna sebebiyet verebilir bu sebeple kendimizi böyle durumlardan korumalı ve özellikle kış aylarında bol miktarda meyve tüketmeliyiz.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir

Sinüzit medikal veya cerrahi tedaviye oldukça pozitif yanıt veren bir rahatsızlıktır.  Akut sinüzitler genellikle ilaç tedavisi ile tedavi edilmektedir. Bu hastalıkta en önemli ilaç antibiyotik uygulamaları ve hastalığın şiddetine göre antibiyotik kullanım süreleri 10 ile 21 gün arasında değişim göstermektedir. Süreyi belirlemede en önemli kriter ise sarı yeşil burun akıntısının geçmesinden sonra en az 7 gün daha antibiyotik tedavisinin aksatılmaması. Uzun süreli ilaç uygulamaları hastalara zor gelebiliyor, fakat kullanılmadığı taktirde sinüzit tekrar yaşanabiliyor ve kronikleşebiliyor.

Yazımız burada sona erse de sizlere bu konu ile alakalı bağlantılı yazılarımızı aşağıda paylaşacağız. Sinüzit kurtulamayacağınız bir rahatsızlık değildir ve stres yapmadan gerekli adımları atmanız yeterlidir. Acil şifalar dileriz.

Migren Sancısına Ne İyi Gelir

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close