İltihaplar

Solunum Yolu İltihabı

Solunum Yolu İltihabı Nedir ?, Solunum Yolu iltihabı Belirtileri, Akciğer İltihabı Nasıl Oluşur ?, Akciğerde İltihap Belirtileri,Akciğer İltihabı Tedavisi

Siz değerli okurlar için solunum yolu iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda solunum yolu iltihabı nedir , nasıl tedavi edilir , tedavi yöntemleri nelerdir, belirtileri nelerdir, akciğer iltihap belirtileri , neden olur , nasıl tedavi edilir gibi sorularla makalemi destekledim. Solunum yolu iltihabı solunum sisteminin herhangi bir bölgesinde iltihap yaşanmasıdır. Tedavisi tabi ki tüm iltihaplar gibi doktor müdahalesi ve antibiyotik ile gerçekleştirilir.

Solunum Yolu İltihabı Nedir ?

Solunum yolu iltihabı vücudumuzun solunum sisteminde meydana  herhangi bir iltihabın neticesinde görülmektedir. Bir veya birden çok organda iltihaplanma görülmektedir. Bu da sistemi komple kapsayan bir iltihaplanma şeklidir. Solunum yollarını (organlarını)  hatırlamamız gerekirse sırası ile:  Burun ve ağız (aktif olarak burun), soluk borusu ve  akciğerlerdir. Bununla birlikte yardımcı solunum kaslarımız da bulunmaktadır. Burun ile alınan hava çoğu zaman burundaki mukoza ve kıllar ile tutulsa da kimi durumlarda  boğazlara ve soluk borusundan akciğerlere kadar inebilir. Burnun iç yapısı mukus ile kaplıdır ve iltihaplamaya oldukça müsait bir organdır. Duşa açılmasından dolayı da bu daha büyük bir etken gösterebilir. Burun içerisinin temizliği yapılmalı ve mümkünse genze çekilmemelidir. Bu da sistemik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Solunum Yolu iltihabı BelirtileriSolunum Yolu İltihabı Nedir ?

Burunda herhangi bir iltihaplanma neticesinde olabilecek belirtiler:

  • Burunda kaşınma
  •  Burun kanatlarında ve kökünde şişlik
  •  Burundaki akıntının rengi ve kıvamında değişiklik ( Sümük)

Bu gibi belirtiler özellikle sürekli alerjik rahatsızlık gösteren kişilerde de görülebilir. Bunun ayrımının iyi yapılması gerekmektedir. Bu şekilde nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Yanlış ilaç kullanımı farklı sıkıntılar doğurabilir. Neden yönelik tedavi en doğru olandır.

Akciğer İltihabı Nasıl Oluşur ?

Akciğer adı verilen organımız solunum sistemimizin başlıca en önemli organıdır. Bu organda meydana gelen bir patoloji günlük hayatımızı ve sonrasında önemli derecede etkiler. Akciğerin iltihaplanmasının yanı sıra akciğer zarının da iltihaplanması görülemektedir. Bu iki farklı bölgenin tedavisi de farklı olacaktır.Bu da ancak radyolojik ve kan tetkikleri ile anlaşılabilir.

Akciğerde İltihap Belirtileri

  •  Akciğer seslerinin değişmesi (hırıltı, ıslık sesi gibi)
  • Öksürük
  •  Ağızda kötü koku
  • ilerleyen dönemlerde nefes alamama hissi

Akciğer İltihabı TedavisiBuna sebep olan birçok hastalık bulunsa da sigara en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal ajanlar akciğer ve akciğer zarının kolay şekilde aşınmasına sebep olur ve sonrasında burada iltihaplanma oluşturur. İlerleyen süreçlerde akciğer fonksiyonunu yerine getiremez ve ölümle bile sonuçlanabilir. Bu gibi sıkıntıların oluşmaması adına sigara içenlerin bırakması gerekmektedir.

Sigara içmeyip iş ortamında bu tür kimyasal gazlara maruz kalan kişiler için de aynı şey söylenebilir. Ne kadar güvenlik önlemi alınırsa alınsın bir şekilde gaz formdaki kimyasallar solunum yolu ile akciğere getirilmekte burada da iltihaba sebep olamaktadır. Bunları engellemek adına sürekli bol şekilde yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş akciğerin kapasitesini arttırarak sizlere daha sağlıklı yaşam sunar.

Akciğer İltihabı Tedavisi

Akciğer iltihabının yukarı da bahsedilen sebeplerle olabileceği gibi travmaya da bağlı şekilde olabilir. Herhangi bir kesici delici alet batması ile deri bütünlüğü ve akabinde akciğer bütünlüğünün bozulması ile bu olası sıkıntılar ile karşılaşılabilir. Ancak travma benzeri olaylara bağlı gelişen iltihaplar genelikle hastanın kendine iyi bakması halinde tekrar etmez ve ilerleyen dönemlerde yara iyileşmesi sonucunda kapanıp gider. Akut dönemin tedavisi her zaman daha kolay olacaktır.

Tedavi ve bakımlar düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde sıkıntı yaşanmaz. Aksi takdirde bu hayat sizin , en çokta bundan dolayı kendinize iyi bakın.

Yazımız ile bağlantılı  olarak aşağıdaki yazılarımıza da göz gezdirmeyi unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Vücuttaki İltihap Nasıl Gider?

Kemik İliği İltihabı Nedir?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close