Sancılar

Suni Sancı ile Doğum

Suni Sancı ile Doğum Nedir?, Suni Sancı Hangi Durumlarda Verilir, Suni Sancı Nasıl Verilir, Suni Sancı Güvenli Bir Yöntem midir?, Suni Sancının Bilinen Yan etkileri ve Riskleri nelerdir?, Suni Sancı Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Siz değerli okurlar için suni sancı ile doğum hakkında bir yazı hazırladım. Suni sancı ile doğum adından da anlaşıldığı gibi suni sancılar yaşatılarak hamileliği sonlandırma işlemidir. Kısaca suni sancı nedir sorusuna cevap vermek gerekirse hamileliğin son evresine gelinmesine rağmen normal doğuma başlanmamışsa yada anne, bebekte bir sorun olduğunda doğumu başlatmak için suni sancı verilir. Doğumun başlatılması için genelikle ilaç yada başka yöntemler kullanılır. Suni sancı verilirken anne ve bebeğin sağlığı daima göz önünde bulundurulur. İyi okumalar dilerim.

Suni Sancı ile Doğum Nedir?

Suni Sancı ile Doğum Nedir?

Doğum sürecinin başlaması genel olarak 37 hafta ile 42 hafta arasında kendiliğinden başlar.  Oksitosin adı
verilen hormonun salgılanması ile bu dönemde doğum gerçekleşir. Gebelik sürecinin bitmesi için vücutta

oksitosin kendiliğinden salınır ve rahimde kasılmalara yol açarak doğum süreci başlamış olur. Az öncede bahsettiğim üzere bazı durumlarda doğum sürecini hızlandırmak için gebe olan kişiye serum ile oksitosin takviyesi yapılır, işte bu duruma suni sancı ile doğum denilmektedir.

 

Suni sancı sezeryanla doğum ile doğum yapanlarda genellikle kullanılmaz. Suni sancının yapılacağına karar doktorunuz tarafından verilmektedir. Suni sancı ile doğum bazı risklerde bulunduğundan bu işlem çok nadir olarak yapılmaktadır. Hastaya damar yolundan serum vasıtası ile verilen oksitosin salgısı suni sancıyı başlatarak gebe olan kişinin doğum süresini hızlandırır.

Suni Sancı Hangi Durumlarda Verilir

Suni sancı genel olarak günü geldiği halde sancılanmayan gebeliklerde uygulanmaktadır. Ayrıca suni sancı rahim ağzının incelip açılmasını sağlamak içinde verilmektedir. Annenin bir sağlık sorusun varsa, anne ve bebeğin sağlığı risk altında ise yine suni sancı verilir. Ama unutulmaması gereken bir durum ise suni sancı verileceğine; anne ve bebeğin durumu, rahim ağzının durumu ve hamilelik sürecine direk bağlıdır. Asla 39. haftalıktan önceki gebeliklerde suni sancı verilmez. Peki suni sancı neden verilir sizler kısa maddeler halinde açıklayayım…

 • Gebelik gününün geçmemesi için
 • Hamileliğe bağlı yüksek tansiyon varsa
 • Anne yada bebeğe zarar verecek tehlikeli bir sağlık sorunu varsa
 • Rahimde enfeksiyon varsa
 • Sularınızın erken gelmesi üzerine
 • Bebeğin anne karnında gelişme geriliği
 • Annedeki kronik rahatsızlıklar
 • Bebeğin anne karnında ölmesi sonucu anneye zarar vereceği durumlarda

Yukarıda saydığım durumlarda suni sancı ile doğum yöntemi doktorunuz tarafından uygulanır. Bunların haricinde suni sancı hastahaneye çok uzak yerde genel olarak kırsalda yaşayan kişiler hızlı doğruma riskine karşın suni sancı ile doğum yöntemi uygulanabilir.

Suni Sancı Nasıl Verilir

Suni sancı neden verilir sorusunu cevapladıktan sonra suni sancı nasıl verilir sorusuna cevap vermek, gerekirse gebe olan kişiye az miktarda oksitosin hormonu serum vasıtası ile verilir. Serum damar yolu ile anneye aktarılır. Damla sayısı birden değil yavaş yavaş kademeli olarak artırılarak uygulanır. Suni sancı ile doğum yapacak gebeye bağlanan oksitosin hormonunun dozu 10 ile 15 dakika arasında artırılmalıdır.Suni Sancı Nasıl Verilir

Suni Sancı Güvenli Bir Yöntem midir?

Suni sancı ülkemizde ve dünya’da uzun yıllar kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Doktorunuz bilgili olması ve kurallara uygun şekilde yapıldığında hiç bir sorun oluşmadığı bilinmektedir.

Suni doğum sancılarında sancı şiddeti normal doğuma oranla daha yüksektir. Hastaya suni sancı verilirken dozunun iyi ayarlanması çok önemlidir. Fazla doz uygulanması rahimde yırtılmalara sebep olabilir. Ancak bu ihtimal pek yaşanmaz kurallara uygun yapıldığında herhangi bir riski yoktur.

Suni Sancının Bilinen Yan etkileri ve Riskleri nelerdir?

Suni sancı verilirken nadir olsa bazı sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar ise;

 • Bebeğin kalp atış hızında ani değişiklikler
 • Annede ve bebekte enfeksiyon riski
 • Göbek kordonunun dolanması
 • Rahim fazla uyarılması
 • Rahimde yırtılma proplemi
 • Bebeğin rahim içerisinde yan durması

Suni Sancı Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Bazen suni sancı verilmesi daha riskli olabilir.

 • Plasenta previa durumu kısaca plasenta çok aşağı inerek rahim ağzını kapatır.
 • Bebeğin rahim içerisinde dönmesi yada yan durması
 • Göbek kordonu sarkması kordon bebeğin başından önce vajinaya iner
 • Daha önce rahim ameliyatı geçirmiş olma durumu
 • Enfeksiyon bulunan kişilerde suni sancı uygulanmaz
 • Bebeğinin kilosunun yüksel olması

Suni Sancı Hangi Durumlarda Uygulanmaz?Ayrıca ikiz yada üçüz doğumlarda hamilelik için normal doğuma uygunsa suni sancı uygulanabilir. Bu bu şekilde çoklu doğam yapanlarda suni sancı dikkatli uygulanmalıdır kanama riski yüksek olduğundan doktorunuz buna karar verir. Suni sancı uygun doğumlarda uygulandığında doğumu kolaylaştıran faydalı bir işlemedir. Doktorunuz bu durumu sizinle beraber değerlendirip en iyi kararı verecektir.

 Yazımın sonuna gelirken konuyu toparlamak istiyorum. Suni sancı doğumun başlaması durumunda gebenin sancı yaşamadığından kaynaklı doğumun gerçekleşememesi durumuna müdahaledir. Yani suni sancı başlamayan doğumu başlatmaktadır. Yazımda suni sancı neden verilir , nasıl bir uygulama yöntemi izlenir, hangi durumlarda sakıncalıdır gibi sorulara cevaplar aradım. Gebeliğinizin bu tarz bir problemle karşılaşmadan sağlıklı şekilde tamamlanmasını dilerim. Sağlıklı günler.
Yazımızla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.
Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close