Sancılar

Suni Sancı Nedir?

Suni Sancı Nedir,Suni Sancıda Kullanılan İlaç ve Yöntem,Suni Sancının Yan Etkileri,Suni Sancı Hangi Durumlarda Verilmez ?

Siz değerli okurlarım için hamilelikte suni sancı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Hamilelik döneminde 2 tip sancı yaşanır birincisi suni sancı ikincisi gerçek sancıdır. Hamilelerde eğer doğumun başlaması gerekirken başlamıyorsa bu yönteme başvurulur. Yani dışarıda ilaç yoluyla sancı oluşturulur. Bu yöntemin olumlu etkileri de vardır , olumsuz etkileri de vardır.Ben de yazımda suni sancı nedir , neden ihtiyaç duyulur , faydaları nelerdir , yan etkileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Umarım sizler de bu yönteme ihtiyaç duymadan sağlıklı biçimde çocuğunuzu doğurma şansına sahip olursunuz.

Suni Sancı Nedir

Suni sancı nedir normal doğum sancısının ilaç ile verilmesidir. Suni sancı ihtiyaç haline belirli dozajda verilmesi gerekmektedir. Suni sancıya ihtiyaç olunan durumlar:

 1. Doğum süreci tamanlanmış ancak sancı başlamadıysaSuni Sancı Nedir
 2.  Bebek ve annenin sağlığı tehdit altında ise
 3.  Annenin suyu gelmişse ve azalmışsa
 4.  Anne karnında bebeğin ölmesi durumunda
 5. Plasenta doğumdan önce ayrıldıysa
 6.  Rahimde herhangi bir enfeksiyon olması durumunda
 7.  Gebelik döneminde preeklamsi atakları geçirildiyse suni sancıya başvurulur.

Suni sancı, normal doğum sancısı ile benzerlik göstermektedir. Ancak normal yollar ile olmayan sancının doğumun başlaması veya sonlandırılması gibi durumlarda başvurulur. Bu genellikle bayanları korkutan bi olgudur. Ancak doğumun olması için bazı durumlarda gerekmektedir. Anneyi veya bebeği tehdit eden herhangi bir unsur olduğunda uygulanır. İlerleyen süreçlerde sıkıntının daha da büyümemesi adına zamanında ve uygun dozlarda uygulanması gereklidir.

Suni Sancıda Kullanılan İlaç ve Yöntem

Suni sancı olarak adlandırılan yöntem oksitosin adı verilen hormonun verilmesidir. Bu hormon normalde salgılanan ve rahim düz kaslarının kasılmasını sağlayarak doğumun gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu hormonun salgılanması herhangi bir patolojik sebepten engellenebilir işte bu gibi durumlarda şiddeti arttırılır ve suni sancı gerçekleştirilir. Serum içerisine konularak tedavinin dozu ayarlanır ve fazlası oldukça zararlıdır.

Suni Sancının Yan Etkileri

Sağlık alanına uygulanan herhangi bir yöntem sonucunda oluşan yan etkiler ağır sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumları azaltmak adına yapılan uygulamalar da istenilmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Çoğunlukla suni sancı verilmesi esnasında çok sıkıntı yaşanmasa da bazı durumlarda küçük ihtimaller yan etki göstermesine sebep olur. Bu yan etkilerden :
– Bebeğin ve annenin nabzındaki değişiklikler ( kalp atışı)
– Bebekte ya da annede enfeksiyon riskinin artması
– Rahimin aşırı uyarılması ( kasılmaların şiddetinin artması )
– Göbek kordonu ile ilgili sıkıntılar ( Kordonun erken ayrılması gibi)
– Rahmin patlaması ( kasılmaların şiddetlenmesi ile bağlantılı olarak ) gibi istenmeyen durumlar küçük ihtimaller olsa da olasıdır. Bu yüzden doğru zamanda doğru tedavi oldukça önemlidir ve hayat kurtarır.

Suni Sancı Hangi Durumlarda Verilmez ?Suni Sancıda Kullanılan İlaç ve Yöntem

Geblik süreci kişiden kişiye değişiklik gösteren bir süreçtir. Bir başkasının yaşadığı sıkıntılar siz de rastlanmamış olsa da bazı durumlarda suni sancının verilmesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Bunlardan belli başlı durumlar:

 • Plasenta previa ( Rahim ağzına kadar sarkan ve rahmi tıkayan plasenta)
 •  Daha öncesinde geçirilen rahim operasyonları
 •  Bebeğin duruş pozisyonu ( özellikle yatay pozisyon )
 •  Göbek kordonunda sarkma ( Vajinaya bebek başı yerleşimi gecikir)

Yukarıda belirtilen durumlarda suni sancı sıkıntı oluşturmaktadır. Çünkü suni sancı rahim içerisinde meydana gelen olayların bir nevi hızlanmasını ve kasılmalar ile bebeğin dışarıya çıkmasına yardımcı olmak için uygulanan bir yöntemdir. Ancak yukarı da bahsedilen bu durumlar acele edilmemesi ve büyük bir dikkat gerektiren hassas durumlardır. Bu gibi sıkıntıların yaşandığı gebelerin sıklıkla takip edilmesi ve yapılması gerekenler detaylıcca söylenmesi gerekmektedir.

Yararlı olması açısından yazımızla bağlantılı olarak aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Böbrek Sancısı

Normal Doğum Sancısı

Kolik Sancısı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close