İltihaplar

Tırnak Batması İltihap

Tırnak Batması İltihap, Tırnaklarda İltihap Yapan Hastalıklar, Tırnak Batması İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?, Yanlış Tırnak Kesimi

Siz değerli okurlar için tırnak batması iltihap hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda tırnak batması nedir, neden oluşur, tırnaklarda iltihaplanmalar neden olur, nasıl tedavi edilir, tırnak batması iltihap nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Adından da anlaşılacağı gibi tırnak batması  sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. İyi okumalar.

Tırnak Batması İltihapTırnak Batması İltihap

Tırnak batmaları genellikle bakımsız, törpülenmemiş tırnaklardan dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Tırnak batması iltihap oluşturan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Tırnak batması sonucu oluşan rahatsızlıkların genellikle hepsi ağrı veren rahatsızlıklardır.

Tırnak batması sebepleri; bakımsız tırnaklar, şeker hastalığı, tırnak mantarı ve kirli bir işte çalışmak tırnak batması sebeplerinden birisi olabilir. Tırnak batması rahatsızlığı uzman doktorlar tarafından tedavi edilebilir bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Parmakta kızarıklık ve şişlik oluşturan tırnak batması iltihabı, ayaklarda oluştuğunda akıntı ve koku da yapabilir. Tırnak batması iltihaplarını kesinlikle sıkmamalı, iltihabı kendi kendine içinden boşaltmaya çalışmamalıdır.

Şeker hastalarında parmak ve ayak kayıplarına bile gidebilecek dereceye gelebilen tırnak batması rahatsızlığı, şeker hastalığı olanların el ve ayak tırnaklarını düzenli keserek bakım yaptıklarında karşılaşmayacakları rahatsızlıklardan birisidir.

Tırnaklarda İltihap Yapan Hastalıklar

Genellikle tırnak batması iltihabı ile karıştırılan hastalıklar arasında tırnak mantarı, doku iltihabı, doğumsal tırnak bozuklukları ve tırnakta kalınlaşarak anormal bir değişim göstermesi ile karıştırılabilir.

Fakat tırnak mantarı başlı başına tırnaklarda iltihaba sebep olan bir rahatsızlıktır. İlk çıktığı zamanlarda tedavi edilmemesi parmaklardaki tüm tırnaklara yayılmasına sebep olabilir. Hatta bazı tedavi edilmeyen tırnak mantarlarının tüm ele, ayaklara ve bedene yayıldığı gözlemlenebilir.

Tırnak Batması İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Tırnak batması iltihabında ilk olarak tırnak batması sorunun ortadan kaldırmaktır. Tırnak batması doktorlar tarafından tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu için tırnak batığını ilk başlangıcında ortadan kaldırılmadığında mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

Doktor tarafından oluşmuş ileri dereceli tırnak iltihapları için mutlaka antibiyotik kullanmak gereklidir. Tırnakların iç kısmına kadar ulaşabilen iltihabın ağrısı tüm ele veya ayağa yayılabilir. Tırnak iltihabı her zaman ağrı ve acı veren bir rahatsızlıktır.

Yanlış Tırnak Kesimi

Tırnak batması iltihaplarının en büyük sebebi de yanlış tırnak kesmek olarak bilinmektedir. Yanlış kesilmiş bir tırnak büyüme esnasında büyümesi gereken yönün farklı bir kısmına doğru büyüyeceğinden dolayı, tırnaklarda batma görülmektedir. Tırnak bakımı da doğru tırnak kesimi kadar önemlidir. Tırnakları düzenli olarak kesmek, tırnakları arada bir törpülemek tırnak batması iltihabını önlemek için yeterlidir.

 

Tırnak iltihabı özellikle ayakta ciddi rahatsızlık yaşatmaktadır. Bu açından yazımız umarım sizlere yardımcı olmuştur. Konumuzla alakalı olarak Ayak Tırnak İltihabı Tedavisi yazımıza bakabilirsiniz. Acil şifalar diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close