İltihaplar

Vajina İltihabı için Bitkisel Yöntemler

Vajina İltihabı Sebep Olan Etkenler, Vajinal Akıntının Belirtileri,Vajina İltihabını Geçiren Bitkisel Yöntemler,Vajinal Akıntıyı Geçiren Bitkisel Öneriler,Vajina Temizliğini İhmal Etmeyin

Vajina iltihabı için bitkisel yöntemler hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda vajina iltihabı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, vajina iltihabı tedavisinde bitkisel yöntemler nelerdir sorularına da cevaplar aradım. Vajina iltihabı her kadının hayatında mutlaka başına gelen bir hastalıktır. Genital bölgenin florasının bozulmasından kaynaklı, türlü mikrop, bakteri ve mantara açık hale gelmesiyle oluşur. Nemli bir alan olmasından kaynaklanan negatif durum ise, zararlı organizmaların çok çabuk üreyebilmesidir. Dış etkenlere çok sık maruz kalması; örneğin kamusal alandaki tuvaletleri kullanmak ve sık cinsel ilişki gibi, hijyene dikkat edilmesi gereken durumlar vajina iltihabı oluşumunda etkilidir.

Vajina İltihabı Sebep Olan Etkenler

Vajina İltihabı Sebep Olan EtkenlerBuranın bakımı ve temizliğini iyi yapabilmek çok önemlidir. Vajina iltihaplarının büyük bir çoğunluğu yanlış yapılan bakımdan dolayı kaynaklanmaktadır. Genital bölgenin PH değeri vücudumuzdaki olan herhangi bir bölgeye göre düşüktür. PH ın yükselmesini sağlayan olumsuz durumlar ise vajina iltihabı oluşumuna zemin hazırlar. Kokulu spreyler, intima temizliği için özel üretilmemiş, normal duşta kullandığımız jel veya sabunlar PH yükseltir ve tahrişe yol açarlar
Genital bölgenin temizliği yaparken, önden arkaya doğru, tek yönlü hareket şeklinde olması önemlidir. Bu sayede bölgede olmaması gereken bakteriler buradan uzaklaştırılır. Arkadan öne doğru yapılırsa makat bölgesinden gelen bakterileri genital bölgeye dolabilirler. Ayrıca buradan gelen bakteriler idrar yolu iltihabına da sebep olurlar.

Bölgenin kuru ve hava alabilir kalması için pamuklu iç çamaşırları seçilmelidir. Günlük olarak da değiştirilmesi gerekmektedir. Taharetlendikten sonra mutlaka tuvalet kağıdı kullanılarak bölgenin kuruluğu sağlanmalıdır. Adet döneminde veya normal günlük pedler kullanırken de pamuk içerikli olanlar seçilmelidir. 3-4 saatte bir ise yenisi ile değiştirilmelidir. Tampon kullanımı mümkün olduğu kadar azaltılmalı, zorunda kalınırsa kullanılmalıdır. Tampon ise 2 saatte bir mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Vajinal iltihapların oluşmasının diğer sebebi ise bazı ilaç tedavileri ve antibiyotikler olabilir.

Vajinal Akıntının Belirtileri

Vajinal iltihabın belirtileri ise genelde adet öncesi ve sonrası oluşan akıntının sürekli devam etmesidir. Adet öncesi yoğun şeffaf bir akıntı, adet sonrasında ise bu akıntının daha akışkan hale gelip devam etmesi normaldir. Ancak bu akıntı sarımsı veya yeşilimsi bir hal alırsa ve buna ek olarak koku, kaşıntı, tahriş ve ağrıda eklenirse kesinlikle bir uzmana gidilmelidir. Tedavi edilmeyen vajinal iltihaplar kısırlık ve üreme sistemi kayıplarına neden olur.
Doktorlar genelde antibiyotik tedavisi ve bununla beraber bölgeye uygun kaşıntıyı giderici banyolar verebilir. Vajinal iltihaplar için bitkisel yöntemler sayesinde de kronikleşmeden tedavi etmek mümkündür.

Vajina İltihabını Geçiren Bitkisel Yöntemler

Vajina iltihabı bitkisel yöntemlerle geçirmek mümkün peki vajinal akıntıyı geçiren bitkisel yöntemler nelerdir, vajina iltihabı nasıl geçer, genital bölgede iltihap nasıl geçer sorusuna verilecek cevap bitkisel ve doğal yöntemlerdir. İşte vajina iltihabını geçiren bitkisel yöntemler;Vajina İltihabını Geçiren Bitkisel Yöntemler

 •  Sarımsağın anti bakteriyel ve anti septik özelliği vardır. Genital bölgeye is direkt olarak sarımsak sürmek can yakıcı olur. Bunun önüne geçmek için; 1 çorba kaşığına denk gelen sıvı E vitaminini 1 diş sarımsağı ezerek ateş üzerinde içinde eritilir. Süzülüp soğutulduktan sonra da bölgeye uygulanır. Günde 2 kez 10 dakika bölgede tutularak ılık su ile durulanır. Sarımsakla yapılabilecek diğer bir tarif ise; 1 çay kaşığı sarımsak suyunu 2-3 kaşık yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Bölgeye sürerek bir süre kalmasını sağlayın. Tampona emdirilip kullanılması daha etkili olacaktır. Sarımsağın etkisini hemen görmek için; büyük bir diş sarımsağı gazlı bir beze sarın. Soyarken üzerinde çizik olmamasında daha sonra yanma olmaması için dikkat edin. Gazlı beze sarıldıktan sonra ise bir ip yardımıyla sıkı sıkı bağlanmalıdır. 6 gece boyunca vajinan girişine konulup sabah alınmalıdır.
 •  Elma şırası sirkesi genital bölge florasını yenilenmesini sağlar. İltihabın oluşmasına neden olan PH dengesizliğini ve bunun getirdiği bakteri ve mikropları öldürür. Vajinal iltihaptan dolayı koku ise azaltır. Eşit miktarda birbirine karıştırılan içme suyu ve elma şırası sirkesini günde 2 kez bölgeyi yıkamak için kullanın birkaç gün içinde etkisini gösterecektir.
 •  Hormonal dengesizlikten dolayı oluşan vajinal iltihapların en iyi ilacı çemen otu tohumudur. Östrojen ve PH seviyesini düzenler. Çemen otu tohumunu kullanırken hem içerek hem de bölgeye sürmek gereklidir. İçmek için; 1 bardak suda 1 çay kaşığı çemen otu tohumunu bir gece boyunca suda bekletin. Sabah tohumları süzüp içine bir çay kaşığı bal katarak aç karnına tüketin. Vajinal banyo için ise; 3 çay bardağı suda 2 çay kaşığı çemen otu tohumunu yarım saat kaynatın. Süzüp, soğutulduktan sonra bölgeyi yıkayın. Günde 3-4 kere şikâyet azalıncaya kadar küre devam edin

Vajinal Akıntıyı Geçiren Bitkisel Öneriler

 1.  Diğer etkili olan bir yöntem ise soğan kürüdür. Bir adet kuru soğanı dört eşit parçaya bölüyoruz. 2 bardak içme su ile birlikte bir tencerenin içine koyuyoruz. Ateş üzerinde kaynatılarak soğutulduktan sonra sabah ve akşam içilmelidir. Adet bittikten 1 hafta sonra içilmeye başlanmasını yararının çabuk görülmesini sağlar.
 2.  Vajinal yıkama yapılan bir tarif ise; ince kıyılmış 4 çorba kaşığı meşe kabuklarını 3 litre içme suyunun içine katarak 4 saat kadar bekletiyoruz. Az ısıtılarak ya da küvetin içindeki suya katarak 20 dakika kadar genital bölgeyle teması sağlanmalıdır.Vajinal Akıntıyı Geçiren Bitkisel Öneriler
 3.  Ardıç vajinal iltihabı kurutmayı sağlayan bir bitkiler sınıfındandır. 2 bardak içme suyunun içine 2 çorba kaşığı ardıç koyarak kaynatın. Buhar çıktığı zaman vajinal bölgenin üzerine gelmesini sağlayın.
 4.  Karbonatın her türlü mikroptan arındırma ve dezenfektan özelliği bilinmektedir. Kaynayan 1 litre içme suyuna 1 çorba kaşığı karbonat atıp, içinde çözülmesini sağlayın. İster yanınızda her yere götürebilecek şekilde bir pet şişeye koyun, ister çıkan buhara genital bölgenizi temas ettirin. Sonuç kesinlikle tatmin edicidir. Ortamın PH ını düzenlediğinden iltihaba yakalanmadan da önce kullanılabilinir.
 5.  Vajinal iltihap tedavisinde kullanılan narın hem kabuğu hem de meyvesi çok faydalıdır. Hergün 1 bardak nar suyu içmek, içerden bağışıklığı kuvvetlendirip ayrıca antioksidan özelliğini ortaya koymasına yarar. Kurutulmuş nar kabuğu ile yapılan vajina yıkama solüsyonunu yapmak için; bir narın kabuğunu kurutmak gereklidir. Daha sonra bunu rondoda toz haline getirilir. 1 yemek kaşığı toz nar kabuğunu 1 bardak içme suyu ile karıştırılır. Bu karışım ile vajina düzenli olarak yıkanmalıdır.

Vajina Temizliğini İhmal Etmeyin

 • İncirin birçok hastalığa iyi geldiği yüzyıllardır bilinmekte ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Toksinleri atan, iltihabı çözebilen bir etkisi vardır. Hem yiyerek hem de vajinal yıkama yapmak için tariflerini mutlaka denemelisiniz. Yemek için; 2-3 kuru inciri bir gece, büyük bir bardak suda bekletin. Sabah bu su ile yumuşayan incirlerle birlikte karıştırıp, aç karnına tüketin. Vajinal yıkama suyu için; banyan ağacı ve incir ağacı kabuklarından eşit miktarlarda alarak öğütün. 1 yemek kaşığı bu öğütülmüş tozu 2 bardak suyun içine katarak karıştırın. Bu su ile sabah akşam yıkamayı gerçekleştirin.
 • Altın mühür bitkisi çok güçlü bir antibiyotiktir. İltihabı çok çabuk söktürür. Bağışıklığı kalkındırır. Çay olarak tüketilmesi gerekir. İçine ekinezya katılması etkisini katlayacaktır. 1 su bardağı kaynayan suya 1 çorba kaşığı atılarak 10 dakika demlendirilmesi yeterli olacaktır.
 •  Vajinal iltihaptan korunmak için uçucu yağların etkisi çok önemlidir. Küvetteki suya, günlük pedlere damlatılan birkaç damla lavanta yağı yeterli olacaktır. İltihaba yakalandıktan sonra ise çay ağacı yağı, adaçayı ve papatya yağı kullanılarak yapılan yıkamalar öneriliyor.Vajina Temizliğini İhmal Etmeyin
 •  Lahana yaprağından yapılan genital bölge yıkama suyu vajinal iltihabı ve kaşıntıyı giderici özelliktedir. 1 litre suyun içine ince ince kıyılmış 1 avuç lahana yaprağı koyulup kaynatılır. Sarımsı su elde edilinceye kadar işleme devam edilir. Soğuduktan sonra süzülerek sabah ve akşam genital bölge yıkanır.
 • İçilerek bağışıklığı kuvvetlendiren aynı zamanda iltihabı söktürmeye yarayan tarif ise; taze tere otunu rondodan geçirip suyunun çıkmasını sağlayın. Sık gözlü bir süzgeçten ya da tülbentten geçirerek posasından arındırın. Günde 3 kez bir bardak suyu içine 5-6 damla koyarak tüketin.

 

Kadınlar için özenle hazırladığımız bu yazımız umarım yararlı olmuştur. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder, kadınsal sağlık konusu ile alakalı  Vajina İltihabı için Bitkisel Yöntemler yazıma da göz atmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close