İltihaplar

Vajina İltihabı Nedir ve Neden Oluşur?

Vajina İltihabı Neden Olur,Vajinal İltihabın Belirtileri Nelerdir,Vajina İltihabı Hamileliğe Engeller mi?,Vajina İltihabı Tedavisi

Vajina iltihabı, bir diğer adı ile  Vajina akıntısı’na sebep olan çeşitli nedenler vardır. Bunlardan başlıcaları ise; mantarlar, bakteriler ve parazitlerdir. Diğer sebepleri ise alerji, derinin iltihap dışı oluşabilecek tahrişlerden dolayı kaynaklanabilir. Vajinanın dış kısmında olan iltihaba vajinit denir. Bulaşma yolu genellikle ise cinselliktir. Cinsel hayat ile bulaşmayan türleri de vardır.

Vajina İltihabı Neden Olur

Bayanların sıklıkla sorduğu soruların başında gelen vajina iltihabı hamileliğe engelle mi, vajina iltihabı nasıl gider, vajina iltihabının tedavisi, vajina iltihabı nasıl geçer, vajinal akıntı nasıl tedavi edilir sorularına cevap vermeden önce vajina iltihabı neden olur sorusuna cevap vermek istiyorum…

Vajina İltihabı Neden OlurKadın genital sisteminin kendi ortamının PH ının asidik olması ve floraya ait organizma oranının bozulmasından dolayı da olabilir. Organizma deyince akla hep zararlı türler gelse de vücut genelinde dışarıya açılan yerlerde yararlı organizmalar yaşar. Ağız, burun, bağırsak gibi yerlerin kendilerin ait sıvıları içinde bulunurlar. İçinde yaşadığı ortamın kendi bağışıklık sistemini oluştururlar. Zararlı olan organizmaları ise uzak tutarlar. Vajinal florada da bu şekilde organizmalar bulunmaktadır.

Üreme sisteminin dışarı açılma yeri olduğundan, burayı korumak için görevli organizmalar için ise salgılar oluşturan şey hormonlardır. Vajinada yararlı bakteriler arasından yer alan laktobasiller ise Ph değerini ayarlayarak ve düşük kalmasını sağlar. Antibiyotik kullanımı ve çeşitli ilaçlar bu bakterileri etkileyebilir. Bu sayede de zararlı tüm organizmalara vajina açık hale gelebilir. Ayrıca vajina hijyeni ne dikkat etmeyerek de floranın PH ı değişebilir. İntima temizliği için özel üretilmiş ürünler ya da sadece su ile temizlik yapmak gerekir. Elleri yıkamak içim kullanılan sabun ya da duş jelleri de vajinanın dengesini bozmakla birlikte yararlı organizmaları yok etmektedir. Günde 1 kere intima temizliği uygun jellerle yapılmalıdır. Her tuvalete girildiğinde ve özellikle adet dönemlerinde vajinal temizlik su ile yapılmalıdır. Çünkü adet dönemlerinde oluşan ortam mantar ve bakteri üremeye çok elverişli olur. Bayanlar genelde yılda 1-2 kez vajinal iltihaba yakalanmaları ise kabul edilebilir sınırlar içindedir.

Vajinal İltihabın Belirtileri Nelerdir

Vajinal iltihabın belirtileri arasında vajinal akıntı görülür. Normalde vajinanın kendine ait bir salgısı vardır. Bu salgı hormonlar ve vajinaya korumakla görevli olan organizmalar tarafından birlikte salgılatılır. Genelde adet görmeden önce yoğun kıvamlı, adet bittikten sonra ise daha sıvı ve kokusuz bir akıntının varlığı normaldir. Eğer bu akıntıya koku, kızarıklık ve kaşıntı eklenirse uzman bir doktora gidilmesi tavsiye edilir. Kaşıntının yoğun olduğu yer dış bölgedir. Bu yüzden hassas olan bu bölgeyi kaşımakla beraber tahriş ve ödem ortaya çıkar. Günlük yaşamı etkiler. Diğer belirtileri ise cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrar yaparken yanmadır.

Vajinal İltihabın Belirtileri NelerdirVajinal iltihabın teşhisinde ise son derece kolaydır. Basit bir jinekolojik muayene sonucu uzman doktor tarafından saptanır. Ayrıca boğaz kültürlerinde olduğu vajinadan kültür alınıp iltihabın çeşidi ve nedeni bulunabilir. Bu sonuçtan yola çıkarak, iltihapla ilgili ya da değil, yani altında yatan nedene göre antibiyotik ve ilaç tedavisine başlanır. Genelde cinsel yolla bulaşabilen iltihaplar olduğu için partnerde tedavi edilmelidir. Yoksa iltihap kendini tekrarlar. Eğer hamilelik sırasında oluşmuşsa, yine uzman doktor tarafından belirlenen, bebeğe zarar vermeyecek şekilde olan antibiyotikler kullanılmalıdır. Bebeğe zarar verir endişesiyle tedavi edilmezse; erken doğum ve plasentanın su kaçırmasına neden olur. Kendini tekrar eden iltihaplar ise daha yoğun ilaç tedavisi uygulanır. Mantarlardan dolayı oluşan iltihaplar ise eş tedavisi gerektirmez. Çünkü genital bölgesinin PH ve florasının bozulmasından kaynaklı oluşmuştur.

Vajinal iltihaplar tedavi edilmezse oluşabilecek sonuçlar oldukça ciddidir. Rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar ve karna doğru ilerleyebilir. En kötü ise durum ise yaygın karın içi apseler oluşturmasıdır. Bu durumdan sonra da tüm üreme sistemi, yumurtalık ve rahim alınır. Diğer durum önem teşkil eden durum ise; yumurtalıklara giden kanallar diğer adıyla yumurtalık tüplerinin içinde bulunan tüylerin yapısını bozar. Hamileliğin mümkün olamayacağı, kısırlık nedeni olur.

Vajina İltihabı Hamileliğe Engeller mi?

Vajina İltihabı Hamileliğe Engeller mi?Vajinada oluşan akıntı yani vajina iltihabı gebe kalmayı engeller mi, iltihap kısırlık yapar mı, vajina akıntısı hamileliğe engel mi, sorularına genelde çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar sıklıkla cevap aramaktadır. Vajinal akıntısı olan kişi genel olarak uzun süreli antibiyotik kullandıktan sonra, şeker hastalarında yada gebelik esnesında sıkça karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Vajina iltihabı, vajinanın sağlıklı ortamını bozarak spermlerin canlı kalma sürelerini düşürürken, bir yandan da spermlere tutunarak bunların hareketini kısıtlar.

Günümüzde vajinal enfeksiyonları mantar önleyici ilaçlarla kolaylıkla tedavi edebilmektedirler. Bakterilerin sebep olduğu vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar spermleri kısıtlayıp döllenmeyi engelledikleri gibi, düşük riskinide artırmaktadırlar.

Kadınlarda kısırlığa neden olan bir diğer enfeksiyon ise klamidya enfeksiyonudur, bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşmaktadır. Klamidya enfeksiyonu sarı renkte, kokusuz akıntı ve cinsel birliktelik sırasında ağrı ile kendini belli eder, bazı hastalarda ise hiç bir belirti göstermeden devam eder.

Vajina İltihabı Tedavisi

Vajina İltihabı TedavisiDüzenli şekilde kontroller çok önemlidir. Özellikle çocuk düşünen çiftler akıntının sebebi mutlaka bulmalı ve gerekli tedaviye mutlaka başlamalıdır. Ayrıca vücut hijyenine çok dikkat edilmelidir, pamuklu iç çamaşırı kullanmalısınız, dar ve sentetik kıyafetli kullanmamalıyız.

Yazımın sonuna gelirken şöyle bir toparlama yapmak istiyorum. Vajina iltihabı nedir, neden olur, vajina iltihabın belirtileri nelerdir, vajina iltihabı hamileliği engeller mi , vajina iltihabından kurtulmak için ne yapmamız gerekiyor sorularına cevaplar aradım. Vajina iltihabı diğer adıyla vajina akıntı bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir.

Yazımında tamamında vajina iltihap yani vajina akıntısı hakkında çok detaylı bir çalışma gerçekleştirdim.  Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımızın da yardımcı olacağını umuyoruz. Acil şifalar dileriz.

Vajina İltihabı için Bitkisel Yöntemler

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close