Sancılar

Varikosel Sancısı

Varikosel Nedir?, Görülme Sıklığı, Varikosel Sancısı, Varikosel Muayene, Varikosel Tedavisi

Siz değerli okurlar için Varikosele bağlı sancılar hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda varikosel nedir, görülme sıklığı nedir, varikosel ağrısının sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorularına cevaplar aradım. Varikosel sancısı yaşayanlar bilir oldukça sıkıntılı bir sağlık problemidir. Bu sağlık probleminin belirtilerini yaşadığınız an mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktorun izleyeceği tedaviyi sapmadan uygulamak en doğru olanıdır. İyi okumalar dilerim.

Varikosel Nedir?Varikosel Nedir?

Hastalığın kavramsal anlamı, testislere giden toplar damarlarda görülen genişleme ve buna bağlı olarak kan akışındaki geri kaçışa denir. Halk diliyle testislerde meydana gelen varisleşme olarak adlandırılabilir. Rakamlara bakıldığında varikoselin %85 oranında sol testiste, %15 oranında ise sağ testiste olduğu görülmektedir. Sağ testiste görülen varikosel, diğer organlardan kaynaklı olabilir. Bu yüzden diğer organların tetkike tutulması gereklidir.

Hastalığın ilk evrelerinde nadiren ağrı dışında farklı bir belirti görülmezken, ilerleyen evrelerinde testislerde şişkinlik, sperm yapımında ve hareketinde bozukluk görülebilir. Bu aşama da geçildikten sonra testislerde küçülme ve testosteron üretiminde azalma gözlemlenebilir.

Görülme Sıklığı

Sperm testinde sperm sayısı ve hareketi normal düzeylere göre düşük çıkan bireylerin %25- %30’u varikoseldir. Kulağa ilginç gelse de sperm sayısı ve hareketi normal olan ve çocuk sahibi olmuş bireylerde de varikosel görülme ihtimali bulunmaktadır.

Varikosel Sancısı

Varikosel ağrısı testiste yaşanan oldukça sıkıntılara yol açan künt nitelikte kendi belli eden samcıdır. Varikosel ağrısı genelde kasık bölgesinde ve testiste yaşandığı gibi zaman zaman bacağa doğru da vurabilir. Varikosel ağrıları ağrı kesicilerle bir miktar bastırılabilir. Hissedilen ağrı farklı rahatsızlıkların belirtisi olarak anlaşılabilir. Testis ağrısı çeken bir hastada varikoseli varlığının yanında;

  1. Fıtık
  2. İdrar yolu veya mesaneye düşmüş ürener sistem taşları (böbrek taşları)
  3. Testis damarsal yapısının kendi etrafında dönerek kanlanmaya neden olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Varikosel Muayene

Varikosel şüphesi bulunan bireyin testislerine giden damarların ve sinir yapısının elle muayenesi literatürde en çok yer kaplayan muayene çeşididir. Ultrason ile de bir muayene yapılma ihtimali mümkün ise de, elle muayene sonrası çıkmayan varikoselin ultrasonda çıkması sonrası bir tedavi, ameliyat önerilmemektedir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel cerrahi operasyonlarla tedavi edilen bir hastalık türüdür. Gözle ya da mikroskop yardımı ile toplardamarlar birbirlerine bağlanır. Mikroskop kullanılması ameliyatın daha dikkatli yapılmasını sağlamaktadır.

Söz konusu ameliyat mikro cerrahi yöntemi ile başarılı bir şekilde yapılırsa sağlıklı sperm sayısında %50-%60 arasında bir artış gözlemlenebilir. Ameliyatın döllenme ve gebelik açısından faydalı olduğu tıp bilimi açısından henüz tam kabul edilmiş bir gerçeklik değildir.

Her ne kadar çiftlerin bebek istemeleri nedeniyle varikosel ameliyatı gibi sonuçlarının 6 ay sonra ortaya çıkan bir ameliyatı değil de tüp bebek yöntemini seçmeleri daha mantıklı gözükse de erkeğin sağlığı açısından varikosel ameliyatı daha öncelikli olmalıdır.

 

Yazımız burada sona ermektedir. Bu gibi rahatsızlıklarda mutlaka öncelikli olarak doktorunuza danışmayı unutmayınız. Hastalarımıza acil şifalar diler, konumuzla alakalı olarak da aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

Hamilelikte Kasık Sancısı

Kasık Sancısı Prostat Kanseri Belirtisi Olabilir

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close