Sancılar

Yalancı Doğum Sancısı

Yalancı Doğum Sancısı, Yalancı Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?, Yalancı Doğum Sancılarının Belirtileri, Yalancı Doğum Sancısı İle Gerçek Doğum Nasıl Ayırt Edilir?, Yalancı Doğum Sancısı, Yalancı Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?, Yalancı Doğum Sancılarının Belirtileri, Yalancı Doğum Sancısı İle Gerçek Doğum Nasıl Ayırt Edilir?

Siz değerli okurlar için yalancı doğum sancısı hakkında bir yazı hazırladım.Yazımda yalancı doğum sancısı nedir, neden olur, nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir, gerçek doğum sancısından nasıl ayrılı gibi sorulara cevaplar aradım.Yalancı doğum sancısı doğum zamanı mı geldi şeklinde sorular sordurtan sancılardır. Bu sancıları engellemenin de belli yolları vardır. Bu  noktada da sizlere faydalı bilgiler aktardım.İyi okumalar dilerim.

Yalancı Doğum Sancısı

Gebeliğin son ayları artmaya başlayan sancılar anne adaylarını sıklıkla heyecanlandırarak  “acaba doğum mu yapıyorum”  düşüncesi ile acil şekilde eşini ve doktorunu sıklıkla aramaktadır, genel olarak yaşanan bu duruma yalancı doğum sancısı diğer adı ile Braxton Hicks kasılmalı denilmektedir. Hamileliğin genelikle son 3 ayında kasılmalar ile kendini belli ederek anne adaylarını heyecanlandırmaktadır.

Yalancı Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Yalancı Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?Anne adayı kişiler yalancı doğum sancılarını hamileliğin ortalarına hissetmezler şiddetin az olması sonucu genel olarak farkına varılmaz, ama bazı anne adayları  gebeliğin ortalarında çok nadir olarak hissettiği bilinmektedir. Hamileliğin ortalarını geçip dönem ilerledikçe bu kasılmalar hissedilmeye başlar ve kasılmalar artmaya başlar. Yalancı doğum sancılarında bilinen bir durum ise kasılmalar seyrek, düzensiz, genel olarak ağrısızdır. Bazı durumlarda bu kasılmalar erken doğum ile karıştırmaktadır. Gebeliğin son haftasında kasılmalar daha sık ve şiddetli olur. Yalancı doğum sancısında rahim ağzında değişiklik olmaz iken gerçek doğumda kasılmalar rahim ağzının yumuşamasına ve açılmasına yardımcı olur.

Yalancı Doğum Sancılarının Belirtileri

Sizlere şimdi gerçek doğum sancısı ile yalancı doğum sancısı arasındaki farklardan bahsetmek istiyorum, bazı püf noktalarını bilerek yaşadığınızın yalancı doğum sancısı yada geçek doğum sancısı olduğunu anlayabilirsiniz.

  • Yalancı doğum sancıları kesin olarak düzensiz aralıklarla olur. Süresi ise ortalama 15 saniye sürer. Hafif ağrılıdır hatta bazen ağrıda olmaz. Gerçek doğum sancısında ise sancı düzenli aralıklarla gelir, şiddeti ise devamlı artar, ağrılı ve sıkıntılı bir durumdur.
  • Gerçek doğum sancılar ortalam olarak 50 ile 60 saniye kadar sürmekte ve rahimde açılma ve ağrıya neden olur.
  • Yalancı doğum sancılarında ağrı genelikle olmaz, sadece doğuma yakın dönemlerde karın bölgesinde hafif ağrılar olabilir.
  • Yalancı doğum sancısında rahim ağzı bu durumdan etkilenmez, ama gerçek doğum sancısında rahim ağzı açılmaya başlar. Rahim ağzında yumuşama ve açılma ilk belirtilerdir.
  • Yalancı doğumuda ağrı durur ve doğum olmaz. Gerçek doğumda ise asla ağrı durmaz ve işlem doğumla sonuçlanır.

Yalancı Doğum Sancısı İle Gerçek Doğum Nasıl Ayırt Edilir?

Doğuma çok kısa süre kala yalancı doğum ağrıları anne adaylarını telaşlandıracak şekilde ritmik, sık sık bazende ağrılı hatta doğum başladı şekilde hissetmemelerine neden olur. Ama burada dikkat edeceğiniz durum ise gerçek doğumda durum daha farklıdır gerçek doğum ağrısı daha sık, daha kuvvetli ve daha uzun sürer.

Yalancı Doğum Sancısı İle Gerçek Doğum Nasıl Ayırt Edilir?

Eğer yalancı doğum ağrıları sizi rahatsız ediyorsa yapmanız gerekenler:

  • Bulunduğunuz pozisyonu değiştirin.
  • Ilık su ile düş alıp rahatlayabilirsiniz.
  • Mutlaka su içmelisiniz kasılmalar bazen susuz kalıncada gerçekleşir.
  • Rahat ve derin nefes egzersizleri yapın.
  • Yürüş yapmayı ihmal etmeyin

Yukarda saydıklarımı uygularsanız yalancı doğum sancılarınız durmaz ama kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Unutmayın yaşadığınız kasılmalar gerçek doğum sancı ise ne yaparsanız yapın ağrı ve kasılmalar geçmez zamanla şiddetlenerek artar.

Yalancı Doğum Sancısını Engellemek

Yalancı doğum sancıları sıkça yaşanan bir durumdur ve anne adayları için sıkıntılıdır. Önlem almak için mutlaka doktorunuza bu durumu anlatmalısınız. Şekerli gıdalar, taze meyve suları, özellikle bol bol su tüketimi çok işe yaramaktadır. Susuz kalmak yalancı doğum sancılarının artmasında çok etkilidir. Ayrıca sol tarafa yatıp bacaklarınızı karnınıza doğru çekilmesi sancının azalmasında etkilidir. Ağrılar çok sık oluyorsa ve çok sık tekrarlanıyorsa bunu doktorunuza mutlaka bildirin.

 

Yazımı burada sona ermektedir fakat yazımızla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Şimdiden acil şifalar dileriz.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Doğum Sancısı Belirtileri

Normal Doğum Sancısı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close