Sancılar

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Gaz Sancısı Neden Oluşur,Gaz Sancısı Nedenleri,Gaz Sancısı Belirtileri,Gaz Sancısına Ne İyi Gelir,Doğal Yollarla Gaz Sancısı Geçirme

Siz değerli okurlar için Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer hakkında bir yazı hazırladım.Yazımda Gaz sancısı neden olur , nasıl oluşur , belirtileri nelerdir , nasıl tedavi edilir , gaz sancısına ne iyi gelir , ne geçirir gibi sorulara cevap aradım. Gaz sancısını yaşamayan bir kimse yoktur sanırım. Gaz problemi tüm insanlarda karşılaşılabilecek ki bazı kişilerde önemli sancılara sebep olan bir problemdir.

Gaz Sancısı Neden Oluşur

Yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer; Vücudumuzda çeşitli yollardan biriken fazla biriken gazlar rahatsızlık yaratır. Aslında bu gazlar normalde tüm sistemin içinde her zaman belirli bir oranda yer alır. Yemek yerken veya konuşurken bile ağız yoluyla içeriye hava girer. Özellikle çok hızlı yemek yiyen ve çiğnemeden yutmayı alışkanlık hale getirmiş insanlarda gaz sancılarından sıklıkla şikayetçi olurlar. Sigara içenlerde, pipetle içecek tüketenlerde, ağza uygun olmayan protez diş kullananlarda, hareketsiz bir yaşamı olanlarda, sakız çiğneyenlerde, yemek üzerinde hemen uyuyanlarda gaz problemi daha sık görülmektedir..

Gaz Sancısı Neden OluşurÇeşitli bağırsak sorunları, lifli gıdalar, yağlı yiyecekler, özellikle yağda kızartılan herhangi bir yiyecek, gazlı içecekler, süt ve süt ürünleri, yüksek oranda şeker içeren yiyecekler ve içecekler, baklagiller en çok bilinen fazla gaz meydana getiriciler arasındadır. Gaz oluşmasını sağlayan enzimlerin farklılığı ve oranı insandan insana değişebilir. Hatta belirli yaş aralıklarında bile, gaz yapan veya yapmayan yiyecek ve içecekler bakımından, kişisel olarak farklılık gösterebilir. Örneğin yaş artıkça vücutta laktozu sindiren enzimlerin azalması yüzünden yaşlılarda süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi daha çok gaz meydana getirdiği belirlenmiştir. Bu yüzden kişilere gaz yapan yiyecekler ve içecekler çeşitli ve farklıdır.

Gaz Sancısı Nedenleri

Sindirimin ağızda başladığını, mide ve en son bağırsakta devam ettiğini unutmamak gereklidir Sindirimden sorumlu olan bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin, mide de yeterince sindirmeden geçen besinlerden dolayı fazla çalışması sayesinde de, yemek yedikten 2-3 saat sonra da gaz meydana gelebilir. Ayrıca genel yaşamın bir parçası streste gaz sancısı neden olur. Çoğu zaman anüsten ya da ağız yoluyla dışarı atılarak rahatlanır. Fakat dışarı çıkarılmazsa kalp krizine varan çok ciddi durumlarla karşı karşıya gelinebilinir.

Gaz Sancısı Belirtileri

Gaz çıkarmak topluluk arasında ayıp karşılanır. Gaz çıkarma ihtiyacı gelince tutmak da en az içeride kalması kadar tehlikelidir. Bu gibi durumlarda tuvalete giderek hemen gelen gazı vücuttan uzaklaştırmak gereklidir.

Gaz sancısının en belirgin göstergesi karında ve midede şişlik ve gergiliğin yanında, ağrıdan da öte gelişen gidip gelen kramplardır. Bunun yanında midenin çok dolu olduğu hissi verir.

Gaz Sancısına Ne İyi GelirGaz Sancısına Ne İyi Gelir

Gaz sancısı nasıl geçer, gaz sancısını geçiren bitkisel yöntemler, gaz sancısına ne iyi gelir sorusuna cevap vermek gerekirse;

  • Gaz sancısının azar azar yokladığını hissettiğinizde vücut sıcaklığında olan bir bardak su içmeniz, ileri ki saatlerdeki olacak sıkışmayı engelleyecektir.
  •  Şiddetlenen sancılar için ise; ılık olan bir bardak suya eklenen 1 kahve fincanı elma sirkesi en çok yarar görülen reçeteler arasındadır. İçerken aralıklı olarak, yudumlayarak tüketilmelidir.
  •  Defne yaprağı ile demlenen çay ise gaz sancıları için oldukça etkilidir. Kaynayan suya atılan 1-2 defne yaprağının 6-7 dakika kaynatmak yeterlidir.
  •  Tadı çok sevilmese de rezene çayı da ister bebeklerde istenirse büyüklerde güvenle kullanılabilecek bir reçetedir. İçine bal, portakal ya da mandalina kabuğu konula bilinir. İçerken mutlaka tüm rezene bitkisi süzülmelidir. 5 dakika kaynayan suda bekletilmesi yeterlidir. Rezeneyi tohum olarak satın alırsanız, 1 çay kaşığı çiğneyerek tüketmek gaz sancısını hemen yok eder.
  •  Her yaş grubunda insana rahatlatıcı etkisiyle bilinen papatya çayı, gaz sancılarını sonlandırmak için kullanabileceğiniz bir içecektir. Kaynayan bir fincan suya 2 çorba kaşığı kurutulmuş papatya atmak yeterlidir.

Doğal Yollarla Gaz Sancısı Geçirme

  •  Taze olarak alınarak, çayı yapılan zencefil etkili bir gaz söktürücüdür. 1 fincan kaynayan su için 5 ince dilim zencefil yeterli olacaktır. Fincanın içince üzeri kapatılarak demlendirilmelir. 1 çay kaşığı balı çay ılındıktan sonra eklenmelidir.
  •  Çok eskilerden beri bilinen su içine katılan soydum bikarbonat ise özellikle mide gazları için dengeleyici ve fazlasını atmak içinde yaralı bir yöntemdir. Ilık suya atılan 1-2 çay kaşığı karbonat yani cep sodası yeterli olur.
  •  İnce bağırsakta oluşan gazları gidermek için özellikle yemeklerden 2-3 saat sonra oluşan sancılar buna işarettir limon suyu adeta şifa kaynağıdır. Gün içinde hep gaz sancısı çekenler sabah uyanıldığında içmek gazların oluşmasını engeller. Yarım bardak ılık suya yarım bardak taze sıkılmış limon suyu eklenmelidir.
  • Doğal Yollarla Gaz Sancısı GeçirmeNane çayı ise spazmı çözmenin yanında gazı vücuttan kolayca atmanızı sağlayacak etken maddeler içerir. Kaynayan 1 fincan suya kuru olan naneden 2 tatlı kaşığı, eğer taze nane varsa bir dal koyarak demlendirilmelidir. Süzülerek içilmelidir. Taze naneden direkt olarak yiyebilirseniz etkini daha uzun sürede olsa da gösterir.
  • Çok sık gaz sancısı ile karşı karşıya kalıyorsanız yani ne yesem gaz yapıyor şeklinde bir şikâyetiniz var ise mutlaka prebiyotik bakteriler içeren yoğurtlardan düzenli olarak tüketmelisiniz. Bağırsak ve sindirim florasını düzenlerken, gaz sancılarının azaldığını ve normal olarak gaz çıkışının oluştuğunu fark edeceksiniz. Doğal olarak satın alacağınız kefir ise tüm sistemi dengelemek için birebirdir.

Geçmeyen gaz sancısı ateş, göğüs ve sırt ağrıları gibi semptomlar eklenirse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Gaz sancıların bazen de sindirim sistemi hastalıklarının habercisidir. Bunun için de ayrı ayrı tetkikler ve değerlendirilmeler yapılmalıdır.

Yazımızla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Şimdiden acil şifalar dileriz.

Mide Gazı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Gaz Sancısı

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close