İltihaplar

Yumurtalık (testis) İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık İltihabı,Yumurtalık (testis) İltihabı Sebepleri , Yumurtalık İltihabı Tedavisi Nasıl Olur?

Siz değerli okurlar için yumurtalık iltihabı belirtileri ve tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Farkına vardıysanız iltihaplar konusunda tüm yazılarımı belirtileri ve tedavileriyle birlikte inceliyorum. Bunun en önemli sebebi şu ki bu problemlerle karşılaşmayanlar zaten bu konuları araştırmıyorlar. Umarım bu konuda doğru düşünmüşümdür. İyi okumalar.

Yumurtalık İltihabı

Erkeklerde bir diğer adıyla testis iltihabı olarak bilinen yumurtalık iltihabı, erkeklerde genellikle idrar yolu ile dışarı atılan sıvı esnasından sonra meydana gelebilmektedir. Yumurtalık iltihabı “pelvik enfeksiyon” olarak da bilinir. Buna dayalı olarak belirtileri arasında en yaygın faktörler olan yüksek ateş, kusma ve şişkinlik gibi sorunların seyir etmesi görülmektedir. Bu durum kadınlarda ise genellikle üreme sistemine bağlı olarak veya genital yollar ile enfeksiyona maruz kalınmış durumlardan ötürü meydana gelebilmektedir. Buna bağlı olarak oluşan bakteriler kadında rahim ağzından ve vajina genital bölgesinden izlenilen yol ile yumurtalık ve fallop tüpleri adı verilen alanına ulaşarak burada salgılama yoluyla kısa sürede iltihaplanmaya yol açmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda doktorlar yumurtalık iltihabı teşhis koyarak hastaya en uyumlu olacak şekilde tedavi uygulamasını başlatmaktadır. Yani yumurtalık iltihaplanması hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, yaygın bir iltihap türüdür.

Yumurtalık iltihabı sürecinde, iltihaplanma durumu genital bölgeye yakınlığı ile bilinen vücut bölgelerine de bulaşabilmektedir. Oldukça can sıkıcı ve can yakıcı bir vaka olan bu rahatsızlık önlemi alınmadığı takdirde, çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Bunun için erkenden ve zamanında tedavi olunarak bu sorunun büyümesini engelleyeceğiniz gibi, aynı zaman’da var olan iltihabında iyileşme sürecine büyük katkıda bulanarak sağlığınızı koruyacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Yumurtalık iltihabının en belirgin nedeni ise cinsel ilişki esnasında bulaşmasıdır.

 

Yumurtalık (testis) İltihabı Sebepleri 

Bu rahatsızlıkların başında gelen en önemli faktör klamidya veya diğer adıyla gonore (bel soğukluğu) adı verilen cinsel yollar ile bulaşmakta olan enfeksiyon türüdür. Bu etken özellikle de kadınlarda daha çok kendini göstermekle tanınan enfeksiyon türleri arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık kadınlarda belirtili veya belirtisiz bir şekilde enfeksiyon mikroplarının belirli yollarla iltihaplanacak alana girmesi sonucu meydana getirmesidir. Bu durum kendini 2-3 gün içerisinde gösterebileceği gibi, hastanın direncine bağlı olarak bu süre 1-2 haftada da gösterebilmektedir. Pelvik inflamatuarın kendini aynı zaman’da cinsel yollarla bulaştırdığı kanısı da oldukça yüksek bir faktörel enfeksiyon olarak da kendini gösterebilmektedir.Rahim enfeksiyonu belirtileri

Pelvik, cinsel ilişki hayatı olan her bayanda kendini gösteren önemli faktörler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu durum 25 yaş altı bayanlarda daha çok görülmesi ile birlikte aynı zaman’da bu yaş atı kadınlarda ciddi sorunların daha fazla artabileceğini de unutmamak gerekmekte. Bu rahatsızlığa en çok maruz kalan kişiler, genellikle birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşayan kadınlarda sıkça görülen bir durumdur. Bu kişiler Pelvik inflamatuar enfeksiyonuna en yakın olan kişiler olarak ta tanımlanmaktadır.

Yumurtalık İltihabı Tedavisi Nasıl Olur?

Yumurtalık yani testis iltihabının tedavisi, hastalığın derecesine göre farklı şekillerde yapılır. Yani tedavinin tek ve kesin bir yöntemi yoktur. Tedavi dört farklı şekilde ilerleyebilir. Doktorunuzun tavsiyeleri öncelikle bu iltihap türünü önleme şeklindedir. Tabii ki ilk amacımız bu hastalığa yakalanmamaktır. Ancak yakalandıysak işin sonu ameliyata kadar gidebilir. Genel olarak istirahat ve antibiyotik desteği ile yumurtalık iltihabını tedavi etmek mümkün olacaktır. Ancak bu noktada sizlere bir ilaç önermemiz doğru olmayacaktır. En doğru teşhis ve tedaviyi doktorunuzdan öğrenebilir, en doğru yönlendirme ve tedavi yöntemine bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Uyarı: Bu yazı tamamen bilgilendirme amacı taşımakta olup, herhangi bir tedavi yöntemi önermemektedir. Teşhis ve tedavi için daima size en yakın hekime başvurmanız gerekmektedir. İnternette yer alan bilgiler ile doktorunuza danışmadan bir ilaç veya tedavi yöntemini lütfen kullanmayın, uygulamayın.Yumurtalık üşütmesi

Yazımın sonuna gelirken bir toparlama yapmak istiyorum. Makalemde yumurtalık iltihabı nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, ne iyi gelir gibi sorulara cevaplar aradım. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıklı günler.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close