İltihaplar

Zencefil Yağı

Zencefil Yağı Nedir?, Zencefil  Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları, Zencefil Yağı Kullanımı

Genelde bir baharat olarak kullanılan zencefil ayrıca zencefil yağı olarak da kullanılmaktadır. Bu makalemizde sizlere zencefil yağının faydalarından bahsedeceğiz. Özellikle zencefil yağı ile iltihap ve ağrı durumlarınıza nasıl iyi geleceğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Zencefil Yağı Nedir?

Zencefil  yağı zencefil olarak bilinen Zingiber officinale bitkisinin kökünden elde edilir . Zencefilin  tuhaf keskin tadı, gingerol adı verilen akri bir bileşiğin varlığına atfedilebilir. Zencefilin sağlık yararlarının çoğu aslında gingerolün varlığından kaynaklanmaktadır.  Zencefil  ve zencefil yağı, koruyucu ve tatlandırıcı maddeler olarak kullanılır. Et ve kümes hayvanları gibi yiyecek maddelerini sindirmeye yardımcı olurlar ve et yumuşatmak için et reçetelerine sıklıkla eklenirler, böylece sindirimi kolaylaştırırlar. Ayrıca kış çaylarında fazlası ile kullanılmaktadırlar.

Zencefil  Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Zencefil YağıZencefil esansiyel yağı  yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bir uyarıcı olarak kullanılabilir ve anti-bulantı bileşikleriyle iyi bilinmektedir. Bu yüzden sağlığı, esenliği ve hatta yaşam kalitesini iyileştirmek için  zencefil  yağının  oldukça farklı faydaları ve kullanım alanları bulunmaktadır.

Tatlı zencefil esans yağının en büyük faydaları ve kullanımları şunlardır:

  • Mideyi rahatlatır ve hareket hastalığını azaltabilir .   Zencefil kökü içindeki bulantı önleyici özellikler mide semptomlarını hızlı bir şekilde hafifletebilir. Arabada seyahat ederken, tedirgin hissetmeye başladığınızda nefes almak için bir şişe tatlı zencefil  yağı alın ve koklayın.
  • Sindirim  sisteminizle ilgili sorununuz varsa,  zencefil  yağı rahatlama için doğal bir yoldur. Mide ve bağırsakla ilgili sorunları hafifletmeye, gazı azaltmaya ve hatta yemek yeme sorunu yaşayanlarda iştahı artırmaya yardımcı olur. Antiseptik olarak tatlı zencefil yağı, gıda zehirlenmesi ve bağırsak enfeksiyonları olanları tedavi edebilir.Vücuttaki iltihabı azaltır.
  • Zingibain,  zencefil  yağındaki maddelerden biri, doğal bir anti-enflamatuar olarak kabul edilir. Bu kas ağrıları, artrit, baş ağrıları ve hatta migreni olanlarda ağrıyı azaltabilir. Eklem ağrısına sahip olanlar bölgeye nüfuz edebilen ve  zencefil  yağını bu kadar rahatlatıcı hale getiren ısınma özelliklerinden faydalanacaktır.
  • Solunum problemi tedavi etmek için doğal bir yoldur. Tatlı zencefil esansiyel yağı, doğal bir balgam söktürücüdür, bu da soğuk algınlığı ve grip mevsiminde boğaz ve akciğerleri rahatsız eden mukus ve balgamdan kurtulmada çok etkilidir. Ayrıca bronşit ve astım hastalarında nefes almayı artırabilir.
  • Zencefil  yağı yatıştırıcı ve rahatlatıcı, aynı zamanda erkek iktidarsızlığı ile mücadele etmek için doğal bir afrodizyak olarak çalışan uyarıcı özelliklere sahiptir. Bu aynı özellikler hem erkeklerde hem de kadınlarda stres, depresyon, huzursuzluk ve kaygıyı azaltabilir.

Zencefil Yağı Kullanımı

Kendini güçlendirme hissini arttırmak için kullanılan bir difüzör karışımı için 3 damla zencefil yağı, 2 damla bergamot yağı ve 2 damla limon yağı birleştirin ve dağıtın. Bu karışımın, zihinsel ve duygusal bir denge duygusu yarattığı da bilinmektedir. Zihni rahatlatan ve ruhu ferah tutan bir karışım için, zencefil, sardunya ve portakal  yağlarının her birini 2 damla birleştirin ve dağıtın.

Zencefil Yağı Mideyi RahatlatırMukus ve iltihaplanmayı azaltarak solunum yollarının tahrişi gidermek adına difüzöre uçucu yağların her birini 2 damla birleştirin: zencefil, çay ağacı , adaçayı ve okaliptüs. Bu karışım ayrıca stresi azaltır, hormonları dengeler ve alerjilerin semptomlarını hafifletir. Miide bulantısını yatıştırmak için 3 damla zencefil yağı, 3 damla greyfurt  yağı ve 2 damla nane  yağı kullanabilirsiniz.

Tıbbi uygulamalarda kullanılan zencefil yağı, antiseptik özelliği ile cilt üzerindeki bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırır. Topikal enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek için 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ içinde 1-3 damla zencefil  yağını seyreltin. Hindistan cevizi yağı – veya herhangi bir diğer kişisel taşıyıcı yağ – kullanılabilir ve etkilenen bölgeye yavaşça masaj yapın.

Ağrılı kasları, baş ağrılarını, sırt ağrılarını ve adet kramplarını hafifletmek için, yağın ısınma özelliklerine sahip olduğu için, sıcak olan suyla dolu bir küvette 2-3 damla zencefil yağını seyreltin. Suyu soğuyana kadar bu zencefil yağı ile doldurulmuş banyoya dalın. Bu aynı zamanda sindirim sistemini yatıştırırken iltihabı da hafifletir.

 

Yazımız burada sona ererken zencefilin çay olarak da oldukça sağlıklı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Özellikle kış aylarında zencefil çayı yaparak soğuk havanın yaratacağı hastalıklardan korunabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close